Yukarıkaracaören Köyü Hakkında Bilgi Durağan Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yukarıkaracaören Köyü Hakkında Bilgi Durağan Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinop Köyleri - Yukarıkaracaören Köyü Durağan - Yukarıkaracaören Köyü Hakkında - Yukarıkaracaören Köyü Resimleri
  Sinop
  Bilgiler
  Nüfus 263 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 57700
  Alan Kodu 0368
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Sinop
  İlçe Durağan

  Yukarıkaracaören, Sinop ilinin Durağan ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği konusunda yazılı bir kaynağa şimdilik ulaşılamamıştır. Cumhuriyetimizle aynı yaşta ve okur-yazar olan itibarlı kişilerden bazılarına göre "karacaören" adı iki kelimeden oluşmaktadır: 1-Geyik türü anlamında "karaca", 2-Geyiklerin eğelendikleri, bekledikleri eğrek yeri. Şimdi hayatta olmayan yaşlı kişiler (1910-1930 arası doğumlular), köyün hemen üst kenarında çok büyük çam ağaçlarının bulunduğunu, eski samanlaık ağaçlarını oradan kesip getirdiklerini büyüklerinden dinlediklerini aktarmışlardır.

  Durağan ilçesine bağlı Yukarı Karacaören Köyü ile birlikte Aşağı Karacaören Köyü de vardır. Her köyün yerleştiği yerlerde çok eski mezar kalıntılarına da rastlanmıştır. Her iki yerleşim yerinde müslümanlardan önce müslüman olmayan toplulukların da yaşadığı açıktır.

  Arazi adlarına bakıldığında bir kaç Türk boyunun buralara uğradığı ve yaşadığını ortaya koymaktadır: Türkmenler Yurdu Eğmür Ovası Erenler Köşke

  Türkiye genelinde Karacaören adında bir çok yerleşim biriminin olduğu da bilinmektdir. Civar köylere göre Karacaören köylerinde konuşulan Türkçe, İstanbul Türkçesine daha yakındır. Komşu köyler olan batıda; Akbel, Yassıalan, Doğuda Çayağzı, Kuzeyde; Kızılcapelit ve Musaoğlu mahallelerinden şive farkının olduğu günümüzde bile bellidir. Çayağzı hariç tutulursa coğrafi uzaklık da söz konusudur. Yukarı ve Aşağı Karacören köyleri bir birine çok yakın olmasına rağmen muhtarlıkları ayrıdır. Birbirlerine karşı sanki bir babanın iki yaramaz çocuğu gibi hareket ederler.

  Mustafa ÖZGÜL Feyzül YEĞİN Dursun GÖKÇE Sabri URAN Murat BULUT Hüseyin ERAVCI 1971-1994 en uzun dönem) Hasan ÖZGÜL Murat ÖZGÜL
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri: Önceleri bir köy odası vardı ve ilçeye yakın bir köy olması nedeniyle uzaktaki köylülerin pazara gider ve gelirken konakladığı bir köydü Yukarı Karacaören Köyü. Misafir için köy bekçisi, köyün ortasında bağırır misafirler için köy odasına yemekler getirilirdi. Köylüler de misafire katılırlar; uzun sevilen ve hoşa giden sohbetler yaparlardı.

  Karacaöğren Köylüleri, dini bayramlarda ilk gün ilçeye, Durağan'a giderler eş dostla bayramlaşırlar. İkinci günü Yukarı Karacaören Köyünün bayramıdır. Çağyağzı köyü ahalisi ikinci gün Yukarı Karacaöğren Köyünün bayramına katılır. Üçüncü gün de Yukarı Karacöğren Köylüleri Çağyağzı Köyünün bayramına katılırlar. Bunda Çayağzı Köyünün bir zamanlar Yukarı Karacaöğren Köyüne bağlı bir mahalle olmasının rolü olabilir. Aşağı Karacaöğren Köyü ile bayram gelenekleri tamamen aynıdır. Bayram günü eğer Kurban Bayramı ise, sabahtan kurban etlerinin yarısı camii önünde toplanır; önce kurban kesemeyen fakirlere ve misafirlere paylar verilir ve arkasından artanlar tekrar köylülere pay olarak geri verlilir. Öğle namazı birlikte camiide kılınır. Çıkışta "zîrat" denilen, önceleri köy fırınlarında yapılan üzümlü, cevizli çörekler "pişi" denilen sütle yağlanmış yufka ekmeklere sarılmış vaziyette, sonraları şehir fırınlarından satın alınan somun ekmeklerin çeyreği aynı işlemle herkese dağıtılır. Daha sonra camii önüne getirilen yemekle birlikte yenilir. Çocuklar kaşıklarını yanlarına getirirler ve kendi kaşıklarıyla yemek onlara heyecan verir.

  Cenaze olduğu zaman bütün köylüler işlerini bırakır ve bekletmeden yardımlaşarak cenazeler defnedilir.

  Askere gidenler birlikte uğratılır ve küçük harçlıklar verilir.

  Düğünlerde gelen misafirler için komşular evlerini açarlar ve ağırlamaya yardım ederler.

  Yaşlılara saygı gösterilir. Dul ve yetimlere sadaka dağıtımında öncelik verilir.

  Köy işlerinde köylüler muhtarın çağrısı üzerine toplanırlar ve birlikte çalışırlar.
  Coğrafya

  Sinop iline 132 km, Durağan ilçesine 7 km uzaklıktadır. Güneyi Gökırmak vadisine bakar. Doğu ve batısında iki dere vardır. Kuzeyi ize Soyuk denilen Küre dağlarına doğru yükselir. Yaz sıcağından çok fazla etkilenir ve sıcaktır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisine girmekle birlikte Kastamonu-Boyabat-Durağan biraz da Anadolu iklimini yansıtır. Karadeniz ikliminde olduğu kadar yağış almaz. İç Anadolu iklimi gibi çok fazla da karasal iklim özelliği göstermez. Batıdan gelen çok yağmurların Buzluk tarafına kaydığı köye fazla uğramadığı gözlenir. Bunula birlikte köyün içme suyu Soyuk dağları eteklerinden gelir. Son yıllarda bu da iyice azalma göstermiştir. Altınkaya Barajı yapıldıkltan sonra da aşağılara inildikçe nem oranının arttığı belirtilmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 263
  1997 223
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Nüfusu en çok azalan köyler arasında olmakla tarım arazinin neredeyse 2/3 ü boz kalmaktadır. En fazla göçü İstanbul tarafına vermektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Hüseyin ERAVCI
  2004 - Murat ÖZGÜL
  1999 - Hasan ÖZGÜL
  1994 - Hasan ÖZGÜL
  1989 - Hüseyin ERAVCI
  1984 - Hüseyin ERAVCI
  1979 - Hüseyin ERAVCI
  1974 - Hüseyin ERAVCI
  1971 - Hüseyin ERAVCI
  1968 - Murat BULUT

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Aşağı Karacaören Köyü öğrencileri de Yukarı Karacaören Köyü ilkokuluna devam etmektedir. İlköğretimin 1.kademesi vardır. Köyde, içme suyu şebekesi var, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT hizmetlerinde Durağan ilçe koduna dahildir. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarıkaracaören Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş