Yukarıiğdeağacı Köyü Hakkında Bilgi Beylikova Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yukarıiğdeağacı Köyü Hakkında Bilgi Beylikova Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yukarıiğdeağacı Köyü Beylikova - Yukarıiğdeağacı Köyü - Beylikova - Yukarıiğdeağacı - Yukarıiğdeağacı Hakkında  Yukarıiğdeağacı, Eskişehir ilinin Beylikova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih
  Bilindiği gibi, Oğuz Türklerinin Kayı Boyu, Söğüt ve çevresinde konuşlanmış ve zamanla sınırlarını genişletmiştir. Mihallıcçık'a bağlı Kayı Köyü, adını, söz konusu "Kayı" Boyundan almıştır. Kayı Köyünün tarihi 14.yüzyıla kadar gitmektedir. Kayı Köyü, Osmanlı İmparatorluğunda önemli bir yerleşim birimidir. Hem ekonomik hem de bilim açısından çok gelişmiştir. Kayı Köyünün ileri gelenlerinden birisi olan "Çobanoğlu" lakaplı bir ağa, bin beşyüze civarındaki sürüsünü, şimdiki Yukarı iğdeağacı meralarında otlatmaya başlamıştır. Sürüsünü otlatan çobanlarına da, o zamanlar sıra sıra iğdeler bulunan şimdiki köyün bulunduğu yere evler yaptırmıştır. Daha sonra kendisine de bir konak yaptırarak, Kayı Köyünden, çobanlarının oturduğu yere taşınmıştır. Zamanla akrabaları da buraya taşınarak, iğdeağacı köyü oluşmuştur. Avrupa da savaşlar sonucu kaybedilen topraklardan gelen bir kısım göçmen, şimdiki aşağı iğdeağacına yerleştirilince, eski köye de Yukarıiğdeağacı denilmiştir.

  Kültür

  Koyurtmak
  İğdeağacında sıklıkla yapılan sevilerek yenilen bir yemektir. Koyurtmak koyunların ikilime sütünden yapılır. Öncelikle süt süzülür ocakta içine bir iki kaşık nişasta atılarak ( sütün müktarına göre) karıştırılarak pişirilir. Birazcık koyu kıvama geldiğinde yayvan tabaklara ya da kaselere koyulur. Tabaklarda soğuması beklenir. Serviste arzuya göre şeker dökülerek ya da sade olarak servis edilir.

  Hoşmelim
  İğdeağacı'nda sevilerek yenilen bir tatlı türüdür.Kaymak çalkalanıp yağa dönüşüp çıkan süt ile yapılır. çıkan sütün içine birazcık yağ atılıp ocağa konulur. Kaynamaya başlayınca içine un koyulur. karıştırılarak hamur haline getirilir.Bu hamur tavada çevirilerek kaşığın tersi ile ezilerek kızartılır. Sonra ters kapatılarak bir tabağa alınır. Sıcak halde iken şerbet ya da şeker dökülerek servis yapılır.Sıcak olarak yenilir.

  Mayasız Halka
  Un, tuz, süt ve birazda yağ atılarak yoğrulur. Hamur kıvamı sertleşinceye kadar yoğrulmaya devam edilir. Hamur sert kıvama gelince simit şekline getirilerek üstüne yumurta sürülür, Susam ve çörek otu sepeleyerek fırına sürülür. Fırından çıktıktan sonra sıcak sıcak yemesi, tereyağı kaymak sürülerek yemesi, halkalar dilim dilim kesilerek kızartılarak yemesi çok güzeldir.

  Haşhaşlı Ekmek
  Tuz, un, süt, bir paket maya kulak memesi yumuşaklığında oluncaya kadar yoğrulur. Küçük bir parça koparılıp yuvarlak şekilde açılır. Sıvı yağla yağlanıp daha önce hazırlanmış haşhaş sürülür. 4 parçaya bölünür. Parçalar üst üste konulur bohça haline getirilir. Üzerine haşhaş sürülüp ocağa verilir.


  Gözleme
  Yoğurt, tuz un yoğrulur. Kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğurmaya devam edilir. Yumruk büyüklüğünde pazılar koparılır. Pazılar oklava ile incecik açılır. Açılan hamur dört parmak genişliğinde pazının boyunca kesilir. Kesilen parçalar üst üste toplanır. Katlanır ve tekrar açılır, kare şekline getirilir. Yağlı bir tepsi ile pişirilir.

  Kaygana
  Kaymak yıkanır, kaymağın sütü içine iki tane yumurta kırılır. Biraz süt eklenir, kek hamuru gibi çırpılır. Bir kepçe ile tavanın içine incecik serilir. Hamur pişmeye başlayınca üstüne hafifçe yağ dökülür ve çevrilerek pişirilir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 85 km, Beylikova ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 279
  1997 276

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  1939- İdris SARIKAYA
  1945- Ali YILMAZ
  1946- Mehmet TOĞRAL
  1947- Rıza KILIÇ
  1948- İdris SARIKAYA
  1949- Mehmet URUŞ
  1953- Arif VARCAN
  1954- Mehmet KIYAK
  1955- Mehmet URUŞ
  1959- Mahmut BEŞER
  1961- Orhan ÖZDEMİR(Öğretmen)
  1962- Rıza KILIÇ
  1968- Hasan Hüseyin KIRBIYIK
  1974- Hüseyin TOĞRAL
  1984- Ahmet YILMAZ
  1989- Ahmet ALPTEKİN
  1999- Osman VARCAN Halen Devam Ediyor

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır, ebe yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarıiğdeağacı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş