Yukarıdudaş Köyü Hakkında Bilgi Beylikova Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yukarıdudaş Köyü Hakkında Bilgi Beylikova Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yukarıdudaş Köyü Beylikova - Yukarıdudaş Köyü - Beylikova - Yukarıdudaş Köyü Hakkında  Yukarıdudaş, Eskişehir ilinin Beylikova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Civar köylerde de olduğu gibi kurban bayramlarında küçük çocukların oklava ile et toplaması bu köydede bir adettir. Düğünlerde damat giydirme , mayıs ayı civarında tekke diye tabir edilen yere gidip yağmur duası yapma.Tıpkı günlük konuşmalarda kullandığımız gibi yalnız ve ıssız bir anadolu köyüdür.erol çok seviyor

  Coğrafya
  Kuzeyinde Sündiken dağları Güneyi Koca kır Doğusu Kara Geyikli Batısı Aşağı Dudaş köyleri bulunmaktadır.Topraklarının geneli kıraç ve susuz arazilerden oluşmaktadır .Mihalıccık,Eskişehir yoluna 2 km mesafededir.Ormanlık meralarıda mevcuttur,köyün 1km kadar kuzeyinden ardıçlık başlamaktadır eskisi kadar olmasada hala ardıç ağaçları vardır.daha yukarılarda meşe ve sık çam ormanı bulunmaktadır. Eskişehir iline 68 km, Beylikova ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 135
  1997 104

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Harun Şahan
  1999 - mehmet kılıç
  1994 - İbrahim ÖZEL
  1989 - Kazım ÖZEL
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Bu Sayfayı Paylaş