Yukarıdana Köyü Safranbolu Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yukarıdana Köyü Safranbolu Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Safranbolu Yukarıdana Köyü - Yukarıdana Köyü Hakkında - Yukarıdana Köyü Tanıtımı - Yukarıdana Köyü Resimleri  Tarihi


  Köyün adının DÂNE köy olduğu ancak zamanla söyleyiş kolaylığı bakımından isminin DANA Köy olarak değiştiği rivayet edilmektedir. Fakat köy halkında köyün ismiyle ilgili hiç bir rahatsızlık duyulmamaktadır. Zaten tüm çevrede Dana köy olarak bilindiğinden bu ismin değişmesi gibi bir husus gündeme gelmemiştir. Köy, hem olşum olarak hem de evlerin mimari ve teknik yapısı olarak Safranboluya ve safranbolu evlerine çok yakındır. Evleri genellikle alt bölümünde ahır ve hayat kısmı, üst bölümde de odalar, banyo tuvalet bulunur. Ayrıca evlerin hemen hemen hepsinde cumba denilen çıkma vardır. Sokakları en dar caddelerine kadar çok düzgün ve eşsiz sayılabilecek kalitede taş kaldırımdan oluşmaktadır.(son zamanlarda yapılan altyapı çalışmaları sonucu bu kaldırımlar orijinalliğini kaybetmiştir)Ayrıca köyümüz boğaz mahallesinden başlayarak çeşmeye kadar 100 metre YERALTI SU KEMERİ mevcuttur ve halen tarihi bozulmadan günümüze kadar korunmuştur.su kemerinin baş tarafında SU KUYUSU KAMELYASI bulunmaktadır. Merkez mahalle 56, susunduk mahallesi 18 haneden oluşmuştur. Köy halkının büyük çoğunluğu Safranbolu ilçesinde ikamet etmekte olup, genellikle yaz aylarında köylerine gelmektedir. köyden büyükşehirlere göç olayı yoktur.

  Kültür

  Köyde Ramazan ve Kurban Bayramlarında, bayramlar yaz aylarına denk geldiği zamanlarda, her bayram günü köyün çayırlık alanında "kolanga" adı verilen yemekli toplantılar yapılırdı. şimdilerde ise kapalı mekanlarda yapılmaktadır. Ayrıca 6 mayıstan sonra gelen her pazar gününde hıdırellez şenlikleri yapılmaktadır.Önceden köy düğünlerimiz hafta başından başlayarak pazartesi günü:'KEŞKEK DÖVME' ve 'HOROZ YAKALAMA', salı günü:'ERKEKLER HAMAMI'akşamı davullu düğün. çarşamba günü: 'BAYANLAR HAMAMI' ve 'ERKEKLERE BAŞLIK YAZMA'akşamı davullu düğün.perşembe günü:'GELİN ALMA'(davullu).cuma günü:'DUVAK'(semet.pazar günü:'ÜÇ GÜNLÜK'(kız erkek evininyakın akrabaları ile birbirlerine giderek yemek yemeleri).Eski düğünlerimiz 1 hafta sürerdi. Düğün ve bayramlarda mutlaka her evde su böreği ve ev baklavası yapılır.Dini bayramlarda nişasta ve pirinç ile yapılan bir tatlı olan "zerde" köye has bir yiyecektir. Ayrıca ev yapımı kelebek makarna ve pürohi de misafirlere yapılan en güzel yemek ikramlarındandır.

  Coğrafya

  Karabük iline 15 km, Safranbolu ilçesine 5 km uzaklıkta, Sarıçiçek dağının eteklerinde,Güneyinde Aşağı dana ve İncekaya köyü, batısında hızar kanyonu, doğusunda köyün arazileri ve kuzeyinde de sarıçiçek dağının bir bölümü olan bir konumda bulunmaktadır. yerleşimi ve köy planı gayet güzel olup tarım ve orman arazilerine zarar vermeyen bir yerdedir. Köyün ve Safranbolu' nun içme suyunu sağlayan hızar suyu, adını, üzerine yapılmış su ile çalışan büyük bir hızardan(su ile çalışan kereste biçme atöltesi) almıştır. elektriğin olmadığı zamanlarda kereste biçme işleri bu hızar ile yapılırdı. tonlarca su alabilen bir deposu olan bu hızar tamamen ağaçtan yapılmıştır.Dere boğazında 12 adet su ile çalışan un değirmeni bulunurdu.Safranbolu ve Eflani çevre köylerinden buraya at ve kağnı arabaları ile un öğütmeye gelinirdi. Hızar suyunun hemen 250 metre üst tarafında dere boğazında AKFADİM'İN HAMAMLIĞI adını taşıyan bir şelalede mevcuttur.Hızar suyunun üst tarafında HIZAR MAĞARASI vardır.Bulak mencilis mağarası ile eş değerde olup yolu ve elektriği olmasına rağmen köy muhtarınında il turizm müdürlüğüne müracat ettiği halde restore edilmeyişi turizmimiz için bir kayıptır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyümüzde yaz aylarında kurbanlık büyük baş hayvan besiciliği yapılmaktadır.Ayrıca arıcılığıda profösyönelce yapanlar bulunmaktadır.150-200 büyük baş hayvan bulunmaktadır.400-500 arasında da arımız mevcuttur.


  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak uzun yıllar önce öğrenci azlığı nedeni ile eğitim-öğretime kapanmıştır. Köyde, çok uzun yıllardan beri içme suyu şebekesi ve 2006 yılında yapılmış kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy konağı,cami ve imam evi bulunmaktadır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarıdana Köyü Safranbolu Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş