Yukarıdüğer Köyü Dörtdivan Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yukarıdüğer Köyü Dörtdivan Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dörtdivan Yukarıdüğer Köyü - Yukarıdüğer Köyü Hakkında - Yukarıdüğer Köyü Tanıtımı - Yukarıdüğer Köyü Resimleri
  Tarihçesi hakkında belgelere dayalı kesin bilgiler olmamakla beraber Türkmen köyü olduğu Döğer isminin Düğer olarak değişmeye uğraması ile anlaşılmaktadır. Köyün ismi Düğer kardeşlerden geldiği tahmin edilmektedir. Bu kardeşlerden birisinin Yukarıdüğerköyünün mevkisine diğerinin ise komşu köy olan Aşağıdüğer köyünün bulunduğu alana yerleşmesi sonucunda köyler bugüne gelmiştir. Daha önceleri köy halkı "Kadılar Mahallesi" olarak bilinen Dörtdivanın güney kesiminde yerleşmiştir. Burada olan arazilerin büyük bölümü Yukarıdüğer ve Aşağıdüğer köyüne aittir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi olarak Dünyaca ünlü kabakları ile tanınmakta olup, gezi ve misafirlik amaçlı yolu düşenlere köyün leziz kabak tatlısını ve kabaklı gözleme tatmaları tavsiye edilir. Özellikle höşmerim tatlısı köyün geleneksel ağız tadları arasında bulunmaktadır.Ayrıca sabah kahvaltılarında yoğurt kızartması, ve keş ( yoğurttan yapılan kalıp şeklinde yiyecek)önemli ağız tadı olarak tavsiye edilir.

  Köy halkı atalarından aldığı kültüre bağlı olarak örf ve adetlerini yaşatmaktadır. Mübarek dini bayramlarımız Ramazan ve Kurban bayram namazları kardeş köy olan Aşağı Düğer Köyü Camii’nde kılınır. Bayramlaşmalar yapılır, namazdan çıkan halk bayram odalarında misafir edilir, sohbetler yapılır, yemekler yenir. Ertesi gün bizim köy de Aşağıdüğerli köy halkını ağırlar. Ölüm, düğün vb. olaylarda acı ve sevinç birlikte paylaşılmaktadır. Yine eski geleneklerden olan; baharı karşılama (AK-YEL) adı altında köy mezarlığında topluca dualar edilir. Köyde yaşayanlar birbirine lakaplarıyla hitap etmektedirler. Bu lakaplardan bazıları ise şöyledir.
  Darit
  Hamitler

  Çölcü
  Keten
  Kocabacak
  Hürriyet
  Emekli
  Çavuş
  Bacacı
  Eğitmen
  Zarar
  Lord
  Paşa
  Kuş
  Baddaşi
  Konuk
  Badilli
  Karaoğlan
  Tokur
  Gozur
  Perili
  Dıldıl
  Okumuş
  Karabacak

  Coğrafya

  Bolu iline 48 km, Dörtdivan ilçesine 6 km uzaklıktadır. Köyün içinde geçen "Kocasu" köyün sulama ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Dörtdivan ilçesinin güney kısmında olan son köyüdür. Civr köylerin yayla ve aladağlarına geçmek için Yukarrıdüğerköyünden geçmek gerekmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.İç Anadolu Bölgesine yakınlığı nedeniyle karasal iklim etkileride görülmekte olup, iki iklim arası geçiş bölgesindedir. Kış aylarında kar yağışı etkili olmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 265
  2000 338
  1997 270

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda tavuk çiftliği sayısı atmış olup kesimlik tavuk üretiminde büyük geliştirme göstermiştir. Tarımda yetiştirilen ürünler buğday,arpa ve patatestir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Öğrenciler taşımalı eğitimle Dörtdivan ilçesi Kargıbayramlar mahallesinde bulunan Cumhuriyet ilköğretim okulunda eğitim görmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köyün içindeki yolları Köy-Des projesinden gelen destekle ve köy halkının imece usulü yardımlaşmasıyla Arnavut Kaldırımı taşlarla döşenmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde uğrak mekanları "Ali Hocanın Evin Önü", " Lord Bakkal", "Körükönü" dür. Yaylaları ile ünlü olup, piknik amaçlı gezilerde görülmesi gereken yerlere "Saçlık Kayası", "Hacı Mehmet Konağı, "Ardöz","Samayıl", "Balaban Deresi" tavsiye edilmektedir.

  Köy nüfusu tarımla uğraşmakta olup, son zamanlarda Bolu,Ankara, İstanbul şehirlerine büyük oranda göç vermiştir.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarıdüğer Köyü Dörtdivan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş