Yukarıaktaş Köyü Pınarbaşı Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yukarıaktaş Köyü Pınarbaşı Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pınarbaşı Yukarıaktaş Köyü - Yukarıaktaş Köyü Hakkında - Yukarıaktaş Köyü Tanıtımı - Yukarıaktaş Köyü Resimleri - İmamlu Köyü
  Kültür

  İmamlu da denilen köyün çok taşlık olduğu için bu adı almış olabileceği zannedilmektedir.Halk arasında halen daha "İmamlu" adı sıkça kullanılmaktadır.Fakat yeni kuşak bu adı pek bilmemektedir.300 yıllık geçmişi olduğu söylenmekte fakat bu konuda gerçek bilgiler bilinmemektedir. Evlerinin çoğunluğu ahşap olmakla beraber son yıllarda betonarne yapıların sayısı artmıştır.Ahşap evlerin altında ahırların olması onların tek dezavantajıdır.Yoksa sağlık yönünden betonarme evlere tabi ki fark atar.

  Coğrafya

  Kastamonu iline 108 km, Pınarbaşı ilçesine 11 km uzaklıktadır.Köye ulaşım oldukça rahat ve kolaydır.Köy Pınarbası-Eflani yolundan sadece 3 km iceridedir ve yolları tamemen asfalttır.Dört tarafı dağ ve ormanlarla kaplı şirin bir köydür.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışlar soğuk ve uzun,yazlar ise sıcak ve kısa olmasına karşın son yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak Türkiye genelinde görülen iklim düzensizliği köyümüzde de görülmektedir.Ani sıcaklık değişikliklerine sıkça raslanmaktadır

  Nüfus

  Köy nüfusunda yaz ve kış ayları arasında büyük bir fark vardır.Şehirlerde oturanların yaz aylarında köye gelmeleriyle kısa süreli olarak nüfus iki katına ulaşmaktadır.Kışın ise ortalama her hanede üç kişi kalmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak köyden kente göç nedeniyle köyde çok az kişi kalmıstır Bu nedenle köyde ekilen alanların ekilebilir durumdaki alanlara oranı çok düşüktür ve tarlaların çoğu boş kalmakta kullanılmamaktadır.Yetiştirilen ürünler arasında arpa ve buğday ilk sırada yer almaktadır.Susuz tarım yapıldığı için ürünler sınırlıdır.Ayrıca köyde az miktarda patates ,sogan,kabak,fasulye vb.sebzelerde yetiştirilmekte ancak bunlarda ticari amaç güdülmemekte sadece kendi ihtiyaçları kadar uretilmektedir. Hayvancılıkta ise büyükbas hayvan ve kümes hayvancılığı yapılmaktadır.Köyün dört tarafı tarıma elverişli tarlalarla kaplıdır.Tarım bilinçsiz ve dededen görme yöntemlerle yapıldığı için istenen verim alınamamaktadır.Ayrıca sulama imkanı olmaması ve araştırılmaması da verimi olumsuz etkilemektedir.Tam bir "Saldım çayıra,Mevlam kayıra" tevekkülü hakimdir.Herhangi bir araştırna,analiz yaptırılmadan rasgele tarım yapılmaya çalışılmaktadır.Gerekli tetkikler yaptırılıp sonuçlara göre ekim işleri yapılsa alınacak verim %100 artacaktır.Aynı şeyler hayvancılık için de geçerlidir.Halen yerli dediğimiz hayvan cinsleri yetiştirilmekte, uğraşı çok olan bu cinslerin getirisi ise az olmaktadır.Köylümüz bu konularda bilinçlendirilmelidir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi 2007 Haziran ayı itibarıyla tamamlanmıştır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarıaktaş Köyü Pınarbaşı Forum Tarih
Yukarıaktaş Köyü Tuzluca Iğdır Iğdır Tanıtımı 1 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş