Yukarıakören Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yukarıakören Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri -Yukarıakören Köyü Suşehri - Yukarıakören Köyü Hakkında Bilgiler - Yukarıakören Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 323 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58610
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Suşehri
  Yukarıakören, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği mevcut yerleşim alanının 2 km güneyindeki Akviran-ı Bala olarak kayıtlarda adı geçen eski yerleşim yerinden (ak harabe) etrafındaki beyaz kireçtaşlarının üzerinde kurulu olmasından isimlenmiştir. Bilinen 400 yılı aşkın tarihi vardır ancak çok daha eskidir. Bugün Bayamlı(çalı tipi bir ağaç) olarak adlandırılan bölgede, yine halk arasında meden = maden olarak adlandırılan bölgeden ve Musa Tepesindeki kazılarla çıkarılan kurşyn-çinko madeninin eritildiği pota cürufları görülmektedir. Ayrıca eski yerleşim yeri olan bölgeye yaklaşık 2Km. uzaklıktan o günün şartlarında tuğla toprağindan yapılarak pişirilmiş 50-70 cm. boylarında borular eklenerek şebeke suyu sağlanmıştır.Çevre köylerle birlikte,1243'te yapılan Kösedağ savaşını anma geleneği daha dün yaşanmış gibi hissedilmektedir.Bu da köyün tarihi hakkında bilgi vermektedir.1970 yılından itibaren kıl keçisi köyde yasaklanmış ve 2007 yılına kadar köylünün giderini kendilerinin karşıladığı orman bekçileri yerine dün çalılık diye ilgilenmeyen devlet bugün sahiplenmek- tedir.bu da köyümüzün orman sevgisi ve azmini göstermek için örnek bir davranıştır.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemek|yemekleri geleneksel Türk yemeklerinden farksızdır.55-60 yaş ve üzerindekiler ve daha öncekilerden kalan eski kilim,cecim, yastık,minder kıl çul hala bazı evlerde mevcuttur.ama dokuma yapanlar yok.Kadın,erkek giyiminde Türk yörük kıyafetleri ana hatları ile devam etmekle birlikte yerel farklılıklar mevcuttur. Ama hazır tekstil bunu bitirmiştir.Konuşulan kelimeler, ifade tarzları, insan ilişkileri, ilişkilerin akrabalık derecesinde sıcaklığının artması,çocuk-orta yaş-yaşlı arasındaki saygı zincirleme devam edebilmektedir. Ancak yeni nesil bunu pek taşıyacağa benzemiyor.En önemli yanı Türkiyenin en batısı ile görebildiğim en doğusundaki (AYDIN - İZMİR,MUŞ- BİTLİS - MUSUL,ADANA - HATAY,SAMSUN-ORDU-GİRESUN,KIRKLARELİ-EDİRNE,ANKARA-KONYA-YOZGAT-ELAZIĞ'ın kırsalında Türklüğü ve Türk'ü herşeyiyle görmek kendinizden birçok şeyi bulmak,tanımadığınız insanlarla okadar çok ortak yanınızı bulup hiç te yabancı olmadığınızı görüyorsunuz. Kısaca biz de özbeöz Türk kültürünün birer yaşatanı ve objesiyiz.Neyazık ki kendimize ait bir hikâyemiz, türkümüz yok.Yılların ezdiği fakirliğin izleri daha belirgin duruyor. Galiba çok eskiden de böyleydi ki gelecek nesillere kahramanlıkları dışında anlatılacak şöyle hoş bir şey ben duymadım. Duyan varsa buraya eklesin lütfen. Bazı yemekler: Madımak yemeği ayran çorbası, peskutan çorbası (ev makarnası çeşitleri ile yapılan türleri de vardır), keşkek, yahni, kuru fasülye. mıhla, kete, fırınkurusu (peksimet) vs.

  Coğrafya
  Sivas iline 141 km, Suşehri ilçesine 6 km uzaklıktadır. Granitik kayaçların üzerinde yeralan kireçtaşları üzerinde yer alır. Oldukça faylı,heyelan bulunan tehlikeli bir topoğrafya üzerindedir.1907,1929,1939 depremleriyle birlikte köyün oturduğu kısmi seki Say tepeyle birlikte sona erer. Diğer ucu Erikli,kevenli,alıçlı ve taki Değirmentaş köyüne kadar uzanır. Özellikle 1939 depreminde Alıçlının kaymasını Kozçukurlu bir çoban tarafından "kaçın köylüler dağ geliyor"diye bağırması anlatlır. Topoğrafyasıçok sert olmayan ama dik yamaçları bulunan köy Kızılyokuşun hemen bitiminde yeralan doğal taraça üzerinde yeralır.2.bir yamaç ile çukurçam bölgesine 3. bir yamaç ile boyuncuk,gölyaylaya çıkılır. Artık burda kendinizi KÖSEDAĞda hissedersiniz.Rakım 2500'lerin üzerindedir.Bundan sonra artık çayırlık alanlar tatlı ğimli yamaçlar üzerinde dik kayalıkların öbekler yaptığı Ferhat vadisinden Çat ve Kemikliçukur yaylasına çıkılır. Solunuzda Bozkurtoğlu sırtlarını,sağınızda büyük tepeyi izleyerek Talan steplerine çıkılır,Mevsimden mevsime kar kalan Mahmudoğlu yaylası geride kalmıştır. Tatlıengebeli çayırlar yeryer kaynaklarla koyu tonlarda yeşil rengiyle belirginleşmektedir. Özendere ırmağı ile sınırlanan büyüktepe volkanik oluşumu çaşkak deresi ile diğer yandan sınırlanır. Büyüktepe düzlerinde kiriş yetişir bahar aylarında (pırasanın yabanıl olanı)Diğer yandan Farhat deresi ile çaşkak deresi arasındaki siyenitik yükseltinin yamaçlarında dağ kavağı başlıca olmak üzere meşe, çiftbudak,fıstıklı gürgen,tek tük ahlatzirveye doğru adeta tırmanır yıllarca yarışırcasına. Ama bölgenin yükseltisi ve soğuğu yeterli engeldir. Zirvede Hazoğlu Tepesine çıkınca Suşehri ovasını perspektiften görürsünüz, herşey ayağınızın altında gibi..Ordan yukarılara Mahmutoğlu yaylasına çat, kemikliçukur,Çiçekli,Talan steplerine ulaşırsınız. Her noktasının bir ismi var sanki bir büyükşehir mahallesi gibi sokak sokak..Tarih fışkırıyor adeta her noktası.Öncesini bilmem ama taa 1243'ten beri.

  İklim
  Köyün iklimi,Türkiye'de karasal İklimin etki alanı içerisindedir.Karadeniz iklimi ile karasal iklimin geçiş sınırındadır. Zaman zaman karadenizin yağşını alsada kışları soğuk karayelinin etkisi daha çok hissedilmektedir.


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 323
  1997 309

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yapılamayan hayvancılık ve tarım ekonomi denen birşey bırakmamıştır. Büyük şehirlerde çalışıp kazanılan birikimlerin tüketildiği yer olarak tanımlanan bir ekonomisi vardır. Halkımıza öneri:Büykşehirlerde sabahın köründen geç saatlere kadar kendi köyünüzde çalışırsanız hem daha çok kazanır hem çalıştığınız iş ve işyeri size ve çocuklarınıza kalır. Ne mi yapacaksınız? Köy-desten yararlanıp mikrokrediden yararlanın.Eş ve çocuklarınızın el emeklerini değerlendirin, küçümsemeyin, yörede yapılabilecek kültür bitkilerini köy hizmetleri-üniversite- kaymakamlık ve ilgili kişileri biraz zorlayarak tespit ettirip/edip üretip satma,kullanılmayan atıl mera alanlarını uygun meyve ağaçları ile halka sunmak, o beyaz taşlar dış kaplamada hiç de fena olmaz...Bütün bunların oluşturacağı yan ekonomi dahada cazip olur...

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Süleyman Şahin
  2004 - Esman Barış
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır; Köyümüz hayırseverlerince 2007 yılında yapılan esaslı bir tadilatla örnek bir okul seçilebilir. . Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol, asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Cep telefonlarının bazı şebekeleri çok iyi çekmektedir.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarıakören Köyü Hakkında Forum Tarih
Yukarıakören Köyü Merkez Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 9 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş