Yukarışimşirli Köyü Çamlıhemşin Rize

'Rize Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yukarışimşirli Köyü Çamlıhemşin Rize konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rize İli Köyleri - Yukarışimşirli Köyü Çamlıhemşin- Yukarışimşirli Köyü Hakkında Bilgiler - Yukarışimşirli Köyü Resimleri


  Bilgiler
  Nüfus 139 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 53750
  Alan Kodu 0464
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Rize
  İlçe Çamlıhemşin
  Yukarışimşirli, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Yukarışimşirli köyü adını 1965 yılında başbakanlık kararı ile almıştır. Daha önceleri köyün adı Kismen-Malivor olarak bilinmekte ve dört mahalleden oluşmaktaydı. Bunlar Meevor, Keçman, Koydut ve Herpuzli. Köye ilk gelenler, Türk Oguz Kayı boylarının Hazar denizinin güneyinden gelip yerleşen boylardandır. Köy halkı halen öz Türkçe dilini köylerde konuşarak yaşatmaktadır. Köydeki yer isimleri, bir dönem Ermeni halkı ile iç içe yaşanmasından dolayı birçok Ermeni yer isimleri mevcuttur. Halk halen bu yer isimlerini ve köy isimlerini muhafaza etmektedir.

  Kültür

  Kismen Malivor köyü halen geçmişten gelen Gelenek ve Göreneklerine bağlı kültürel yaşamını sürdürmektedir. Lahana, Lobiya, Muhlama, Perteci ve Haşıl halen yöre yemeklerinden birkaçını ouşturmaktadır. Mısır ekmeğinin yerini buğday ekmeğinin almasının en büyük nedeni tarlalara ÇAY ekilmesi ile başlamış ve artık mısır unu ilçeye olduğu gibi köye de dışarıdan gelmektedir. Dere Alabalığı yerini besleme balığa terk etmektedir. Yayla şenlikleri Vartevor ve Hodoç geleneksel yaşam içerisindeki yerini korumaktadır.

  Coğrafya Rize iline 72 km, Çamlıhemşin ilçesine 7 km uzaklıktadır.


  İklim

  Köyün iklimi, hernekadar Karadeniz iklimi içerisinde ise de zaman zaman bu özelliğini köyün Deniz seviysinden yüksek olması nedeni ile kışları bol Karlı ve soğuk, yazları yağmurlu geçmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 166
  2000 139
  1997 72

  Ekonomisi:

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı idi ancak son zamanlarda hayvancılık sadece hobi özelliği arz etmeye başlamıştır. Kimi evlerde hiç hayvan bulunmamasına rağmen bazı hanelerde bir kaç büyükbaş hayvan ve keçi veya koyun bulundurulmaktadır. Tarım, eskiden Mısır, Fasulye, Patates ve çeşitli sebze meyve yetiştirilirken, son yıllarda sadece Çay ekimi yapıldığından dolayı diğer tarımsal ürünler sadece Bostan özelliğinde yetiştirilmektedir. 30-40 yıl öncesi her evde 20-25 büyük baş hayvan varken, şimdi hayvancılık terkedilmiş durumda ve bazı evlerde birkaç baş hayvan yetiştirilmektedir. Koyun ve Keçi besiciliği bırakılmış, Yaylacılıkta sadece şenlik eğlence ve stress atılan yer olarak addedilmektedir. Son yıllarda KİWİ ekimi gündeme gelmiş ve bazı köylüler Kivi ekimi için öncelik vermeye başlamıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - Faik Aydoğdu

  2004 - Faik Aydoğdu
  1999 - Faik Aydoğdu
  1994 - Maksut Yazıcı
  1989 - Mehmet Bulut
  1984 - Mehmet Bulut
  1960 - Ziya Aktuğ
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okuluinası vardır ancak eğitim yoktur. Halen taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol patika yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarışimşirli Köyü Çamlıhemşin Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş