Yukarıçandır Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yukarıçandır Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yukarıçandır Köyü Erbaa - Yukarıçandır Köyü Hakkında - Yukarıçandır Köyü Tanıtımı - Yukarıçandır Köyü Resimleri

  Tokat
  Bilgiler
  Nüfus 555 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60500
  Alan Kodu 0356 728
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Orta Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Erbaa

  Yukarıçandır, Tokat ilinin Erbaa ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köy ilk olarak 1845 yılında kaynaklarda görünmektedir.Anadolu yörüklerinin uğrak yeri olarak yerleşim yapılmıştır.Anlaşıldığı kadarıyla yine kaynaklara dayanarak köyün ismi çadır kuran yörüklerden dolayı bir süre kullanılmış olup Aşağı ve Yukarı çadır olarak kullanılmıştır.Cumhuriyetin ilanıyla birlikte çandır olarak değiştirilmiştir. Köy 1961 tarihinde ikiye ayrılarak Aşağı ve Yukarı Çandır olmak üzere iki ayrı müstakil köy haline gelmiştir.Ayrıca Çandır kelimesi Arapçada melez yani karışım anlamında da kullanılmaktadır. Buraya ilk olarak Tokat yöresinden gelen Davulcuoğulları (ünal) Konya yöresinden Çardaroğulları (Arslan) Ömeronbaşılar (Türkoğulları, Demir, Çelik), Mütevellioğulları (Aykan - Ergürel) Sivas'tan gelmişler daha sonra da Haliloğulları (Galip), Emirşahoğulları (Çetin) ve Yozgat'tan gelen İmamoğulları (Yıldız)


  Yukarı Çandır köyü Erbaa-Amasya yolunun kuzeyinde yer almış olup, ilçe merkezine 8 km mesafede ovaya hakim bir yerde kurulmuştur. Doğudan Evyaba, batıdan Değirmenli, Çevresu, kuzeyden Aşağı Çandır köyleri ile ve güneyden Değirmenli kasabası ile komşudur. 1990 yılı nüfusu 724 dür. Ovaya hakim bir alanda yer alan Yukarı Çandır köyünün toprağı her türlü tarıma uygun olup, genelde sulaktır.


  Tarım yapılabilir arazi miktarı 1656 hektardır. Arazi tapulama 1966 yılında başlanmış çevresindeki bataklık ve çorak arazi kurutularak ıslah edilmiş ve tarım yapılabilir hale getirilmiştir. Rakımı 200 metre olan köyde halkın geçim kaynağı tarıma dayalı olup, son zamanlarda kavak yetiştiriciliği ve sebze seracılığı uygulamaları başlatılmıştır.


  Köyün elektriği 1972 yılında, içme suyu şebekesi 1987, telefonu 1992 tarihinde alınmıştır. Eğitim-Öğretim faaliyetlerine 1950 yılında başlanmış şu andaki okul 1985 tarihinde yapılmıştır. Okur yazar oranı %86'dır. Yine şu andaki camii 1968 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır.

  Kültür [değiştir]

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Ekmek ve Börekler; börekler yapılış tarzlarına ve tatlarına göre değişik isimlerle söylenirler. Sinilerde sade ve cevizli börek (Çandır böreği),Köyde okuma yazma oranı %95 dir.

  NOT:KİMSE BURAYA ÖZEL TEL,ADRES VESAİRE ÖZEL KİŞİSEL BİLGİLERİNİ YAZAMAZ BU SİTE ÖZEL ŞAHSA AİT DEGİLDİR.LÜTFEN YAZMAYINIZ...

  Coğrafya [değiştir]

  Tokat iline 95 km, Erbaa ilçesine 3 km uzaklıktadır.Ulaşım D100 karayolu ile saglanmaktadır.Coğrafi olarak mükemmel bir pozisyondadır.Güneyinde Değirmenli Kasabası,Kuzeyinde A Çandır Köyü,Küzey batısında Çevresu Köyü, Doğusunda Erbaa ilçesi ile sınırdır.Yollar stapilize asfalt yoldur. Erbaa ile ulaşım çok kolaydır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları kurak ve nemli, Kışları ılık ve yağışlı bir hava vardır.Bitki örtüsü makidir.Yukarı Çandır köyü Erbaa ilçesinin en verimli topraklarına sahiptir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 443
  2000 613
  1990 724
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Erbaa ovası Türkiyemizin en verimli ovalarındandır.Yukarı Çandır köyü ise bu ovanın başlanğıcıdır. Birkaç yıldır özellikle sebze üretiminde çok ileri düzeyde üretim yapılmaktadır.Tokat ülke genelinin sebze ihtiyacının %9 luk bir bölümünü üretir. Bununda ilçelere yüzde paylaşımında Erbaa %40 lık bir bölümünü karşılar. Yukarıçandır köyüde %40 kesimin %10 bir paya sahiptir. Ama buna rağmen köy ağır bir şekilde göç vermiştir. Bunun üretilen sebze ve mahsulün yeterince iyi pazarlanamamasına bağlıdır.Ayrıca köyde Şeker pancarı Pirinç ve Tütün üretimi de yapılmaktadır.Köyde hayvancılık geçen yıllara göre üretim çok düşüş göstermiştir.Mera hayvancılığı yapmaya uygun olan köyde hayvancılığın az olması çok düşündürücüdür.Köyde 1 yıl içerisinde 3 dönem tarım yapmaya toprak yapısı ve iklimi uygundur.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  2009-Mehmet ÇULACI
  2004-Ahmet ÇANDIR
  1999 - Ahmet ÇANDIR
  1994 -Sururi ERGÜREL
  1991 -Ali ARSLAN
  1987 -Sabri YILMAZ
  1984 -Ali ARSLAN
  1981-Mustafa UÇAR
  1977-Fazlı ERGÜREL
  1973-Abdulkadir AYKAN
  1969-Abdulkadir AYKAN
  1965-Ahmet CANBAZ
  1961-Hasan GÜNAYDIN
  1957-Osman DEVECİ
  1954-Gülağa ARSLAN
  1949-Gülağa ARSLAN
  1945-Ahmet ŞİŞLİ
  1941-Hayri ÇANDIR
  1937-Ahmet ÜNAL
  1933-Hüseyin AYKAN
  1929-Ahmet YILMAZ
  1925-H.Mehmet ÜNAL
  ....1920H.Mehmet ÜNAL

  KAYNAK:ERBAA İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞI. NOT:1981 yılında seçim olmamış olup muhtar askeri yönetim tarafından göreve getirilmiştir.
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarıçandır Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş