YouTube'dan HTML5 Test Çalışmaları

#1
Sponsorlu Bağlantılar
YouTube'dan HTML5 Test Çalışmaları

Dünya'nın en çok izlenen video sitesi YouTube, yeni özellikleriyle internette HTML5 devrimini başlatmaya hazırlanıyor.

YouTube'un TestTube kanalında başlattığı yeni hizmetleri merakla beklenen HTML5'in yanısıra bir çok yeniliği de getirecek.

YouTube Blog’unda Kevin Carle tarafından yapılan duyuruya göre HTML5 kullanılan yeni sayfalarda, Adobe Flash ve Microsoft Silverlight gibi taracıyı eklentilerine gerek kalmayacak.

Youtube.com/HTML5 sayfasında aktif edilebilen HTML5 modülü sayesinde, kullanıcılar h.264 olarak kodlanmış videoları izleyebilecekler. En rahat Google Chrome ile izlenebilen HTML5 özellikleri, Google ve Apple’ın ortaklığında ilerliyor.

YENİ ÖZELLİKLER
YouTube’a yeni eklenen özellikler arasında yer alan “Feather”, sayfayı olabildiğince hafif yaparak çabuk açılmasını sağlıyor.

“Disco” özelliği Türkiye’de sıkça kullanılan fizy’ye benzerliğiyle dikkat çekiyor. Beğenilen şarkıcının ismini yazarak, o şarkıcının neredeyse tüm diskografisine ulaşmak mümkün.

“Insights for Audience” özelliğiyle, demografik ve spesifik özellikler girilerek en çok izlenen videolar görülebiliyor. Örneğin, 25-34 yaş arasında İtalyan, İspanyol ve Meksikalıların en çok izlediği futbol ve müzik görüntüleri filtrelenerek bulunabiliyor.

YouTube’ün diğer yeni özelliklerine TestTube sayfalarından ulaşılabilir.
 

Üst