Youtube yasağının kalkması için tek şart

'Yurt İçi Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 30 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Youtube yasağının kalkması için tek şart konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, internet sitelerine erişimin engellenmesinin çözümünün o ülkeye özgü kopya üretilmesi olduğunu bildirdi.

  Acarer, Telekomünikasyon Kurumu Dr. Mehmet Altuner Toplantı Salonu'nda numara taşınabilirliği uygulaması hakkında düzenlediği basın toplantısının ardından erişimi engellenen internet sitelerine ilişkin soruları yanıtladı.

  Bir gazetecinin, ''İnternet sitelerinin kapatılması konusunda Telekomünikasyon Kurumunun alt yapıyı doğru düzenlemediği, bu konuda masraftan kaçındığı iddia ediliyor. Neler söyleyeceksiniz?'' şeklindeki sorusunu Acarer, şöyle yanıtladı:

  ''Masraftan kaçınma konusuna katılmıyorum. Numara taşınabilirliğinde kurum olarak biz ne işletmeci, ne de aboneden ücret alacağız. Site kapatmalar Ulaştırma Bakanımızın da açıklamasında olduğu gibi Youtube'da olduğu gibi bu kararlar değişik mahkeme kararlarına istinaden yerine getirildi. Site kapatma kararları, İnternet Kanunu'ndan ziyade başka kanunlara dayandırılarak alındı. İnternet Kanunu ve İnternet Başkanlığı olmasaydı bile Youtube yine kapatılırdı. Türkiye'nin bir takım hassasiyetleri vardır ve bunlara saygı gösterilmesi gerekir. Youtube ve diğer siteler, bu konuda önerilen uzlaşmaya yönelik adım atmalı.''

  Acarer, Youtube'un 20 ülkeye özgü kopyası bulunduğunu, ancak Türkiye'de bunun olmadığını belirterek, Youtube ve erişime engelli diğer sitelerin bu tür engellerle karşılaşmamaları için Türkiye'ye özgü kopyalar üretmeleri gerektiğini ifade etti.

  Tüm dünyada internet sitelerinin erişime engellenmesi yerine sadece o ülkeye özgü kopyaların yasaklanması şeklinde bir uygulama olduğunu anlatan Acarer, bunun için ilgili sitenin o ülkeye özgü kopya üretmesi gerektiğini söyledi.

  Tayfun Acarer, ''Teknik olanakları, Telekomünikasyon Kurumu sağlayabilir deniliyor'' sözleri üzerine, 'Türkçe kopyayı hazırlamak, Telekomünikasyon Kurumu'nun ne sorumluluğundadır ne de buna imkanı vardır. Bunu ancak o site yapabilir'' dedi.

  Acarer, ''Teknik olarak sadece ilgili videonun yasaklanması mümkün değil mi?'' şeklindeki soru üzerine ''Bu çok zor. Bunun çözümü internet sitesinin o ülkeye özgü kopya üretmesiyle olabilir. Youtube bunun öteki ülkelerde yapıyor. Bunu Türkiye'de de yapabilir'' diye konuştu. Acarer, bir başka soru üzerine de Youtube yetkilileriyle görüştüklerini ve bu önerilerini kendilerine ilettiklerini dile getirdi.

  ''Türkiye'ye özgü kopya üretmesi durumunda ilgili internet sitesine erişimi engelleyen zararlı içeriğe engel getirileceğini'' kaydeden Acarer, ''Youtube, Türkiye'nin hassasiyetlerine önem vermeli. Bu önemli bir husus. Bunun yapılabilmesi için de o ülkeye özgü kopyalar üretilmeli. Youtube, ABD için bunu yapıyorsa Türkiye için neden olmasın?'' dedi.

  Başka bir gazetecinin, ''İnternette sansür ne derece doğru? Bu şekilde Türkiye kendisini cezalandırmıyor mu?'' sorusu üzerine Acarer, internet sitelerine erişimin engellenmesi uygulamasının sadece Türkiye'de yapılmadığını, her ülkenin kendi hassasiyetlerine uygun şekilde yetkili otoriteleri tarafından bu işlemin gerçekleştirildiğini ifade etti.

  Tayfun Acarer, Türkiye'nin internet sitelerine erişimin engellenmesinde iki önemli hassasiyeti bulunduğunu belirterek, bunların Atatürk aleyhine yapılan yayınlar ve çocuk pornosu ile mücadele olduğunu söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Youtube yasağının kalkması Forum Tarih
Youtube Videosunu Mp3'e Çevirmek Resimli Anlatım Resimli Program Anlatımı 11 Eylül 2012
Youtube Videoları Mp3 Formatına Nasıl Çevrilir? Müzik Sohbet & Fan Club 12 Mayıs 2011
2011 youtube dns ayarları İnternet ve Network 5 Şubat 2011
Foxreal YouTube FLV Downloader Video İndirme Programı E-F 28 Kasım 2010
Youtube Tekrar Kapatıldı İnternet ve Network 2 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş