Yoncalı Köyü Merkez Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yoncalı Köyü Merkez Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yoncalı köyü bilgileri - yoncalı köyü resimleri - yoncalaı köyü tanıtım  Yoncalı, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  YONCALI (ORSOR) KÖYÜ

  Bayburt sancağı eserini yazan Sayın Dr. İsmet Mir oğlu’nun dediğine göre 1516’da 12 hanenin 6 adedi Müslüman,1530’da 18 hanenin 5 adedi Müslüman, 1591’de 39 nefer Hıristiyan nüfusa sahipti.Mahsulleri buğday,arpa ve sebzedir.Geliri 1516 ‘da 4000, 1530’da 2500, 1591’de 11.000,akçe idi.Halen ilçe merkezine bağlı (Bayburt iline bağlı)olup,1965’nüfusu 772’ye düşmüştür.

  Bu sayılardan anlaşıldığına göre başlangıçta yoncalı(orsor)köyü,Hıristiyan nüfus bakımından daha yoğundur.İslam ahali ise daha az nüfusa sahiptir.Köyümüzün şu anki hane sayısı 80 dir nüfusu ise 300 civarındadır bu sayı yazları ikiye katlanmaktadır.Köyümüzdeki eski yapılarsa her yıl yenileriyle yer değiştirmektedir.ve modern bir yapıya kavuşmaktadır.

  Yalnız o zamanki gelir kaynakları ile şimdiki gelir kaynakları farklı örneğin 1988 yılında yoncalı dağlarında 15.000 küçük baş hayvan aşı yapılarak kayda geçmiştir.

  Türkiye’de az bulunan ve hatta ilaç yerine kullanılan Anzer Balı’nın bir çeşidi de Yoncalı Köyü’nde yetişmektedir.Anzer köyü köyümüzün kırklar dağı ve yamalı dağları arasında köyümüzle sınırdır ve köyümüzün rakımı (denizden yüksekliği) 2000 metredir.Kırklar dağının yüksekliği ise 3356 metredir. Dolayısıyla şeker oranı % 3 çıkmaktadır ve Anzer de yılın 11 ayı sisli ve çise li geçtiği için arılar çok az bal yapabilmektedir. Bal tüccarları reklamı yapılmamış Anzer balına eş değer yoncalı (orsor) köyü balını, Anzer balı diye satmaktadır.Bal üretiminin köyümüzün gelir kaynağı bakımından çok önemi vardır.

  Köyümüzün en önemli gelir kaynaklarından biri de hayvancılıktır özellikle kurbanlık hayvan yetiştiriliciği son yıllarda önemli ölçüde artmıştır.Artık köylülerimiz kendi kurbanlarını kendileri büyük şehirlere götürüp satmaktadır.

  Köyümüzün merası otlak alanı oldukça geniştir 1980’li yıllarda 7 ayrı yerde yayla kurulmakta idi bugün ise bu sayı 5’e düşmüştür.Bunlar Dağın boğazı, mezire nin yayla,hahasor,pampuli ve tap yaylalarıdır.

  Köyümüz 7 dereden oluşan bir düzlükte kurulduğu için suyu çok boldur çay ve derelerinde bulunan doğal alabalıkların yanında köyümüzde alabalık yetiştirme tesisi de bulunmaktadır.

  Köyümüzdeki kırklar dağına köyümüz halkı ve çevre köyler den ziyaretçiler gelmektedir. Kırklar dağında duaların kabul olduğuna inanılır şehit mezarları ve ziyaret tepesi vardır. Dağın zirvesinden hava açık ve sis olmadığı zaman Karadeniz'i görmek mümkündür.

  Köyümüze sınırı olan komşu köyler Karataş (angicık) Darıca (danzut) Taş burun(modlosor) Yaz yurdu(çakmas) Korkut(gorgot) Cennet pınar(pahnes)Güneysu(süneyli)Ballı köy(anzer) Meşe köy(petran) dır.

  Köyümüzde doğal maden suyu çıkmaktadır bu su iç hastalıkların yanında alerjik hastalıklara da iyi gelmektedir.köy merkezinde çıkan ve köylüler tarafından tuzlu su olarak bilinen su köyümüz halkı ve çevre köylerden gelen ziyaretçiler tarafından da kullanılmaktadır.

  Köyümüzde sağlık ocağı yapılmıştır fakat bir türlü faaliyete geçirilememiştir bina boş olarak durmaktadır.

  Köyümüzdeki kuran kursu binası ise boş duruyordu fakat köyümüze bu yıl tayin edilen bayan din hocası sayesinde açılarak köy hanımlarına hizmet vermeye başlamıştır. Bu sayede köy hanımları hiç olmazsa dini konularda bir şeyler öğrenme imkânı elde etmiş oldular.

  Coğrafya

  Bayburt merkezine 51 km uzaklıktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 458
  2000 376
  1997 432
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var sağlık personeli yoktur.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yoncalı Köyü Merkez Forum Tarih
Yoncalı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Yoncalı Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 20 Nisan 2010
Yoncalı Köyü Merkez Kütahya Kütahya Tanıtımı 13 Nisan 2010
Yoncalıöz Köyü Merkez Muş Muş Tanıtımı 23 Mart 2010
Yoncalık Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Bingöl Tanıtımı 25 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş