Yoncalı Köyü Bayat Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yoncalı Köyü Bayat Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum Köyleri - Bayat Yoncalı Köyü - Yoncalı Köyü Hakkında - Yoncalı Köyü Tanıtımı - Yoncalı Köyü Resimleri
  İlçe: BAYAT

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: İSMAİL CEYHAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (364) 386 21 68

  Cep Telefonu:0 (536) 369 92 58


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:2000-1285

  1997-2053


  İle Uzaklığı:102 km

  İlçeye Uzaklığı:22 km

  Rakım:1270 m


  Tarihi


  Resmi kaynaklarda köyün kuruluşu hakkında kesin bir bilgi yoktur.Büyüklerden öğrediğimiz bilgilere göre;İlk yerleşim yeri köyün tam kuzeyinde halkın dilinde yukarı köy denilen, su kaynağı bulunan yere osmanlı zamanında iki kardeş gelip yerleşmişler.Sonra bu iki kardeşin birinin çocukları aşağı yoncalıya diğerinin çocukları yukarı yoncalıya yerleşiyorlar.Hatta yukarı yoncalıya yerleşenler daha kalabalık olduğu için camilerini yukarı yoncalıya getiriyorlar. Köyün ilk adı LAPA idi. İki köyün halkı kardeş çocukları olduğu için arazilerini bölmemişler.Hatta son yıllara kadar kabileler tarlalarını bölmüşler meyvelerini ortak indiriyorlardı. Sonradan köy arasındaki bazı tatsızlıklardan dolayı iki köyü ayırmak istediler.Fakat araziyi bölmek mümkün olmadığı için resmi birimler bunu kabul etmediler. 1970 lerden sonra köyün adı YONCALIolarak değiştirildi. Köyün coğrafi konumu Karadeniz iklimi ile aynı özelliği taşıdığı için eskiden gerçekten Lapa lapa kar yağıyordu.Belki de adı burdan geliyordur.Şimdi de Yoncalı denmesi yine yeşilliğinden gelmektedir. Alt yapı olarak her iki köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır.Sabit telefon hattı ve elekriği vardır.Köyde üç tane cami orta mahallede bir sağlık ocağı,aşağı mahallede bir ilköğretim okulu yukarı mahallede bir ilköğretim okulu vardır. Ulaşım olarak Çoruma 102 km Bayata 26 km olup,Yoncalı Bayat arası hala stabilize bir yoldur. Nüfus olarak 2000 yılı resmi kayıtlarına göre 1285 kişidir.Fakat 1960lardan beri köyden göç devam etmektedir.Belki şimdi bu nüfusun yarısı bile yoktur. Köyden ilk göç Bayatın Kızılırmak yakınındaki ova köylerine olmuştur.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2004 İsmail Ceyhan
  1999 Zeynel Balta
  1994 Sait Yüce
  1989 Lütfi Çilek
  1984 Sadık Göken

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Tarım Bakanlığına bağlı Yoncalı Köyü Tarım Merkezi bulunmaktadır.

  Görevli personel Veteriner Hekim Gürsel GÜR .Hayvan kayıt güncellemesi,hayvan Programlı aşılamaları,küpeleme,tarımsal ve hayvancılık örnek projeleri bu merkezce yürütülmektedir.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yoncalı Köyü Bayat Forum Tarih
Yoncalık Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Bingöl Tanıtımı 25 Temmuz 2012
Yoncalı Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Ovayoncalı Köyü Hakkında Bilgi Karaçoban Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yoncalı Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yoncalı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş