Yolyanı Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yolyanı Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Yolyanı Köyü - Yolyanı Köyü Hakkında - Yolyanı Köyü Tanıtımı - Yolyanı Köyü Resimleri - Fenk Köyü
  Köy Muhtarı: SÜLEYMAN SARI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0(344)258 20 92

  Tarihi

  Köy'ün eski ismi Fenk'tir. Cumhuriyet döneminde Yolyanı olmuştur. Yolyanı restgele bir isim olup herhangi bir yola da yakın değildir. fenk nasiplenmek anlamına gelir.

  Kültür

  Köy' de genel anlamda Akdeniz Bölgesinin Torosların Yüksek ve dağlık kısımlarındaki kültür ve gelenekler hakimdir.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş merkezine 59 km uzaklıktadır. Başkonus Yaylasına yakındır. Güneyinden Ceyhan Nehri akmaktadır. Köyün büyük bir kısmı eğimi çok fazla olan kırsal arazidir. Köyde çok az tarla bulunmaktadır. Kırsal alanlardaki dağ ziytinleri köylülür tarafından aşılanarak ve tımarlanarak bahçe haline getirilmiştir. Köyde "Delikkaya" isimli büyük bir mağara bulunmakla birlikte bu mağarayı köylüler dışında kimse tanımaz. Köy sınırları dahilinde harabe halde kale bulunmaktadır. Köyün kuzeyinde Üce isimli dağ vardır ve zirvesi ormanla kaplı olmakla beraber köylüler ormana büyük tahribatlar vermiştir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy dağlık ve yüksek olduğundan kışları Akdeniz İklimine göre biraz daha sert geçer. Yazları ise kurak olmakla birlikte serindir. Köyün hudutları Ceyhan nehrinin bulunduğu vadide olduğundan şu anda Sır Barajı7nın yakınlarıda kalan bölge kışları ılık ve yaşlığıdır. Rakımı Kahramanmaraşın merkezin den daha düşüktür. Bağçılık 1990 yıllarından önce yaygındır. 1990 yılından gelen yaygın hastalık sonucu bağlar kurumuştur. Zeytincilik halen yapılmaktadır. Ancak çok ilkel şartlardadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 737
  1997 - 630

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çok iptidai şartlar da tarım yapılmaktadır. Sulu arazi yoktur. Tarımdan kasıt sadece buğday ve arpa ekimidir. bu ürünler de tüketime yöneliktir. Hayvancılık ise genelde her evde bir inek beslenmesi şeklindedir. Küçükbaş hayvan azdır. Köylü gençler şehire taşınmaktadır. Köy nüfusunun en ez on katı şehirde yaşamaktadır. Bunun nedeni ise köyde ekonomik şartların kötü olmasıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt(yolun son 5 kilometresi asfalt değildir) olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yolyanı Köyü Merkez Forum Tarih
Yolyanı Köyü Merkez Amasya Amasya Tanıtımı 25 Mart 2010
Yolyanı İlköğretim Okulu Merkez Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Aralık 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş