Yolkaya Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yolkaya Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri -Yolkaya Köyü Yıldızeli- Yolkaya Köyü Hakkında Bilgiler - Yolkaya Köyü Resimleri

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Yolkaya köyünün geçmişi bir hayli eskiye dayanmaktadır. Anadolu'ya yerleşen Selçuklu boylarının buraya yerleştiği bilinmektedir.

  Köyün eski ismi, Çakraz'dır. Bazen, "Çarkaz" ya da "Çarkraz" diye telaffuz edilmektedir. "Çarkaz" isminin değirmen taşından (çarkından) geldiği rivayet edilir. Ancak eski isimlerde daha önceleri telaffuz sorunu yaşandığı için bu köye 1960'lı yılların sonuna doğru "Yolkaya" ismi verilmiştir. Buna rağmen "Çakraz" ismi yöre halkının belleklerinden hala kaybolmamıştır... bazende bu köyün ismini "Çarhaz" şeklinde telaffuz edenler vardır.


  İsmi ne olursa olsun, gidilesi görülesi bir köydür Yolkaya. Doğal güzelliği, yemyeşil ormanları, yaylaları, piknik alanları, iç anadolu yöresinde ender rastlanan oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Altyapı bakımındanda ne ararsanız vardır bu köyde, internet, GSM telefon şebekesi, alabalık tesisleri, sağlık ocağı, alışveriş olanakları, ulaşım hizmetleri ve saire... ilk bakışta oldukça nostaljik görünüme sahip köy evleri önünde ya bir traktöre yada son model bir arabaya rastlamak mümkündür. Halkın gelir kaynağının önemli bir kısmı Tarım ve Hayvancılıktan sağlanmaktadır, bunun yanırsıra ticaret ve hizmet sektöründen, ayrıca Avrupa ülkelerinden Yolkaya köyüne önemli ölçüde gelir kaynakları sağlanmıştır.


  Yolkaya köyünün güney ve güneybatısında verimli çam ormanları bulunmaktadır. İç Anadoluda yer alan Akdağlara mesafesi sadece 1 kilometredir. Yolkaya köyünün gerçek nüfusu 2000 ile 2500 arasında değişmektedir, ancak nüfusun önemli bir kısmı Avrupa ülkelerinde yaşamaktadır. Turkiye'nin diğer illerine Yolkaya köyünden çok sayıda göç eden olmuştur.  Kültür
  gelenek, görenekler, hakkinda bilgi yoktur.
  Yemekleri:

  Yolkaya Köyü'nün en meşhur yemeklerinden biri, "patatesli sıkma mantı"dır

  Bulgur çorbası, bulgur pilavı-(pilo), kuru fasülye, erişte, mercimekli herle, yayla çorbası-(togaşı), madımak, ve kabak-çiçeği dolması köyün leziz yemekleri arasındadır.

  Coğrafya
  Yolkaya Köyü, Sivas'ın 84 kilometre batısında, haritada 39:75 Kuzey enlem, 36:25 Doğu boylam kordinatları arasında yer almaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1263 metre, Yıldızeli ilçesine 37 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1876
  1997 1226


  Köyün ekonomisi özellikle tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçiler bu köyün kalkınmasında önemli katkıda bulunmuşlardır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 Yadigar Aktaş
  2004 Yadigar Aktaş
  1999 - Halil İbrahim KAYA
  1994 - Halil İbrahim KAYA
  1989 - Mahmut Aktaş
  1984 - Mahmut Aktas
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yolkaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş