Yolgeçti Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yolgeçti Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Yolgeçti Köyü - Yolgeçti Köyü Hakkında - Yolgeçti Köyü Tanıtımı - Yolgeçti Köyü Resimleri - Sitavuk Köyü
  İlçe: MERKEZ

  İl: ERZURUM


  Köy Muhtarı: SÜLAYMAN TAĞARCIK

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 855

  İle Uzaklığı: 14 km

  İlçeye Uzaklığı: 0 km


  Tarihi

  Köyün eski adı "sitavuk" tur. İsmini ermenilerden aldığı sanılmaktadır ancak Atatürk Üniversitesinden Doç. Dr. Ali Sinan BİLGİLİ bu görüşe karşı çıkar ve köyün ismiyle ilgili şunları yazmıştır; “Si” ve “tavuk” olmak üzere iki kelimeden meydana gelmiştir. Si, Farsça üç demektir. Türkler yer adı verirken Üç-kilise, Üç-Tepe, Üç-Ağaç örneklerinde olduğu gibi genellikle üç kelimesini kullanırken her nedense burada Farsça üç sayısını kullanmışlardır. Bölgeye gelen Türk obasına ait tavukların gezindiği yer olması hasebiyle köy kurulurken bu isim verilmiştir.

  Ermenilerin merkez ilçesi konumunda olduğu söylenmektedir Ermenilerden kalma birçok ev, ahır ve samanlık halen varlığını sürdürmektedir. Köyde bulunan, ermenilere ait kilise yaklaşık 20 yıl öncesine kadar varlığını sürdürmekte iken, tabiat koşulları nedeniyle yıkılmıştır. Ermenilerden kalma su kuyusu (tulumba) halen varlığını sürdürmektedir. Ancak etrafı kirletildiğinden dolayı suyu içilmez. Köy merkeziyle iç içe hava mevzi komutanlığı kışlası (radar üssü) bulunmaktadır. Köyün yerli halkı olarak bilinen 7 hane olup, diğer nufus köye kadastro yapıldıktan sonra göç etmiştir. Köyün nufusu karma nufus özelliğindedir.

  Kültür

  Köy Halkının büyük çoğunluğu köyün Erzurum'a yakınlığından dolayı eğitim seviyelerini tamamlamış sayılır.Köy halkından bir çok doktor.mühendis.öğretmen yetişmiştir..Konu Eğitim olunca Köyün en önemli değerlerinden Rahmetli Mehmet KİLİT Efe'den (Hacı Efe) bahsetmek lazım,bu mübarek insan sayesinde Köy halkının yüzde doksanı Kuran ve fıkıh ilmi almıştır, köyde yıllarca insanlar arasında kurduğu dostluk ve kardeşlik bağıyla köyün manevi havasını müspet yönde en üst seviyeye çıkarmıştır,Köy halkı rahmetliyi anarken göz yaşlarına hakim olamamaktadır.

  Yemekleri

  En önemli yemekleri arasında Hıngel (mantı) yer alır. Köy nüfusunun çoğunlukla Ahıska göçmeni oluşundan dolayı hamur işi yemekleri revaçtadır. Mesala su böreğini çok iyi yapan hanımlar vardır. Ayrıca civil peyniri meşhurdur. Köy halkı haziran ayıyla birlikte yaylaya çıkarak, yaz sonuna kadar yayla hayatı yaşar. Erzurumun yerli aileleri kışlık peynirlerini (fıçı) genellikle sipariş usulü yaylaya çıkan halka yaptırmaktadır. Fıçı peyniri kışın evlerin sıcak yerlerinde göğertilerek (göğ peynir) tadına doyulmaz bir hale getirilir. Batı bölgelerinden gelen misafirlere ikram edildiğinde 'küflü peynir nasıl yiğilir' diyenler olur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır fakat yeterli değildir. Sağlık ocağı ve sağlık evi mevcut olup, görevli personeli bulunmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yolgeçti Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş