Yolgeçen Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yolgeçen Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri -Yolgeçen Köyü Gürün - Yolgeçen Köyü Hakkında Bilgiler - Yolgeçen Köyü Resimleri  Bilgiler
  Nüfus 856 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58800
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Gürün
  Yolgeçen, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi
  Gürün ilçesinin güney batı kesiminde yer alan Yolgeçen Köyü, ilçe merkezine 42 kilometre uzaklıktadır. Yolgeçen Köyü, kuzeyde Beypınar ve Göbekören Köyleri, batıda Akpınar Köyü ve Deveçayır Köyü, doğuda Güldede ve Yaylacık Köyleri, güneyde Başören Köyleri ile çevrilidir.

  Yolgeçen köyünün hudutları; Osmandede köyü ile sınırı; Başağıl ve İsmail Efendinin sırtı. Deveçayır köyü ile sınırı, Şeytanpınarının sırtı, mağara başı kırıntı sekisinin gedik büyük çalın gedik ve ağıl yeri. Karapınar köyü ile sınırı, kurun başı, çobanboğanın taşın başı, tahta sarayın kaş, yemlikli koyak, şükrünün tarlasının başı. Akpınar köyü ile sınırı, çerkes düşeği ve büyük çalın gedik. Göbekören köyü ile sınır, Armutluözden geçen kaş, körbekirin taplak, değirmen yolunun üstü tablak. Güldede köyü ile sınırı, şeytanpınarının altındaki koyak, hanım pınarının hüyük. Güllübucak köyü ile hududu, konakgörmez gediği, Akdere köyüne giden patika yol. Yolgeçen Köyünün eski ismi Tekirahmadır. Bu isim hakkında değişik rivayetler bulunmaktadır.

  Bunlardan birisi; daha önceki yıllarda bu bölgede ardıç ormanı bulunmaktaydı. Köyün eski yerinde Berdi/Sazlık vardı. Burada yaşayan ve fakir birisi olan Rahma adındaki kadının sahip olduğu bir tek erkek keçisinin (Teke), köyün eski yerindeki sazlıkta kaybolunca, bulamaması üzerine köylüler Rahmanın tekesi anlamına gelen Tekerahma adını veriyorlar. Bu köyün ismi o tarihten günümüze Tekirahma olarak söylene gelmiştir. Bu köyün ismi hakkındaki diğer rivayet ise; köyde tek başına yaşayan ve kocası öldükten sonra çoçuklarının büyütülmesi konusunda çok büyük çabalarda bulunan Rahma adındaki kadından dolayı bu ismi almıştır.

  Rivayete göre köy halkı buraya geldiklerinde, burada tek başına bir kadının çocuklarıyla birlikte yaşayan Rahma adındaki kadınla karşılaşırlar. Bunun üzerine bu yerleşim yerine tekrahma adını verirler. Yolgeçen köyünün ismi tarihin aydınlanmaya başladığı M.Ö. 4000-3000 li yıllarda bu bölgede yaşayan ve Güldede tümlüsünde o dönemin izlerini taşıyan Tegarammalardan almış olmalıdır. Çünkü bu bölgede bu tarihlerde Gürün ve havalisine ismini vermiş olan ve Tevratta adı zikredilen Tegaramma/Togarmalart yaşamaktaydılar.


  Kültür
  Köy gelenekleri Anadolu toplumun örf ve aile yapısına hakimdir.Büyüğe saygı küçüğe sevgi hala şükür Allah'a köyümüzde yaşatılıyor. Köy düğünlerinde eski zamanlardan beri süre gelen oyunlarımız devam etmektedir sabah düğün sahibinin akrabaları arkadaşları sabah saat en geç 05 de düğün evinde olmak zorundadır yoksa eşeğe ters bindirilip kafasında yumurta kırılır ve değişik cezalar verilir.

  Köy yemekleri: Eşkili köfte,Kömbe çökelikli mantı,vb.

  Coğrafya
  Sivas iline 180 km, Gürün ilçesine 34 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 856
  1997 968

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 gürbüz toprak
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yolgeçen Köyü Hakkında Forum Tarih
Yolgeçen Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Yolgeçen Köyü Seyhan Adana Adana Tanıtımı 31 Mart 2010
Yolgeçen Köyü Arhavi Artvin Artvin Tanıtımı 29 Mart 2010
Yolgecen İlköğretim Okulu Seyhan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş