Yoldere Köyü Hakkında Bilgi Narman Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yoldere Köyü Hakkında Bilgi Narman Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Narman Yoldere Köyü - Yoldere Köyü Hakkında - Yoldere Köyü Tanıtımı - Yoldere Köyü Resimleri
  İlçe: NARMAN

  İl: ERZURUM


  Köy Muhtarı: MEHMET ÖZEL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (442) 752 22 83

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 272

  İle Uzaklığı: 108 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Rakım: 1625 m


  Tarihi

  Yoldere köyü aslen Ermeniler tarafından bir zamana kadar kullanılmıştır. Daha sonra buraya Şeyh Şamil liderliğindeki savaş sonucunda, Dağıstan'dan Şeh (Meheddin) lâkabı ile bilinen Mehmet Öner yerleştirilmiş, burada kalan Son Ermeni aileleri de burdan uzaklaştırılarak eski adı Vekilhas ismi ile anılmıştır.

  Köy daha sonra, çadır göçmenleri, yörükler ve 3 km. yakınındaki Karşem köyünden de göç almış ve bugünki haline gelmiştir. Köy yoğun göçe maruz kalmış ve İstanbul, Bursa İzmit, Ankara, Kahramanmaraş, Antalya, Adana ilerine göç etmişlerdir.

  Halkın geçim kaynağı havancılık ve tarımdır. Kanyonu ve peri bacaları ile turizme açılmayı beklemektedir.

  Kültür

  Yemek kültürü olarak çerkez mantısı hamurişi yemeğidir. Köyün ilk yerleşimcisi olan Şogo lâkabıyla bilinen Meheddin Üner ve aile mensupları tarafından yapılmaktadır; göçebe aileler tarafından bilinmemetedir.

  Çılbır: Tandır ekmeği boş bir sahahın içine doğranıp ılık suyla haşlanır. Haşlandıktan sonra üstüne göğermiş pernir (Kerti peyniri) ile eritilmiş tereyağı dökülür.

  Diğer yemek çeşitleri: Kesme aşı, ayranlı aş, kartol aşı, Gıngel (mantı), Tatar böreği, makarlama yemeği, kuymak, peynir helvası, mısır baklavası, kavut haşılı, mısır unu haşılı, gendime haşılı, sütlü aş.

  Coğrafya

  Erzurum iline 108 km, Narman ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  Yeni yeni keşfedilen kanyonuyla da gerek uluslararası turizim gerekse görsel medyada zaman zaman yer almaktadır. Peri bacaları görünümü ve kırmızımsı toprak yapısıyla ender güzellikler sergilemektedir. Görenlere adeta çağlar öncesi yaşamları anımsatmaktadır. Köy evleri halen aslına uygun taş yapılardan oluşmaktadır. Korunma altına alınıp turizme sunulması gerekmektedir.

  Yaban hayatı
  Yaban hayvanları olarak; kurt, ayı, tavşan, keklik, tilki, yaban domuzu, sansar, porsuk, yılan bulunmaktadır. 30 yıl öncesine kadar vaşak da görülmekteydi.

  Kuş familyasından sığırcık boldur. Erzurum ili ve sınırları çevresinde yırtıcı kuş olarak atmaca bol miktarda gözükmektedir. Sebebi ise, beslenmesinde önemli unsur olan tarla farelerinin çok olmasıdır. Tarla fareleri, bölgenin verimli ve yumuşak toprağında rahatça yaşayıp çoğalabilmektedirler. Tarla fareleri ise, çiftçilikle uğraşan halkın ekinine zarar veren en büyük etkenlerden biridir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yoldere Köyü Hakkında Forum Tarih
Yoldere Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Kızıltepe Yoldere Köyü - Kızıltepe Yoldere Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 27 Kasım 2009
Yolderesi Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 4 Nisan 2010
Yoldere Köyü Hopa Artvin Artvin Tanıtımı 29 Mart 2010
Yoldere İlköğretim Okulu Hopa Artvin Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 29 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş