Yolboyu Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yolboyu Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Oltu Yolboyu Köyü - Yolboyu Köyü Hakkında - Yolboyu Köyü Tanıtımı - Yolboyu Köyü Resimleri
  İlçe: OLTU

  İl: ERZURUM


  Köy Muhtarı: İSMET TAŞKIN

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 217

  İle Uzaklığı: 140 km

  İlçeye Uzaklığı: 20 km

  Rakım: 1125 m


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. 1330 lu yıllara kadar uzanan bir zaman dilimni kapsayan bir geçmişe dayanmaktadır.sadece YOLBOYU köyü değil tabi buna sivri deresi bölgesindeki bir çok köyü ekleyebiliriz. Tarihin ilk dönemlerinden beri, Kafkasya, Rusya ve İran’dan gelen transit yolların buluştuğu, stratejik açıdan önemli bir noktada bulunan ve her dönemde canlı bir sosyo-ekonomik yapıya sahip Erzurum ili, günümüzde Doğu Anadolu Bölgesi’nin gerek yüzölçümü, gerek demografik yapısı itibari ile, en büyük kentlerinden birisidir. Bu bölge tarih boyunca; Urartular, Kimerler, İskitler, Medler, Persler, Partlar, Romalılar, Bizanslılar, Sasaniler, Araplar, Selçuklular, Moğollar, İlhanlılar ve Safaviler, gibi çok çeşitli kavimler ve milletler tarafından zapt ve idare edilmiştir. Roma istilasından önce, Erzurum’un bulunduğu yerde değişik dönemlerde KARİN, KARNA, GARİN, KARNDİ ve KALHAK isimli bir şehir bulunduğu, tarihi kaynaklara dayanılarak tespit edilmiştir. M.Ö. 408-450 yıllarında yaşamış Bizans İmparatoru 2. Teodosius, doğudan gelen İranlıların saldırılarına karşı koymak amacıyla bu bölgedeki ERZEN şehrinin güney batısında yeni bir kale ile çevrilmiş bir şehir kurdurdu. Kale o devirde Bizans İmparatorluğu’ nun doğu bölgeleri komutanı olan Antonyus tarafından yaptırılmış ve şehre imparatorun adına izafeten TEODOSİLOPOS denilmiştir. 651 yılında şehir, Arapların eline geçmiş ve KALİKALA ismi tam anlamıyla yerleşmiştir. Bu dönemde Erzurum’ un 16 km. batısında bulunan Karas köyünün yerinde etrafı sıra halinde surlarla çevrili eski Arze - Azze şehri bulunmakta idi. 11. yüzyılda Erzen-Erze adını taşıyan bu şehir, 1048-1059 tarihlerinde Selçuklu Devleti Komutanlarından Yınal Oğlu İbrahim Kutulmuş Bey tarafından alındı. Daha sonra TEODOSİLOPOS (Kalikala) ya yerleşenler, bu şehre Erzen adını verdiler. Erz-i Rum, Erzen-i Rum (Erzen-Al Rum), Erzen-Er Rum, Arzirum, Erdzi-Rum şeklinde isimlendirildiği belirtilen şehir, halkın dilinde bugünkü ismi olan Erzurum şeklini almıştır. 1514 yılında Yavuz Sultan Selim’in şehir ve çevresini fethetmesi ile Erzurum, Osmanlı hakimiyetine girmiş ve Osmanlı döneminde de siyasi ve ekonomik üstünlüğü devam etmiştir. 20. Yüzyılın başlarında , Birinci Dünya Savaşı’ ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti’ ni işgal güçlerine karşı girişilen direniş , Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde 23 Temmuz 1919’da Erzurum'da başlamış, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır,  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. sert karasal bir ikliminin etkisinde olan köyde,6 ay kış,2 ay ilkbahar,2 ay sonbahar, 2 ay da yaz mevsimi yaşanmaktadır.köyün rakımı yüksek olduğundan;kışları çok soğuk ve kar yağışlı olan köy yaz aylarında da yağmurun etkisinde kalır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yolboyu Köyü Hakkında Forum Tarih
Yolboyu Köyü Çine Aydın Aydın Tanıtımı 10 Nisan 2010
Yolboyu Köyü Pazarcık Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 4 Nisan 2010
Yolboyu Köyü Susuz Kars Kars Tanıtımı 21 Mart 2010
Yolboyu İlköğretim Okulu Çine Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş