Yolaçan Köyü İdil Şırnak

'Şırnak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yolaçan Köyü İdil Şırnak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yolaçan köyü bilgileri - yolaçan köyü tanıtım - yolaçan köyü resimleri  Yolaçan, Şırnak ilinin İdil ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün ismi Kürtçe, Nerinci olup ilk olarak Suriye-Turkiye sınırında kurulmuştur.Yöredeki yerleşim birimlerinin isimleri devlet tarafından Türkçe olarak değiştirildiği zaman Yolaçan ismi verilmiştir.İlk olarak kurulan eski Nerinci Türkiye-Suriye sınırında yer almaktaydı.İki ülke arasında sınır antlaşması imzalandığında eski Nerinci boşaltılmış olup, köylülerin bir kısmı Suriye tarafına, geriye kalan kısmıda bugün Yolaçan olarak bildiğimiz ve eskisine göre İpek yoluna daha yakın olan yeni Nerinciyi kurmuştur. Türkiye ve Suriye sınırında kaçakçılık yapan kaçakçılar köyün içinde bulunduğu bölgeyi sık sık kullanmaktaydılar.Ancak sınırlar teknolojik olarak donatıldığından beri herhangi bir kaçakçılık olayı görülmemiştir.Çevresine göre çukurda kurulan köy. verimli arazilere sahiptir.Genellikle bugday.kırmızı mercimek ve arpa yetiştirilir.Köy zengin su kaynaklarına ssahip olmasına rağmen tarımda sulama sorunu vardır.Ancak ticari olmayan sebze yetiştiriciliğinde kullanılır.Köy bir dut cenneti olup siyah dutlarıyla meşhurdur.(xurşit)

  Köy kürt köyü olmasına rağmen aşireti yokdur.Halk kürdün karakteristik özelliklerini sahiptir. Pilav ve et yemeklerini güzel yaparlar.Kızları da okula gönderirler.okuma yazma oranı bölge geneline göre oldukca yüksektir.Köyün ileri gelenleri Nihat ve Hüseyindir.(1982 de bu köyde öğretmen olarak görev yapan Recep Yılmaz)
  Coğrafya

  Şırnak iline 105 km, İdil ilçesine 40 km uzaklıktadır.Akşamları köyden Suriye tarafındaki ışıklar görülmekte olup köy, çevresine göre çukurda kurulmuştur.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 197
  1997 196
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

 2. Hüsen yin ve Nihat kimdir ckartamadıçm köyün ağası arazi sahibi abdulah aslan onun baba anesi sene 1960 lı yılarda köyün muhtarıydı yaklaşık 35 sene görev yaptı HACİ HATİCE ASLAN RUHUNA ELLFATİHA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yolaçan Köyü İdil Forum Tarih
Yolaçan Köyü Taşova Amasya Amasya Tanıtımı 25 Mart 2010
Yolaçan Köyü Merkez Kars Kars Tanıtımı 21 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş