Yolçatı Köyü Merkez Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yolçatı Köyü Merkez Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Yolçatı Köyü - Yolçatı Köyü Hakkında - Yolçatı Köyü Tanıtımı - Yolçatı Köyü Resimleri - Tetova Köyü - Tetuva Köyü
  Tarihi

  Köy yerel halk arasında TETOVA ya da TETUVA olarak bilinir. Bunun nedeni köyün 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşları ile başlayan göç dalgası ile kurulmuş olmasıdır. Köyün kuruluşunu teşkil eden halk bu günkü makedonya sınırları içerisinde bulunan "TETOVA" dan göç etmişlerdir. Osmanlı hükümetince yerleştirilen halkın bu bölgeyi tercih etmelerindeki nedeni coğrafi yapının göç ettikleri Makedonya'ya benzerliğidir. Göç edilen tarihte ormanlar ve akarsu ile çevrili köyde yaban hayvanı avcılığı ve balıkçılık yapılmakta idi.Eski Ankara - İstanbul yolu köyün içerisinden geçmektedir. Köyün üzerinden geçen e-5 karayolunun yapımından önce iki il arası geçiş güzergahında bulunan köyün giriş ve çıkışında metruk vaziyette 2 konaklama evi bulunmaktadır. Cumhuriyet tarihi ile birlikte yerleşim yerlerine isim verilirken köye "yol üstü" anlamına gelen "Yolçatı" ismi verilmiştir. Köyde hayvancılık ve tarımın yanı sıra kuruluşundan beri yapılan taşımacılık mesleği nakliyat firmaları (T.I.R) ile devam etmektedir. Köyün yakınında abant yolu üzerinde bulunan orman işletmesi gençlerin geçim kaynağı olmuştur. Köyün erkekleri burada tomruk kesme, markalama, yükleme ve nakliye çalışmları yaparak geçimlerini uzun yıllar sağlamışlardır. Orman işletmesi halen faal durumdadır. Motorlu taşıtların kullanımından önce kağnılar köyde durur,ücretsiz olarak hayvanlarını dinlendirir ve beslerlerimiş.


  Dipnot: Tuna boylarında, Balkanlarda ve Kırım'da yaşayan Türklerin eşi görülmemiş Rus ve Hıristiyan zulmü, vahşeti karşısında Anadolu'ya yaptıkları toplu göç, 93 Muhaceratı olarak bilinir ve teessürle hatırlanır. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı Osmanlı padişahı II. Abdülhamit döneminde savaşılan bir Osmanlı-Rus Savaşıdır. Hicri takvime göre 1293 yılına denk geldiğinden Osmanlı tarihinde 93 Harbi olarak bilinir. Hem Tuna Cephesi'nde, hem de Kafkasya Cephesi'nde savaşılan 93 Harbi Osmanlı Devleti için büyük bir yenilgiyle sonuçlanmış; hem büyük bir toprak kaybına neden olmuş, hem de Rus ordusunun İstanbul'un eşiğine (Yeşilköy) kadar gelerek Osmanlı Devleti'nin varlığını tehdit etmesiyle sonuçlanmıştır.

  Makedonya (Tetova - KalkanDelen) Kalkandelen

  Kalkandelen (Makedonca‘da Tетово; Tetova) Makedonya Cumhuriyeti‘nin Kuzey-Batısında bir şehirdir. Şar Dağı eteklerine kurulu ve Pena Nehri kenarındadır.

  Kalkandelen Makedonya Cumhuriyetinin Başkent Üsküp ve Manastır’dan sonra üçüncü büyük şehridir. Yüzölçümü 1.080 kilometrekare olup denizden yüksekliği 468 metredir. Son yapılan sayımlarda nüfusu 180.654 kişi çıkmıştır.

  Kalkandelen Adı:

  Günümüzde Makedonya’nın en büyük şehirlerinden olan Kalkandelen’in üç değişik ismi vardır. Türkler Kalkandelen, Arnavutlar Tetova, Makedonlar ise Tetovo adını kullanırlar. Şehrin adının konulması hakkında değişik rivayetler mevcuttur.


  Kültür

  Göçmen halkın yoğunlukta olduğu köy nifusu dindardır. Bayramlarda köy erkekleri camiye giderek bayram namazlarını kılarlar. Daha sonra camiiden çıkanlar sırayla bayramlaşarak toplu halde köyün doğu ucundaki mezarlığa gider hepberaber dua ederler.Sonra evlere dağılarak bayram sabahı kahvaltısı yapılır. Köyün çocukları kapı kapı dolaşarak şeker toplarlar.

  Düğünlerde ayrı bir özenle hazırlanılır. Düğün toplu olarak yapılan nadir sosyal aktivitelerdendir. Bekar kızlar en şık kıyafetlerini giyerek düğüne katılırlar. Bekar erkeklerde düğünü uzaktan izleyerek kendileri için uygun eşi seçerler.

  Okumaya önem veren köy halkının yeni nesil temsilcilerinin büyük bir kısmı üniversite bitirerek büyük şehirlere göç etmişlerdir.

  Tarhana çorbası, çıkı turşusu, kamış pekmezi, toprak fırında küçük ekmeği(kolaç), sütlü mısırları ve lezzetli patatesi ünlüdür. Bazlamaç, kuru yufka böreği (Köyün yakınında bulunan ömerler ekinliğinden çıkan maden suyu kullanılarak yapılır) en sevilen yemeklerindendir. Bayramlarda yaprak sarma ve ev baklavası hemen her evde bulunur.

  Kadınlar yaşmak denen büyük bez parçaları ile genelde yüzleri dahil kapatırlar. Erkeklerinde yün pantolon, yün kazak, ceket ve kasket ekseri görülen kıyafettir.

  Köyün alt kısmında "ömerler suyu" ve "kara dere" nin bireştiği (Nesibe kadinin bahçesinin altı) yerde balık tutmak çok keyiflidir.

  Evler genelde tek katlı, yığma taş veya kerpiç üzerine saman, kil karışımı ile yapılan harç ile yapılmıştır. Evler geniş avlulu ve bahçelidir. Evlerin hemen hepsinde "samanlık", "ambarlık","ahır","fırın","avlu içi","bahçe" kısımları bulunur. Bahçede ailenin yiyeceği kadar sebze ve meyve yetiştirilir. Çoğu göç etmiş yeni nesile köyden gönderilen ürünler;köylerini , eski günlere özlemlerini hatırlatır. Yazları köy halkı zamanının hemen hemen tamamını avlu içi denen yerde geçirir. Yüksek ağaç darabalar ile çevrili avlu ailenin tüm fertlerinin rahatça hareket edebilecekleri bir yaşam alanı oluşturur.

  Coğrafya

  Bolu merkezine 12 km uzaklıktadır. Tem karayolu Abant çıkışındadır. Abant yolu - E-5 Kara yolu ve Ankara otobanının kesiştiği Abant kavşağı köyün batı girişi ile buluşur.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 362
  1997 393

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Fakat son yıllarda köye ait arazilerin azalmasıyla (otoban yolu köyün hemen üstünden geçmesiyle satılmıştır)hayvancılık bitme noktasına gelmiştir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yolçatı Köyü Merkez Forum Tarih
Yolçatı Köyü Hakkında Bilgi Nilüfer Bursa Bursa Tanıtımı 10 Haziran 2010
Yolçatı Mahallesi Köyü Silivri İstanbul İstanbul Tanıtımı 30 Nisan 2010
Yolçatı Köyü Altıntaş Kütahya Kütahya Tanıtımı 13 Nisan 2010
Yolçatı Köyü Kelkit - Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 9 Nisan 2010
Yolçatı Köyü Acıpayam Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş