Yoksulluk maaşı kimlere verilecek

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yoksulluk maaşı kimlere verilecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yoksulluk maaşı ne zaman
  Yoksulluk maaşından kimler faydalanacak

  Türkiye’de, “Aile yardım ödeneği, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, cenaze gideri, asgari geçim indirimi, primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları, özürlü yakını aylığı, özürlü bakım parası” olarak pekçok yardım yapılıyor. Tüm Avrupa ülkelerindeki aile yardımlarını, “primsiz yardım” sistemine ilişkin örnekleri inceledik. Biz şimdi yeni bir çalışma yapıyoruz.

  SOSYAL YARDIMDAN SOSYAL HAK ANLAYIŞINA

  Bu kapsamda, yapılan tüm yardımları “sosyal yardım” kapsamından çıkarıp “sosyal hak” anlayışına kavuşturmak istiyoruz. Bunun için Türkiye’de bütün ailelere yönelik bir gelir testi yapmaya başladık. Bu testi ‘asgari ücretin altı veya üçte biri’ gibi kriterlere göre yapıyoruz.”

  MAAŞLAR BANKADAN ÖDENECEK

  Eğer ailenin geliri, belli kriterlerin altında ise devletin onlara düzenli maaş vermesi söz konusu olacak. Bu mekanizmayı oluşturmaya çalışıyoruz. Tıpkı emekli maaşları gibi ailelerin bankada hesapları olacak ve her ay o hesaba maaşları yatırılacak. Düzenleme seçimden sonra gündeme gelecek. Biz bu sistemi ‘sosyal koruma’ olarak adlandırıyoruz.

  DAHA NELER NELER YAPILACAK

  Ömer Dinçer, “İlgi göstermediniz, gün yüzüne çıkmayan çok güzel işler yaptık” diye konuştu. Dinçer, bu işleri şöyle anlattı:
  Tarım sigortalısının eşleri, çocukları ve anne-babası sağlık güvencesinden yararlanacak.Yeni istihdam paketi ile çıraklar, mesleki eğitim görenler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak. Zorunlu trafik sigortası için vatandaştan prim kesiliyor. Vatandaş primini ödüyor, devlet de tedavisini sağlıyor ama özel sigorta şirketi bunu devlete vermiyor. Tedaviyi biz üstleneceğiz, sigorta şirketinden tahsil edecek. Kısmi çalışma ödeneğinin kapsamı genişliyor. Bölgesel veya sektörel bazda kriz olursa da yararlanacak.


  Kaynak :internethaber.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yoksulluk maaşı kimlere Forum Tarih
Türkiye'de Bölgelere Göre Yoksulluk Oranları Ülke Kültürleri 8 Mart 2012
Yoksulluk ile ilgili özlü sözler - Yoksullukla ilgili sözler Güzel Sözler-Mesajlar 29 Aralık 2010
Yoksulluk İle ilgili Güzel Sözler Atasözleri & Deyimler 6 Kasım 2010
İnsan Hakları İhlali Olarak Yoksulluk - Pınar Uyan Semerci Kitap, Resim ve Dergi 27 Mart 2010
Aşk Dediğin Yoksulluktur! Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 22 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş