Yoğunağaç Köyü Karakoçan Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yoğunağaç Köyü Karakoçan Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yoğunağaç Köyü Karakoçan - Yoğunağaç Köyü Hakkında - Yoğunağaç Köyü Tanıtımı -Yoğunağaç Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: METİN BOZYEL
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Telefon:
  0 (424) 711 42 87
  Cep Telefonu:
  0 (539) 416 44 06
  Elazığ
  Yoğunağaç3.jpg
  Bilgiler
  Nüfus 116 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23600
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Karakoçan
  Web Sitesi
  Yoğunağaç, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi
  Köyün eski adı Gölan veya Golan cumhuriyetle Yoğunağaç olmuştur. kurucusu ArabAğa'nın oğullarıdır. Arabağa Bingöl'deki kardeşlerinden ayrılıp, Akkuş köyünden bölgeyi yönetmekteymiş.
  Gölanlıların atalarından olan ArabAğa Peri nehri kıyısındaki Paş (Akkuş) köyünün ve civarın sorumlusuymuş Sarıhan'dan, Tataran'a kadar. Kardeşleri yine Karakoçan Ohi bölgesine yakın Bingöl merkez ve Lek köyünden bölgenin yönetimde bulunmuşlar.
  Arabağa Paş köyünde 1650/1700 lerde yerleşip Sunni inancının gereği mescit( cami) yapmıştır. Köy ve bu mescid Düzgünbaba adlı dağının doğusunda, Peri nehrinin kıyısındadır. Mescidin minaresinin 2005 de çok az kalıntısı kalmıştı. Mescitten rahatsız olan baba mansurlu alevi dedeleri Osmanlı imparatorluğunun da zayıflamasıyla ve Arabağanın ölümünden sonra, oğullarından Süleyman'ı Paş köyünde öldürtmüşler. "bu cinayet'in başka nedenleri de Rivayet edilir ancak onu burada yazma zamanı değil"
  Süleyman'ın abisi Osman kardeşinin intikamını almadan önce oğlularını paş köyünden gönderip uzaklaştırmış yani Golan'a bugünkü Yoğunağaç'a göndermiş. Osman, babamansur alevi dedelerinden intikamını aldıktan sonra Gölan'a oğlunun yanına çekilmiştir.Golan'ın kuruluşunun nedeni budur. Golan o dönem Kiğı beyliği ile Palu beylığı ortak sınırlarındadır.Ancak büyük kısmı Palu beyliği sınırındaymış ve bu göçten sonra Palu beyliği ile de çok iyi ilişkiler kurulmuştur. Daha sonra Osmanın diğer kardeşleri'de şu anki dersim kureşlilerinin baba mansurların desteğinde yaptıkları baskı ve tacizler sonucu köyü terke zorlanmışlar. Paş köyündeki verimli arazilerini bırakmak istemeyen Hüçan adlı büyük abileri ise en son Gölan a gelmiştir.

  Baba mansurlar Osman'dan intikam için oğlu Mustafayı Golan yakınında öldürmüşler. Osmanın diğer oğlu Sadık ta kardeşinin intikamını almış bu mezhep çatışması ile başlayan cinayetler ancak cumhuriyet döneminde son bulmuştur...
  Golan yamacına çekilen Arabağanın oğulları ve torunları burada yaşayabilmek için, Golan'ı yerleşime açmışlardır. yaşanan Olaylardan sonra bölgedeki en güçlü Hizol ( izol )aşiretiyle işbirliği yaparak varlıklarını sürdürmüşlerdir.
  Resim açıklama
  Aslen Harzem'li olan Yoğunağaç köyünün bügünkü sakinleri (büyük kısmı)* ecdatlarından kalan emanetler Çur-i Bur-i ya da çoribori adlı ziyarettedir. Bu ziyaret Paş dan geldikten sonra da uzunca bir dönem mescit olarak kullanılmış; sonradan ziyarete dönüşmüş. içinde Golanlıların atalarının emanetleri vardır. Burada ecdatlarından kalan Namazlık ve Takke bulunmaktaydı ancak namazlık geçici olarak Arabağa'nın Bingöldeki kardeşlerinin çocullarına (?) korunup muhafaza edilebilmesi çin emanet edilmiştir. Tahminimizce ? baskıdan zarar görmemesi için. ancak Takke veya Sarık halen Yoğunağaçtadır. Yöre deki Elazığ, Bingöl, Palu, Kovancılar ve Karakoçan'ın inançlı aileleri bu takkeyi yüzyıllardır ziyaret etmektedir. Bu emanetlerin çok büyük şahsiyetlere ait olduğu rivayet edilmektedirHarzemşahlar dan sonra mekkeye kadar gittiği sanılan golanlıların atalarının oralarda soylu ailelerle akrabalık ilişkileri kurmaları muhtemeldir ve bu konuda rivayetler vardır. Bugün Golan daki bu ziyaret hem sunnilerce hem de alevilerce ayrım yapılmaksızın ziyaret edilmektedir.
  Yukarda yazılan bilgilerden sadece Arabağa adlı ecdadımızın asıl ismi net değildir,diğerleri belgelere dayalıdır.Ecdadımızın ağalığı onun dedelerinin beyliğindendir onlarında beyliğinin temelinde de Harzemşahlar bağlantısı vardır. hepsi yazılı ciddi kaynaklarla ve ecdatlarımızın sözlü ve yazılı anlatımlarınına dayalıdır. Anlatımların ana hatları büyüklerimize nesillerce aktarılan sözlü bilgilerdir ve bunların bir kısmı videoya kayıtlıdır. Ayrıca bulara ek arapça yazılı Kitap ve 28 kuşaklık aile şeceremiz var.
  Not:Golanlıların (Büyük Kısmı)* Arabağanın soyunun dışında 3 ayrı aile daha sonra Golana yerleşmiştir. Bunlar Ağuçan, Akbayır, Şimşek Soyadını taşıyan ailelerdir...
  ayrıca köyde yaşayanlar pişmanlık yasasından faydalanmıstırlar
  Coğrafya
  Elazığ iline 121 km, Karakoçan ilçesine 17 km uzaklıktadır. Yoğunağaç ın bir kısmı ohi ovasına diğer tarafı mazgirt tarafına bakan stratejik bir alandadır. peri suyu köyün altından akar.peri kıyısında 2,5 km yakınında Golan kaplıcaları vardır. bu kaplıca doğal güzelliği ve doğal sıcak suyuyla uluslararası üne kavuşmuş turistik bir dinlenme ve sağlık tesisidir.

  bu kaplıcalarda yeraltından doğal olarak fışkıran jeotermal su sıcaklığı 50-60 ºC dır.yapılan yeni konaklama ve sıhhi havuzlarıyla bir tarafta dönüşümlü karışık diğertarafta bayanlar ve erkekler bölümü olmak üzere terrmal havuzları vardır.

  Şifalı Olduğu Hastalıklar

  1. İltihabi olmayan romatizmal hastalıklar
  2. Dolaşım sistemi sorunları
  3. Kırık sekelleri
  4. Akciğer hastalıkları
  5. Cilt hastalıkları
  6. Ameliyat Sonu yaralarının iyileşmesi
  7. Kadın hastalıkları ve kısırlık
  8. Siyatik ve her türlü nevralji
  9. Çeşitli felçler
  10. Adale hastalıkları ve atrofileri
  11. İçilebilir nitelikli olduğundan yaşlıların kemik erime vs.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 116
  1997 184
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca köye yakın bir yerde bulunan adını koyun eski isminden alan golan kaplıcları bulunmaktadır. Golan kaplıcaları romatizmadan bircok hastalıga kadar tadavi amaçlı olarak hastalarca ziyaret edilmektedir.
  Sanayi çağıyla beraber kentleşme sürecince Golanlılar başta Elazığ, Adana, İzmir, Bursa, olmak üzere metropollere bir kısmıda Almanya Fransa ya göç ederek buralarda varlıklarını sürdürmeye çalışmaktadırlar babadan oğula nesillerce aktarılan bilgiler günmümüz koşullarında herkesin bilgisine sunulmuştur. Golan 'lılar la ilgili yorum yapanlar, yorum yapmadan önce düşünsünler!.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Metin Bozyel


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yoğunağaç Köyü Karakoçan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş