Yoğuşturucu Nedir - Yoğuşturucu Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yoğuşturucu Nedir - Yoğuşturucu Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yoğuşturucu Nedir - Yoğuşturucu Hakkında Bilgi

  Yoğuşturucu (kondenser veya kondansör), temelde, evaporatörde soğutucu tarafından alınan-aynı zamanda sıkıştırma kademesinde buhar eklenen-ısının, bir yoğuşma ort….. dağıtıldığı, başka bir ısı değiştirme ünitesidir. Kompresörü terk eden yüksek basınçlı ve yüksek sıcaklıktaki buhar, kızgın buhardır ve bu kızgınlık her zamanki gibi sıcak gaz tahliye hattında ve kondenserin birinci kısmında giderilir. Soğutucunun sıcaklığı, doyma noktasına düşürüldüğünde, buhar çevrimini tekrar kullanılmak üzere, sıvı hale dönüşür.

  Kondenserler, hava soğutmalı, su soğutmalı veya buharlaştırma ile soğutmalı olabilirler. Ev tipi buzdolaplarında çoğunlukla, üzerinde dolaşan havanın doğal akışına göre çalışan hava soğutmalı kondenserler bulunur. Diğer hava soğutmalı ünitelerde, büyük hacimlerdeki havayı, kondenser serpantininden geçirmek için fanlar kullanılır.

  Kondenserin içindeki soğutucudan, soğutma maddesine ısı transferi olabilmesi için, havanın soğutucudan daha düşük sıcaklıkta olması gerekir. Çevre sıcaklığı 38 oC’nin üzerinde olduğu zaman bile, hava hala, kondenserin içindeki sıvı hale geri dönebilmek için ısı vermesi gereken soğutucudan daha soğuktur. Buna hava soğutmalı kondenser denilebilir.

  Su soğutmalı kondenserler; daha düşük yoğuşma sıcaklıklarına imkân verirler. Aynı zamanda, çalışan ünitelerin çıkış basınçlarından daha iyi kontrolünü sağlarlar. Şu şekilde sınıflandırılabilir:

  Kovan ve Borulu
  Kovan ve Serpantinli
  Boru İçinde Borulu

  Kovan ve boru tipi su soğutmalı kondenser, içinde kendisine paralele birçok bakır boru bulunana silindirik çelik bir muhafazadan oluşur. Su, borulara, uç plakalardaki giriş ve çıkış bağlantıları vasıtasıyla pompalanır. Sıcak soğutucu buhar muhafazaya, kondenserin tepesinden girer. Sıvı soğutucu, bu kondenser-depo kombinasyonunun alt kısmındaki çıkıştan, gerektiği kadar akar.
  Plakalar kolay takılıp sökülebilmeleri için gövdeye cıvatalar yardımıyla tutturulmuştur. Su akış kontrolü, yani kondenser boyunca kaç defa akacağı veya kaç geçiş yapacağı kondenserin uç plakalarına monte edilmiştir. Eğer su bir uç plakaya girer, tüm boruları bir defa geçer ve kondenseri diğer uç plakadan terk ederse buna “tek geçişli kondenser” denir. Eğer su giriş-çıkışı aynı uç plakadan oluyorsa bu, iki geçişli veya başka tip çift sayılı kondenser geçişli olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yoğuşturucu Nedir Yoğuşturucu Forum Tarih
Devriye Fütüvvetname ve Surname nedir ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Haziran 2017
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Mazbata nedir mazbata nereden alınır kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017
Tezkere nedir ne demektir kısaca FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş