Yıldızlararası Madde

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yıldızlararası Madde


İyonize hidrojen dağıtımı
Uzay boşluğu sanılan yıldızlararası ortamda madde vardır; ancak bu maddenin yoğunluğu yıldızlardaki yoğunluktan milyonlarca kez daha azdır. Yıldızlararası madde gaz ve toz parçacıklarından oluşur. Örneğin 1 cm3 lük yıldızlararası uzayda ortalama olarak bir atom ve 1 km3'lük uzayda ise 25-50 arasında küçük parcacık bulunur; buna karşın yerde deniz seviyesinde 1 cm3 lük hacimde milyarlarca molekül bulunmaktadır.

Elemanlar
Yıldızlararası ortamdaki maddenin içeriğine biraz daha ayrıntılı bakıldığında aşağıdaki elemanlardan oluştuğu görülür:

Soğuk madde sıcaklığı 10-10 000°K arasında olan ve soğuk madde olarak kabul edilen nötr ya da iyonlaşmış gaz moleküller ve toz parcacıkları ışınım gücü yüksek sıcak yıldızlar uzaya yaydıkları enerji ile çevrelerindeki gazın sıcaklığını yükseltirler ve gazı iyonlaştırırlar. Gözlenen iyonlaşmalardan ortamdaki sıcaklığın 10 000°K civarında olduğu sonucu çıkarılmaktadır. Yıldızlararası ortamda enerjisi veya sıcaklığı daha fazla olan başka madde olduğundan; sıcaklığı 10 000°K'e kadar olan maddeye soğuk madde denilmektedir.
Enerjisi veya sıcaklığı çok daha yüksek olan ve kozmik ışınlar denilen atom çekirdekleri.
Bildiğimiz Röntgen ışınları morötesi ışınlar ve genel olarak elektromanyetik ışınlar.
Çok yüksek enerjili ve nötrino denilen Büyük Patlama (Big-Bang) sonucu ortaya çıkan ve yıldızların evrimleri süresinde salınan parçacıklar.
Manyetik alan.
Yıldızlararası Madde

Tablo Samanyolu'nun ISM (yıldızlararası maddenin) bileşenlerinin özelliklerinin bir dökümüdür.
Vikipedi özgür ansiklopedi
 

Üst