Yiğityolu Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yiğityolu Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karayazı Yiğityolu Köyü - Yiğityolu Köyü Hakkında - Yiğityolu Köyü Tanıtımı - Yiğityolu Köyü Resimleri - Mergehal Köyü

  İlçe: KARAYAZI

  İl: ERZURUM


  Köy Muhtarı: SAVAŞ KAHRAMANOĞLU

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 510

  İle Uzaklığı: 144 km

  İlçeye Uzaklığı: 24 km

  Rakım: 1950 m


  Tarihi

  Köyün kürtçe adı mergehal dir.Yiğityolu adının neden verildiği hakkında bilgi olmasa da yiğit insanları olduğu için verildiği tahmin edilmektedir.1900'lü yıllardan beri şewış torunlarına ait topraklara,yerleşim birimi olarak Hasan ve Hüseyin kardeşlerin temel attığı bilinmektedir.1923'te köye çevreden gelen vatandaşlara kapılarını açan köyün sahipleri köyde kardeşlik ve beraberliğin simgesi olarak anılmışlardır.Köyümüzün nüfus çoğunluğunu yetişkin ve tahsil gören gençler oluşturmaktadır.Köyümüzde her dönem 20 ila 30 askerimiz vardır.1987'den sonra başta istanbul ve Bursa olmak üzere çeşitli kentlere göçler olmuştur.Şu anda İstanbul İkitelli ve Sultanbeylik semtlerinde,Bursa Karacabey ilçesinde ikamet eden birçok Yiğityolu köy sakinleri vardır.Ayrıca Karayazı ilçemizde ticaretle uğraşan köy sakinlerimiz vardır.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur.Köyde saygı ve sevginin ağır bastığı,son derece mahafazakar bir yaşam hüküm sürmektedir.Köy halkı misafirperverliğiyle tanınır.Köyde ağırlıklı olarak et yemekleri yenir.Köyümüz kete ve tandır ekmeğiyle meşhurdur.En önemli özelliklerinden biride köyde ki yardımlaşmadır. köy halkı yardımlaşmasıyla eski mezarlıkların etrafı taş surla çevrildi, camii tamiratı ve iki serefeli minare yapıldı ve en önemlisi köy taziye evi yapıldı vb. bir çok işler köy yardımlaşmasıyla gerçekleştirildi.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılıktır.köyde ve ilçede iş alanların olmaması nedeniyle köyün gençlerinin çoğu istanbulda çeşitli işlerde çalışarak ailelerinin geçimini sağlamaktadırlar.


  Altyapı bilgileri

  Köyde 180 öğrenci ve 8 öğretmenli ilköğretim okulu vardır. 3 sınıf öğretmeni,1 ingilizce öğretmenı,1 fen bilgisi öğretmeni,1 türkçe öğretmeni bulunmaktadır.Köyün içme suyu şebekesi vardır,ancak sular yetersizdir köylüler günde 1 saat su alabiliyorlar Kanalizasyon şebekesi yoktur.PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Sağlık ocağı ve lojmanı vardır fakat görevli yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol 16km asfalt, 16 km stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde Turkcell ve Avea gsm şebekeleri aktiftir şebeke gücü çok zayıf olup ancak şebekeler köyün belirli bölgelerinde çalışmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yiğityolu Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş