Yiğitkonağı Köyü Göle Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yiğitkonağı Köyü Göle Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göle Samandöken Köyü Bilgileri - Türkeşen Köyü - Samandöken Köyü Hakkında - Samandöken Köyü Tanıtımı - Samandöken Köyü Resimleri  Samandöken ,Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: GÖLE

  İl: ARDAHAN

  İle Uzaklığı:26 km

  İlçeye Uzaklığı:21km

  Rakım: 1980 m

  Nüfus:

  2000:
  1997:

  Yiğitkonağı, Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür. Koyün Türkeşen olan ismi 1950li yıllarda değiştirilerek Yiğitkonağı adını almıştır.

  Tarihi

  Bu köye 1900 yıllarnda Gürcistan’ın Borçalı şehrinin; Gamerli, Sahmarli, Sugalasi, Ürmesen ve diger köylerden gelip Alagöz köyünde 15-20 yıl kaldıktan sonra, adı geçen köye sığmadıklarını gören, asağıdaki isim ve sülaleleri yazili kişiler Hokam ve Göle’deki yetkililere başvurarak Türkeşen’e yerleşmek isterler. Belirli bir vergi ödeyerek Türkeşen bu kişilere verilir. 1920 yılında Türkeşen’e yerleşmişlerdir.şahmarlı sülalesi evlerini rumlardan para ile almıştır

  Hokam ve Göle’ye giden heyet;

  * Abdullah Aga
  * Piri Kişi
  * Molla Bayram
  * Ise Kisi
  * Sahmar Mahmut
  * Hacı Bayram

  Bunların dışında doğrudan Türkesen’e gelen sülaleler de vardır. Bunlar ise; Arpaçay’in Inazor Köyünden Gelenler

  * Ismail Çavus
  * Daşdemir Kişi
  * Nebi ve Yadigar Kişi
  * Oruç Ogullari

  Çamurlu Köyünden Gelenler

  * Çamurlu Hüseyin
  * Hacilarin Ismail

  Uzunzayim’dan Gelenler

  * Haci Memet

  Savaş Nedeni İle Köyümüze Yerleşenler

  * Tortum Halil
  * Ismail ve Rufet Kisa
  * Veli Kisi
  * Hasan Kisi
  * Damayran Halil
  * Urfani Kisi

  Digan’dan gelip çok az bir sure Alagöz’de kalan ve Türkeşen’e yerleşen Cürüller Sülalesi’de ilk gelenlerdendir. Ayriyeten diğer Terekeme köylerinde akrabaları olan Qhuvlar'dan Bekir Sezer ve Avdillah Kişi’ de gelmişlerdir.

  Kültür

  Köyün yemekleri.

  Ketesi Kazeti Hangelişi Haşılaşı Terekeme Yemekleridir.

  Türkeşenspor

  Türkeşende futbol her zaman çok sevildi ,bölgesinin en iyi futbol takımı Türkeşenspordu,öyleki çoğu yıllar yenilgisi hiç olmamıştır. Hele 1960 ve 1970 yılların da fırtına gibi esmiştir. Turkesenspor, Gole kaymakamlik turnualarina duzenli olarak katilmaya calismis ve koy Muhtarliginca ve koylulerce surekli olarak desteklenmistir. Destekler zaman zaman uniforma, ayakkabi seklinde zaman zaman deplasmandaki maclara arac temin etme seklinde olmustur.

  Coğrafya

  Ardahan iline 26 km, Göle ilçesine 21 km uzaklıktadır. köyün kuzeyı alcak bir tepeye yaslanıp güneyi ve dogusu ovalık genış bir araziye sahıptır köy önünden kura nehri gecmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.kışları soğuk yazarı ılık geçmektedir.

  Nüfus

  Türkeşen köyü 1920’den 1957’ye kadar hiç göç vermemiştir. Bunun için köyde oturanlar birbirleri ile kız alıp vermesinden dolayı çok yakın akrabalıklar vardır. Birarada yasandigi süre içerisinde sülale kavgası olmamıştır. Göle’de en çok köy enstitüsüne ögrenci gönderen köydür.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 1980'li yilarin sonuna kadar koyde kucuk bas ve buyuk bas hayvancilik yogun bir sekilde yapilmakla beraber yasanan gocler sonucunda koyun ekonomik aktivitesi durma noktasina gelmistir. 1990'li yillara kadar koyde birden cok kucuk kasar isletmeleri mevcut idi. ekonomi geliştirme adına bütün köyhalkını hayvan sayıını çoğaltmaya teşfikim olur. yaylamızın hayvan bakım botansiyeli çok geniştir.bu potansiyelden köy halkının faydalanması lazımdır.2009

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: MEHMET ŞAHMAR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 05366544131

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem [[içme suyu şebekesi vardır.] hem kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltolmamakla köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yiğitkonağı Köyü Göle Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş