Yiğitbaşı Köyü Hakkında Bilgi Demirköy Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yiğitbaşı Köyü Hakkında Bilgi Demirköy Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demirköy Yiğitbaşı Köyü - Yiğitbaşı Köyü Hakkında - Yiğitbaşı Köyü Tanıtımı - Yiğitbaşı Köyü Resimleri  Yiğitbaşı, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: BİROL COŞKUN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (288) 687 70 05

  Cep Telefonu:
  0 (535) 316 79 51

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ise şöyledir: 1965 yılında askeri bir komutan, tüm civar köyleri sefer görevine çağırır ve tüm köylülerin ayrı ayrı mevzilerde belirli bir saatte olmalarını ister. Sabaha karşı komutan, tüm civar köylerin mevzilerini dolaşır. Kimisi eksik kimi köylülerin ise mevzilerine gelmemiş olduklarını görür. Eski adıyla Kamilya, yeni adıyla Yiğitbaşı olan köylülerin mevzilerine baktığında herkesin hazır kıta beklediğini görür ve "işte benim yiğitlerim" der. Köyün adı o günden sonra komutanın isteğiyle Yiğitbaşı olarak değiştirilir.

  Kültür

  Köyün geleneklerinde Balkan ve Trakya kültürü gözlenmektedir. Çoğu gelenek iyi muhafaza edilmiştir.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 98 km, Demirköy ilçesine 24 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 56
  1997 73

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı olarak Boztaş köyüne, 3 Km. uzaklıktaki köye ilkokullar, Demirköy'e orta öğrenim, Kırklareli'ne ise lise öğrenimine gidiliyor. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ancak Aşağıki Çeşme dediğimiz yer. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş