Ygsnin Lysye Etkisi 2011

'SBS - ÖSS - Sınavlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ygsnin Lysye Etkisi 2011 konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  2011 Ygsnin Lysye Etkisi,
  Ygsnin Lysye Etkisi nasıl olacak,
  Ygsnin Lysye Etkisi 2011

  2011 Ygsnin Lysye Etkisi Nedir ?

  YGS'NİN LYS PUANINA KATKISI YÜZDE 30

  YGS, LYS'ye göre kolay olduğu için hesaplamalar göre; YGS'nin LYS puanına toplam katkısı yüzde 30 civarındadır. Yani bu yılki üniversite sınavının yüzde 70'lik kısmı bizi haziranda bekliyor.

  Dolayısıyla YGS netlerimizin alanımıza göre yüksekliği bizim için önemlidir.

  Öğrencimiz matematikten 38 net, fen bilimlerinde 38 net, Türkçeden 30 net, sosyal bilimlerden hiç soru yapmamış olsun. Bu öğrencinin YGS puanı 430 civarında olacaktı. Ama bu öğrencinin netlerini baktığınızda ikinci aşama için gereken öncelikle matematik, fen derslerinde yüksek oranda net yaptığı için YGS'den yeterli sonucu almıştır.

  Bu yüzden öğrenciler YGS'de puana ve sıralamaya dikkat etmeden sadece derslerdeki netlerini baz alarak ikinci aşamayı düşünmelidirler.

  - MF alanında tercih yapacak öğrencilerin YGS'de matematik ve fen bilimlerinde 30 ve üstü, Türkçeden 30 civarı net yapmış olmaları,

  - TM alanında tercih yapacak öğrencilerin YGS'de matematik ve Türkçe 30 ve üstü, sosyal bilimlerden 30 civarı net yapmış olmaları,

  - TS alanında tercih yapacak öğrencilerin YGS'de sosyal bilimler ve Türkçe 30 ve üstü, matematikten 30 civarı net yapmış olmaları yeterli olacaktır.

  Bunun altına net yapmış olan öğrenciler LYS'de daha fazla soru yaparak bu dezavantajların kapatabilirler. LYS'nin gerek müfredat gerekse kapsam açısından daha önemli olduğunu unutmadan hazırlıklar sürdürülmelidir.

  Alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş