YGS Soruşturmasının Sonucu

'Eğitim Haberleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  YGS Soruşturmasının Sonucu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  YGS Soruşturması

  [​IMG]

  2011 YGS Soruşturmasında Son Durum
  Savcılığın YGS de şifre iddiaları konusundaki soruşturması tamamlandı. Soruşturma sonucu takipsizlik kararı verildi ve farklı kararlar da alındı.
  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı YGS sınavındaki şifre iddialarıyla ilgili soruşturmasını tamamladı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma sonucunda takipsizlik kararı verdi.

  Başsavcılık soruşturma sonucunda, suç unsuruna rastlanmadığı, takibi gereken bir konu olmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya gerek olmadığı kararını Ankara 7. İdare Mahkemesi'ne gönderdi.

  Ayrıca Başsavcılık, ÖSYM Başkanı Ali Demir, YGS koordinatörü ve bazı yetkililer hakkında görevi ihmal iddiasıyla ilgili soruşturma izni istedi. YÖK izin verirse Ali Demir ve YGS koordinatörü için soruşturma açılacak.

  "18 SORUDA ŞİFRE MEVCUT"

  Kararda, “Başsavcılığımızca soruşturmaya konu suçlar nedeniyle takibi gerektirir herhangi bir suç unsuru bulunmadığından, olay nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. İlk 1000'e giren adayların bulundukları okul listesinde olağandışı bir husus gözlenmedi. Sistemde 1 milyon 459 bin çeşit cevap anahtarı var ve bunların hiçbiri master kitapçıkla aynı değil. Şifre yöntemi ile doğru yapılabilecek sorularda başarılı olup diğer sorularda başarısız olan hiçbir adaya rastlanmadı. 18 soruda şifre var ama kullanıldığına dair bulgu yok" denildi.

  DANIŞTAY'DAN SORULAR

  Danıştay, ÖSYM'den 'sınav uygulama yönergesinin hukuki niteliğini' ve 'adaya özgü soru kitapçığının hukuki niteliğini" sordu.

  Alıntı
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş