Yeterince Egzersiz Yaptığınızımı Düşünüyorsunuz ?

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Yeterince Egzersiz Yaptığınızımı Düşünüyorsunuz ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeterince Egzersiz Yaptığınızımı Düşünüyorsunuz ?

  Haftanın bazı günleri, günde 30 dakika egzersiz yapıyor ve bunun yeterli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Araştırmalara göre, özellikle 50'li yaşlardaki bayanların kilo almayı engellemek için günde en az 60 dakika egzersiz yapmaları gerekiyor.

  [​IMG]

  Egzersiz neden önemli?

  Aslında egzersiz yaşınız ilerledikçe az değil daha fazla olmalıdır. Genç vücutlar daha hızlı kalori yakarlar ama yaşınız arttıkça fazla kilolarla başetmek daha zordur. İnsanlar yaşlandıkça gün içinde daha az kalori alsalar bile kilo alırlar. Bunun sebebi yaşlandıkça metabolizmanızın yavaşlamasıdır.

  Sebebi kas çoğunluğudur. Ne kadar çok kasınız varsa vücudunuz enerji harcamak yani kalori yakmak için daha iyi görev yapar. Kas kaybı yaşlanmanın süreçlerinden biri olmasına rağmen gittikçe yavaşlayan metabolizmanızla savaşabilirsiniz.

  Zayıf kaslarınızın oranını artırırsanız gücünüzü, metabolizmanızı ve bütün enerji seviyenizi de artırmış olursunuz.

  Sandığınızdan daha aktifsiniz

  60 dakika egzersiz yapmak gözünüzü korkutsa da aslında değil çünkü gün içinde yaptığınız aktiviteleri egzersiz olarak saymıyorsunuz. Köpeğiniz mi var? Onu 2 defa 10 dakikalık yürüyüşlere çıkarın böylece hedefinizin 3'te 1'ine ulaşmış olursunuz. İş yerinizde asansör yerine merdivenleri tercih ederek, banyonuzu ovarak temizleyerek ya da torunlarınızla yerde boğuşarak 60 dakikalık hedefinize ulaşabilirsiniz.

  Yavaş başlayın

  Fiziksel olarak fit olmak için aşama aşama ilerlemelisiniz. Yediklerinizi ve içtiklerinizi değiştirmelisiniz. Egzersiz yapmanız ve yaşlı bedenler için özel teknikler öğreten eğitmenler tutmalısınız. Bütün bedeninizi ve hayat stilinizi yeniden eğitmelisiniz.

  Spor salonuna gitmek mükemmel bir fikirdir ama 40 yaşındaysanız eğer oraya gittiğinizde 25 yaşındaki performansınızı sergilemeyi beklememelisiniz.

  İlk başladığınızda spor salonunda 60 dakika geçirmeyin. Bunun yerine haftada 3 kez 20'şer dakika gidin. Bir anda pantolonlarınız dar gelmeye başlamaz ama kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bu da size hedefinize ulaşma yolunda olduğunuza dair cesaret verir.

  Egzersiz her şey demek değildir

  Egzersiz yaptıktan sonra kocaman bir çikolata yerseniz yaptığınız bütün egzersiz boşa gider. Gün içinde aldığınız kalori miktarını göz önünde bulundurmak en az aktivitelerinizi kontrol etmek kadar önemlidir.

  Dürüst olmak gerekirse kilo vermek rakamlarda gizlidir. Kısaca, yediklerinizden her gün 500 kalori azaltmalı yada egzersizle bu kalorileri yakmalısınız.

  Ayrıca, stresin de kilo almada etkili olduğunu unutmayın. Stres vücuttaki kortizol üretimini artırır bu da vücudunuzdaki yağ asitlerini serbest bırakır. Eğer bu asitleri toplayacak ve yakacak aktif kaslar yoksa yağlar vücudunuzda depolanacaktır. Stresi azaltmanın en iyi yolu egzersiz yapmaktır.

  Bu yüzden yavaşça başlayın ve günde 60 dakikalık egzersiz hedefinize ulaşmak için çabalayın. Bu hedefe çabucak ulaşamayabilirsiniz ama istikrarlı olursanız amacınıza ulaşırsınız.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeterince Egzersiz Yaptığınızımı Forum Tarih
Ülkemizde Cumhuriyet dönemine kadar resim çalışmaları yeterince gelişmemiştir neden? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Şubat 2014
Türk Halk Müziğinin Dünya Çapında Yeterince Tanınmamasının Sebebi Nedir Müzik Sohbet & Fan Club 22 Kasım 2013
Eski Sevgili Yeterince Eski Mi - Ayşe Nesrin Kitap, Resim ve Dergi 18 Ocak 2010
Günaydın mı sevgilim yeterince günün aydın mı? Resimli Şiirler 13 Temmuz 2009
Egzersizin Vücumuza Etkileri ve Önemi Hakkında Bilgi Diyet Beslenme 13 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş