Yesil ile mavinin kucaklastigi sirin ilce Piraziz-Giresun

'Giresun Tanıtımı' forumunda princess_28 tarafından 13 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Yesil ile mavinin kucaklastigi sirin ilce Piraziz-Giresun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gelenek ve Göreneklerimiz

  Evlenme çağı: Erkek çocukların evlenme çağı Piraziz yöresinden acıken dönüşü olarak kabul edilir.
  Kızlarda ise, 16 yaşından sonra kabul edilmektedir.

  Kız beğenme ve isteme:Erkek evlenme çağına gelince ana-baba kız aramaya başlar.Delikanlının isteği varsa öncelikle o kızı, yoksa eş dost tavsiyesi ile görüşü usulü kız beğenilir. Gelin adayı kızın konuşması terbiyesi ve becerisi gözlenir. Oğlan tarfı kız görmeye gider. Kızın evcimenliğini anlatmak için öncelikle evin tuvaletine ve görülmeyen yerlerin temizliğine bakılır. Kız beğenilmişse istenilmeye karar verilir. Kız istemeye gitmeden önce kız evine haber salınır.

  Delikanlının annesi; babası ve akrabalarının bir hayat teşkil edilir.Bu heyete DÜNÜRCÜ adı verilir. Dünürcüler kız evine vardıklarında hoşbeş faslından sonra dünücülerden yaşlı birisi kızın babasına ‘Canabı Allahın emri Hz.Peygamber’in kavli ile biz sizleri hısım olarak görmek istiyoruz. Sizde de bizi hısımlığa uygun görürmüsünüz’der.Kız babası vermeyecekse gerekçeyi açık kızın nüfus cüzdanı bir tabla üzerinde kız tarafından hazırlanmış bir şişeye sarılı olarak erkek tarafına veya veliline verilir.Nişan günü kalabalık bir grupla kız evine gidilir.Gelinle damat adayı ortaya getirilir.Gelin adayının sağ koltuğuna Kuran-ı Kerim, sol koltuğunda kuru pasta türü şeyler konulur.Erkek tarafından bir kişi nişan yüzüklerini takar kurdeleyi keser, serbest içilir, hayır ve dualar yapılır.


  DÜĞÜN

  Erkek ve kız tarafı eksiklerini tamamlandıktan sonra düğün günü kararlaştırılır.Davetiyeler bastırılır.Bilhane köylerde davetiye dağıtılırken hatırı sayılı kişiler davetiyenin yanı sıra horoz, tavuk, tatlı veya hediye paketleriyle düğünü çağırma adettir.Düğün Cuma günü akşamı başlar.Pazar akşamı son bulur.Kız evinde cumartesi akşamı gecesi ağırlıklı düğün töreni yapılır.Düğünün en önemli bölümlerinden biri kına gecesidir.Kına gecesi Cuma akşamları yapılır, Gelin adayının kız arkadaşları toplanır.

  Uzun zaman oyun ve türkülerle eğlenir, gece geç vakiiten sonra bir tepsi üzerinde yoğurulmuş kına, gelinin kayın babasının gelin ve damadı simgeleyen mumlar yakılarak tepsi bir genç kızın başından gelin alır, kına türküsü söyleyerek 7 kez dolaşırlar. Daha sonra gelin sandalyeye oturarak acıklı türkü ve ağıtlarla gelini ağlatmaya çalışırlar gelinin eline bozuk para bağlanır.Damatla karşılaşınca bozuk parayı damadın cebine koysunlar uğur getirsin diye, damadın cebine koyar.Pazar günü gelin alma günüdür. Öğle namazı kılındıktan sonra damat ortaya getirilir.Damadın yanında saldıç vardır.Damada verilen bahşişler halkın huzurunda söylenir, toplanan bahşişlerden bir miktar damadın cebine konur.Gelin alayı düzenlenir, gelin evine gidilerek gelin, eşyaları ile getirilir.
  Son yıllarda damat, gelin almaya gider olmuştur.Damadın evine getirilen gelin için, gelinin kardeşi damadın annesi (Kaynanası) babası ( Kaynatası) olan ev-yer-yurt isterler.Biraz sonra gelinlik içindeki gelin ve gelin alayı damadın evine gider.Bir hafta sonra damat gelini yanına alırak yakınları kaynanasına (kavum) “yumurta yemeye” gider.Yemekten sonra üstü kapalı bir tabak için de pişirilmiş yumurta veya ceviz getirilir.Getirene damat tarafından bahşiş verilir.Bu adete kavum denir.  KINA TÜRKÜSÜ :D

  Kınamı yoğurdular anam
  Hamur ettiler anam hamur ettiler
  Benim kız adımı, gelin ettiler
  Eyvah anam eyvah anam
  Ben gelin oldum
  Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
  Arşı arşı memlekete kız vermesinler
  Annenin bir tanesini hor görmesinler
  Uçağan da kuşlara malum olsun
  Ben annemi özledim
  Hem annemi hem babamı
  Ben köyümü özledim
  Çevirdim eteğimi anam
  Soktum belime
  Ayrılık yollarını anam
  Aldım elime

  YEMEKLERİMİZ

  Lahana (Çorbası,diblesi,sarması)
  Isırgan çorbası
  Keşkek
  Pezik mıhlaması
  Yeşil fasulye kızartması-fasulye turşusu ve yemekleri
  Hamsi (Kızartması) Tava, içlisi (Hamsi Böreği)

  Sebze türü yemeklerimiz fasulye; patlican;kabak;biber; patatesten yapılan yemekler Hanur’mi yemekler ve tatlılar.Su böreği tulumba tatlısı, baklava, fındıklı börek, ve çeşitli tatlılar
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Yesil ile mavinin kucaklastigi sirin ilce Piraziz-Giresun
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yesil mavinin kucaklastigi Forum Tarih
Okuldaki yeşilay kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Yeşilay amaçları maddeler halinde kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Ocak 2017
Yeşilay amaçları maddeler halinde kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Ocak 2017
2016 Yeşilli nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
Yeşilay haftası kompozisyon Özel Gün ve Geceler 3 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş