Yeryüzü Şekilleri - Grotto

'Diğer Resimler' forumunda Siraç tarafından 17 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Yeryüzü Şekilleri - Grotto konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeryüzü Şekilleri - Grotto

  [​IMG]
  Grotto dekoru yontu, Villa Torrigiani, Lucca
  Grotto (İtalyanca grotta), modern, tarihi ya da tarih öncesi dönemlerde insanlar tarafından ortak olarak kullanılmış doğal ya da yapay mağara çeşidi. Bahçe düzenlemesi için yapay olarak yapılmamışsa bir grotto genellikle su kenarında ve su tarafından basılmış ya da gel-git sırasında suyla dolan bir mağaradır. Capri'deki Grotta Azzura ve Tiberius'un Napoli körfezindeki villasının grottoları önemli deniz kıyısı grottolarıdır. İster gel-gite bağlı ister yüksek tepelerde olsun genellikle kireçtaşı bölgelerin yeraltı suları tarafından eritilerek aşındırılmasıyla meydana gelirler.
  Roma'nın güneyinde, en alt terasın hemen yanında yer alan ilkel tapınağın en eski bölümü olan büyük Roma kutsal alanı Praeneste, bir kaynağı çıktığı doğal bir grottodur.
  Tiberius, kendi grottosunu tıpkı Odysseia'da bahsedilen Polyphemus'un mağarasına benzetebilmek ve mitolojik bir dekor yaratabilmek için heykellerle donatmıştı. Bilinen en kutsal grotto daha da eski bir mağara olan Girit Adası'nda, Knossos sarayı yakınlarındaki Minos Uygarlığına ait Eileithyia'dır.
  Grotto kelimesi İtalyanca grotta, Vulgar Latince grupta, Latince crypta (crypt) kelimesinden türemiştir. Tarihi bir hata olarak grotesk kelimesi ile ilişkilendirilmiştir. 15. yüzyılda, Romalılar kazara Nero'nun Palatine Tepesindeki Domus Aurea adlı sarayın altında bir seri oda ortaya çıkardılar. Bu odalar çelenklerle, çok ince mimari kafesler, yapraklar ve hayvanlarla süslenmişti. Bunları bulan Romalılar bunların çok değişik olduklarını düşündüler. Keşfettikleri bu durum nedeniyle bu tip süslemelere grottesche ya da grotesk adı verildi.

  Noel Baba'nın Grottosu
  Batılı ülkelerde Noel kutlamaları esnasında işlek yerlere "Noel Baba'nın Grottosu" olarak adlandırılan ufak yapılar inşa edilir. Buraya gelen çocuklar Noel Baba ya da yardımcıları kılığındaki oyuncuların dizine oturup hediye siparişi verirler. Bu sayede ebeveynler de çocuklarının neler istediğini öğrenmiş olurlar. Burada çocuklara ufak hediyeler ve şekerlemeler verilir.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeryüzü Şekilleri Grotto Forum Tarih
Karadeniz Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri Hakkında Bilgi Karadeniz Bölgesi 10 Şubat 2014
Harita Çiziminde Yeryüzü Şekillerini Göstermek İçin Kullanılan En Yaygın Yöntemler Diğer Mesleki Bilgiler 4 Kasım 2013
Hava olaylarının yeryüzü şekilleri üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 20 Ekim 2012
Yeryüzü Şekilleri Doğa ve Bitkiler 15 Ekim 2012
Karadeniz Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri Karadeniz Bölgesi 28 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş