Yerlisu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yerlisu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Yerlisu Köyü Köyü - Yerlisu Köyü Köyü Hakkında - Yerlisu Köyü Köyü Tanıtımı - Yerlisu Köyü Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: ERZURUM

  Köy Muhtarı: FERİT KOÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 0 (537) 960 39 79

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 285

  İle Uzaklığı: 18 km


  Tarihi

  Köyün tarihteki yerleşkesi yaklaşık bin yıl olarak tahmın edılmektedır.Köy tarihi ve turistik bir köydür.Köyün en eski ismi erganez dir.Erganez eski ermenilerde büyük belde ve yerleşim yeri anlamını taşımaktadır.Tarihte çeşitli devletlerin eline geçen Erzurum ve yöresinden Yerlisu köyüde nasibini almıştır.Tarihte Selçuklular,Osmanlılar,Ermenilerin gibi birçok devletin eline geçen Yerlisu köyü 1918 de milli mücadelenin başladığı yıllarda türk ordusuna gerek tahıl ve gerekse hayvan bağışında bulunarak katkı sağlamıştır.En eski isminin Erganez olduğu tahmin edilen köyün ismi,erganez yerine Erginis olarak değiştirilmiş ve günümüze kadar Erginis olarak süregelmiştir.Yöre halkı ve insanı tarafından Erginis köyü olarak tanınan ve bilinen köy resmi kayıtlara Yerlisu olarak yazılmaktadır.Erzurum ovasının bu şirin köyü sularının berraklıgı temizliği ve bol olması hasebiyle Yerlisu adını almıştır.Çevresinde bulunan köylere göre daha sulak ve daha yeşil olan bu köy adeta ismiyle müsemmadır.Yeşil yeşil pinik alanları bol ağacı,berrak ve gür suyu,mis gibi kokan çimen kokusuyla Yerlisu Köyü Yazları piknik ve mesire yeri olarak tercih edilmekte ve yerli turist çekmektedir.

  Kültür

  Köy tarihteki dokusu ve bin yıllık geçmişiyle adeta insanını yoğurmuş,tarih kokusuyla geliştirmiştir.Köy halkı gelenek ve göreneklerine bağlı,düğünde oynamasını cenazede ağlamasını bilen sosyal ve misafirperver halktır.Düğünlerde davul zurna eşliğinde oynanan oyunlar adeta bir bayram havasında geçmektedir.Cenazelerinde ise üç gün yas tutan köylüler acılarını ortaklaşa paylaşmakta ve birinci derecede olan taziye esahiplerine üç gün yemek pişirtmemektedirler. Taziye evinin yemekleri komşular tarafından hazırlanır ve gelenlere ikram edilir.

  Ayran çorbası,Kesme aşı çorbası,Su böreği, baklava, gaz lokması, mantı, kartol yahnisi önemli yemeklerindendir.

  Köyde futbola olan ilgi yüksektir. Köyler arası turnuvalarda başarıları göze çarpmaktadır.

  30 yıl öncesine kadar Erginis ve Umudum köyünün ortak mesire alanı Kalor'da yazın pazar günleri yöre köylerin katılımı ile eğlenceler düzenlenirdi. Bu eğlenceler içerisinde güreşler önemli bir yer tutar Umudum ve Haşkevank(Aktoprak) bir tarafta olurken Erginis(Yerlisu) ve Eğdasor(Arıbahçe) diğer tarafta olur ve büyük çekişme yaşanırdı. Kağnılarla Kalor'a gelenler kağnılarla oluşturdukları çadırlarda piknik yaparlar,bu arada davul zurna eşliğinde köyler kendi aralarında bar tutarlardı. Bu güzel kültürel faaliyet malesef kaybolup gitmiştir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi belediye tarafından yeni yapılmıştır, kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yerlisu Köyü Hakkında Forum Tarih
Yerlisu Köyü Keşan Edirne Edirne Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş