Yerebatan Sarnıcı Hakkında / Yerebatan Sarayı Hakkında / Yerebatan Sarayı

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Siraç tarafından 17 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Yerebatan Sarnıcı Hakkında / Yerebatan Sarayı Hakkında / Yerebatan Sarayı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yerebatan Sarnıcı Hakkında / Yerebatan Sarayı Hakkında / Yerebatan Sarayı

  [​IMG]

  Yerebatan Sarnıcı İstanbuldaki en büyük kapalı sarnıçtır. Ayasofya meydanı batısındaki küçük binadan girilir. Sütun ormanı görünümündeki mekanın tavanı tuğla örülü, çapraz tonozludur. Zamanında civardaki bir bazilikadan dolayı bu isimle anılmıştır.

  [​IMG]

  Tarihi

  Civardaki saraylara su sağlamak için I. Justinyen (527-565) devrinde yapılmıştır. Sarnıç, 143 metre uzunluk ve 65 metre genişliğiyle toplam 9.800 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır 28 x 12 sıralı sütunların toplamı 336 adet olup, sütun başlıkları genellikle İyon ve Korent üslupları taşımaktadır. Ancak az sayıda işlenmeden bırakılmış Dor sitili başlıklara da rastlanmaktadır. Sarnıç, 4 metre kalınlıkta, pişmiş tuğladan yapılan duvarla çevrelenmiş ve su yalıtımı amacıyla özel bir harçla sıvanmıştır.

  Zamanında su seviyesi mevsimlere göre değişen sarnıcın, doğu duvarındaki değişik seviyelerdeki borular vasıtasıyla dışarıya su verilmiştir. Su seviyelerinin bıraktığı izler, sutunlarda görülebilir. Sarnıcın su gereksinimi, şehrin 19 km kuzeyindeki Belgrad Ormanları'ndan imparator Justinyen tarafından yaptırılan su kemerleriyle karşılanmıştır.

  1984'de büyük tamirat sırasında zemin temizliği yapılmış, 1 metreden fazla çamur temizlendiğinde orijinal tuğla taban ve 2 sütun altında Medusa kafası mermer bloklar ortaya çıkarılmıştır. İnşa edilen yol sayesinde de sarnıç içini dolaşmak mümkün olmuştur. Sarnıçta konserler ve çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

  Medusa başlı sütunlar

  Yerebatan Sarnıcı'nda Medusa başlı iki sütun kaidesinden biri. Medusa başı ters durmaktadırSarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa başı Roma cağı heykeltraşlık sanatının örneklerindendir. 4. yüzyıla ait bu başların hangi yapıdan alınarak buraya getirildiği konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte genç Roma Çağı'na ait antik bir yapıdan sökülerek buraya getirldiği ve sarnıcın inşasında salt sütun kaidesi olarak ihtitaç olduğu için kullanıldığı görüşü araştırmacılar arasında genel kabul görmektedir.(başka bir göruse görede medusa başlarının birinin yan birininse ters cevrilmiş olmasının sebebi olarak çok tanrılı dinden tek tanırılı dine geçiş döneminde bunu bir tur anlatım gibi degerlendirmek mümkündür). Bir rivayete görede Medusa'nın kafasının ters konulmasının nedeni ona bakanların taş olmasıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yerebatan Sarnıcı Hakkında Forum Tarih
Yerebatan Sarnıcı'nın Özellikleri ve Tarihçesi Hakkında Bilgi İstanbul Tanıtımı 8 Mart 2012
Yerebatan Sarnıcın Sırrı - Vahit Taha Kurutlu Kitap, Resim ve Dergi 8 Nisan 2010
Yerebatan Sarnıcı İngilizce İngilizce Tercümeler 13 Haziran 2009
İstanbul - Yerebatan Sarayı (Bazilika Sarnıcı) Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 11 Ocak 2009
Yerebatan Sarnıcı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı Sarayı Resimleri Marmara Bölgesi 27 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş