Yerbağ Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Yerbağ Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ermenek Yerbağ Köyü - Yerbağ Köyü Hakkında - Yerbağ Köyü Resimleri - Yerbağ Köyü Tanıtım  Yerbağ, Ermenek, Karaman ilçesine bağlı bir köydür.

  Eski adı “Güzve” olan köyde, bol miktarda bağcılık yapıldığı için, köye bağyeri anlamına gelen “Yerbağ” ismi verilmiştir.

  ermenek yerbağ köyü 70 hanedir ermeneğe uzaklığı 28 km dir.Köyün çoğunluğu karaman çumra ve antalyaya göç etmiş durumdadır.Evlerin yarıdan fazlası kapalıdır göç nedeniyle köyün çoğunluğunu daran köyunden gelenler kaplamıştır.Geçimleri tarım,hayvancılıktır.Ayrıca köyde kömür ocakları bulunmaktadır.Köyde kalan gençler bu ocaklarda çalışmaktadır.köyün doğal güzelliği de görülmeye değerdir.Köyde birleştirilmiş sınıf olarak okul açıktır.halkın çoğunluğu yaşlıdır ve gününü camıye giderek değerlendirirler.öğrenci sayısı 13 tur okulda.

  Yerbağ Köyünün hemen altında bir maden ocağı bulunmaktadır. Köylülerin anlattığına göre akşamları atılan dinamitlerin sesleri artık köyden duyulabilmektedir. Yine köylülerin bahsettiğine göre köyün alt kısmında olan tarlalarda hatta köy içinde bulunan tarlalarda ve bazı evlerde kaymalar oluşmaktadır. ve durum yıllardır süregelmektedir. Fakat çözüm için hiçbirşey yapılmamaktadır. Köylünün bir an önce konuyu çözmek için harekete geçmesi lazımdır. Maden ocaklarında çalışanlar çok iyi bilirlerki karatumba diye bir olay var. Yerin altında metrelerce genişlikte ve yükseklikte boşluklar oluşmaktadır. Tabiki bu boşluklar zamanla üst taraflardan göçerek dolmaktadır. Öyle görünüyorki bu durum böyle devam ederse Yerbağ Köyü o karatumbaların birini dolduracakmış gibi geliyor.


  Köy Muhtarlık Bilgileri  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]


  Yerbağ Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yerbağ Köyü Hakkında Forum Tarih
Yerbağ İlköğretim Okulu Ermenek Karaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş