Yeraltından Sayılar: Yazören Mağarası

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yeraltından Sayılar: Yazören Mağarası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Yeraltından Sayılar: Yazören Mağarası

  Balıkesir'de bir köy.Yerin üstü çok durağan ama ya altı? Çıkışı bulabilmek için defalarca yeraltında dolandılar. Seslendiler: 'Pusula? 254 derece! Eğimölçer? 13 derece!' Kıvrıldılar, büküldüler, süründüler. Ve Yazören'de Türkiye'nin 9. en uzun mağarasını keşfettiler.

  Suyun Gücü
  Yazören Mağarası'nın girişte tavan yüksekliği 25 metre. Geniş bir bölgenin yüzey suları bu mağaradan boşalıyor. Bu nedenle yarı aktif bir mağara o. Kış ve bahar aylarında etkin bir su akışına sahne oluyor. Suyun binlerce yıldır süren bu macerasını mağaranın duvarlarındaki izlerden okumak mümkün. ASPEG (Anadolu Speleoloji –Mağarabilim- Grubu) ekibinden Ali Yamaç ve Güliz Aksoy, Yazören'in derinliklerine dalmadan önce son hazırlıkları yapıyor.

  Mağaranın orta kısımlarındaki galerilerde sarkıt ve dikitler bulunuyor. Yüzeyden süzülerek mağaraya ulaşan kireçli suların eseri bu olağanüstü oluşumlar.

  Mağaranın çıkışına yakın bölümlerinde geniş ancak oldukça sığ galeriler bulunuyor. Mağaranın ölçümünü yapan ekipler bu galerilerde ilerlemekte zorlandılar. Dar galerilerden sadece ekip üyelerinden küçük ya da ince bedenli olanlar geçebildi. Buna rağmen sürünürken ve nefes alırken çok zorlandılar; bir anlamda ecel terleri döktüler. Simge Duga bu zorlu parkurdan geçenlerden biriydi.

  Mağarada, birbirlerinin dışında ekip üyelerinin en önemli dostu ışıktır; onun sayesinde yeraltını keşfedebiliyorlar. Bunun için de ekip üyeleri yanlarında en az iki ışık kaynağı taşıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeraltından Sayılar Yazören Forum Tarih
Yeraltından Notlar - Fyodor Dostoyevski Masallar-Hikayeler-Destanlar 13 Kasım 2010
Yeraltından Notlar | İStanbul Devlet Tiyatrosu Tiyatro ve Skeçler 7 Ocak 2009
50 Yıl Sonra Yeraltından Çıkan Araba Konu Dışı Başlıklar 30 Kasım 2008
Sayıların Yazılışı Sayı Yazılışı Eğitim Bilgileri 1 Ekim 2013
Hayvan ve bitkilerin kromozom sayıları Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş