Yeniyurt Köyü Hakkında Bilgi Beylikova Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeniyurt Köyü Hakkında Bilgi Beylikova Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeniyurt Köyü Beylikova - Yeniyurt Köyü - Beylikova - Yeniyurt Köyü Hakkında  Yeniyurt, Eskişehir ilinin Beylikova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  yeniyurt köyünün tarihi köyün ileri gelen yaşlılarından dinlediğimize göre eski roma dönemine kadar dayan maktadır çünkü eskiden köyde bir tane kilise olduğu şu anda topraklık denilen yerde bir hırıstiyan mezarlığı olduğu yununlılar tarafından yapılmış kerpiçlik çeşmesi olarak bilinen bir çeşmede hala vardır ve köye ilk gelen türk kökenli kişilerin balkanlardan(bulgaristan) gelen göçmen halkın oluşturduğu arnavutlar ve macurlar olduğu bilinmektedir daha sonraları değpişik yerlerden göç almış.

  Okul
  Yenuyurt İ.Ö.O. adından Merkezi Köy Okulu Bulunmaktadır. Merkez Köy Prejisi Kapsamında Olup, Okulumuzda Taşımalı Eğitim Sistemi Vardır. Okulumuzda 9 Derslik, 11 Öğretmen ve 153 Öğrencimiz Mevcuttur. Okulumuzda Lojman İmkanı Vardır.

  Tel Nu:0 222 536 60 29
  Fax :0 222 536 60 46


  Coğrafya
  Eskişehir iline 81 km, Beylikova ilçesine 13 km uzaklıktadır.köyde karasal iklim mevcuttur onun için coğrafya olarak pek cazip değildir.ama köyün yerleşim açısından şehre ulaşımı sürekli olarak vardır yalınlı istasyonunun yakın olması tren ve karayolu olarak ulaşımı fazlasıyla kolaylaştırmaktadır.hızlı trenin geçmesiyle dahada hareket kazandı.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.köyde eskiden sulak alanlar varmış bu sulak alanları sivrisinek yapıyo diye devlet su işleri kurutmuş ve ondan sonra drenaj kanallarıyla kurutmuş bundan sonra köyün yer altı suları çekilmiştir. Buna İstinaden Porsuk Çayı köyümüzün merasında geçmektedir. Bu çaydan ve bu çaydan beslenen ark yollarından Sulama işlemleri yapılmaktadır. Bilinçsiz kirletilen porsuk çayından sulamalar yapılmak zorundadır ve bu kaynaklarımızda deforme olmaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 430 2000 425
  1997 501
  5210

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Melih SARIKAYA

  Ulaşım
  Köyümüze ulaşım Kara ve Demiryolları ile sağlanmaktadır. Köyümüze bağlı olan Yalınlı Tren istasyonu bulunmkatadır. Bu istasyonda Boğaziçi Karasi ve Güneydogu-Vangölü Expresleri durmaktadır. Aynı zamanda İlçemiz otogarına günlük olarak otobüs kaldırılmaktadır. İl Merkezimize saat 08:00 ve 15:00 olarak karşılıklı olarak otobüs seferi mevcuttur.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - MUSTAFA KANER
  2004 - Halil Kaner
  1999 - mehmet koca
  1994 - mehmet koca
  1989 - HASAN KANER
  1984 - Mehmet AYVA

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Ama Ebe Yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon internet vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniyurt Köyü Hakkında Forum Tarih
Yeniyurt Köyü Beydağ - İzmir İzmir Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Yeniyurt Köyü Fatsa Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Yeniyurt Köyü Kaynaşlı Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Yeniyurt Köyü Erdemli Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010
Yeniyurt Köyü Pazarcık Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 4 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş