Yeniyaylacık Köyü Hakkında Bilgi Gülşehir Nevşehir

'Nevşehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeniyaylacık Köyü Hakkında Bilgi Gülşehir Nevşehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gülşehir Yeniyaylacık Köyü - Yeniyaylacık Köyü Hakkında - Yeniyaylacık Köyü Tanıtımı - Yeniyaylacık Köyü Resimleri
  İlçe: GÜLŞEHİR

  İl: NEVŞEHİR

  Köy Muhtarı: NURETTİN YILMAZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (384) 433 30 15

  Cep Telefonu: 0 (536) 218 89 44


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000- 724

  1997- 752

  İle Uzaklığı: 19 km

  İlçeye Uzaklığı: 3 km


  Yeniyaylacık köyü Gülşehir'in en yakın köyüdür. Köy 38.75 enlemi ve 34.619999 boylamı koordinatlarında yer alır. Eski adı Deller Cedit'tir İlçeye uzaklığı 3 Km'dir. Köyün güneyinde Gülşehir, Kuzeyinde Hırka dağı, kuzey doğusunda Alhan Köyü ve Civelek Köyü yer alır. Batısında da Eski Yaylacık, eski adı Deller Atik, bulunmaktadır. İlçeyle köyü Kızılırmak ayırır. Kızırmak üzerinde ilki Macar hükümetinin hediyesi olarak yapılan ve üzerindeki küçük tabeladan anlaşıldığığı kadarıyla 1956 da hizmete giren bir köprü bulunmaktaydı. bu köprünün her iki kenarında ağaçtan imal yaya yolları bulunuyordu. Köprü ancak tek aracın geçişine müsade ettiği için, iki araç yan yana geçemezdi.

  Bu köprü 1980'lerin sonunda hizmete kapatıldı ve köprünün doğu istikametine daha geniş bir ikinci köprü daha yapıldı ve ilk köprü şu anda bakımsızlık ve nehrin tahrabatından dolayı yıkılmıştır, ancak ayakları hala durmaktadır.[1][2] Üçüncü bir köprünün inşaatı ise halen sürmekteedir. Köyün tarihçesi ayrıntılı olarak bilinmez. Fakat halk arasındaki söylencelere göre köyün tarihi 250 yıl kadar geriye gitmektedir. Muhtemeldirki daha küçük, birkaç evden ibaret bir yerleşim yeri olarak tarihi daha da geriye götürülebilir. Köyde ilkokul, cami[3], ,içme suyu, kanalizasyon ve telefon bulunmaktadır. Üzüm başlıca tarım ürünüdür. Evlerin bahçelerinde ve bazı sulanabilen yerlerde bahçecilik de yapılmaktadır. Ancak küresel ısınma ve taban suyunun çekilmesi ile büyük bir üretim düşüşü ve gelir kaybı nedeniyle tarımdan geçinen aile kalmamış gibidir.

  Göç veren bir köydür. Yazın nüfusu artar. Ankara ve İstanbul'a tamamı ile göç etmiş ama yazlık olarak köylerine dönen aile çoktur. İklimi tipik kara iklimidir. Yüksekliğin 800 metre civarında olmasından dolayı sıcaklığın çok arttığı günler olsa da dayanılmaz bir sıcağı ve soğuğu yoktur. Eskiden daha bol olan suyu son 20 yıl içinde gittikçe azalmaktadır. bu zaten köyün değil tüm ülkenin sorunudur. Etrafı ağaçlardan ve bağlardan yeşil bir kuşakla çevrili olan ve Nevşehir'in kurak görüntüsüyle tezat oluşturan köyün, bu yeşil kuşağında son on yılda kuraklıktan dolayı bir azalma yaşanmaktadır. Köyde kimilerince bir ziyaretgah olarak kabul edilen Seyit Ahmet dede isimli bir Allah Dostu'nun mezarı bulunmaktadır. Gerçekte bu kişinin varlığı da aydınlık değildir.

  Geçtiğimiz yıllarda köyün eski mezarlığında bulunan bu eski türbemsi bina yine köyün yetiştirdiği ve halen nevsehirde esnaf olan Hüseyin ödemiş tarafından nevşehir taşı kullanılarak yeniden yaptırılmıştır. Köyde eylül başında yine Hüseyin ödemiş tarafından organize edilen seyit ahmet dede'yi anma ve bağ bozumu şenlikleri düzenlenmiş ancak, hem insanların bağ işinin en yoğun olduğu döneme denk gelmesi hem de maddi ve manevi destek bulunamaması bir kaç kez düzenlenen bu şenlik gelenekselleşememiştir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniyaylacık Köyü Hakkında Forum Tarih
Yeniyaylacık İlköğretim Okulu Nevşehir Gülşehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 5 Kasım 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş