Yeniköy Köyü Yumurtalık Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeniköy Köyü Yumurtalık Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeniköy Köyü Yumurtalık Bilgileri - Yeniköy Köyü Hakkında - Yeniköy Köyü Tanıtımı - Yeniköy Köyü Resimleri
  İlçe: YUMURTALIK - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: MEHMET ÜNAL  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (322) 674 64 28

  Cep Telefonu:

  0 (546) 254 11 69


  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 474 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01680
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Yumurtalık
  Web Sitesi

  Yeniköy, Adana ilinin Yumurtalık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  1841 yılında Bugün Demirtaş-Zeytinbeli yol kavşağının kuzeyinde Hacı Kevik denilen yerde ahşap sazlıktan yapılma evlerle inşa edilmiş olan köyümüz çıkan bir yangın sonucu tüm köy tamamen yok olmuş ve şu anda kurulduğu yere çiftlik şeklinde ev yaptıran Kahyaoğulları evleri yanan köylüleri davet ederek misafir etmiş burada bulunan Devlet arazileri istimlak edilerek yerleşim alanına çevirilmiştir. Köy yeniden inşa edildiğinden dolayı adıda "YENİKÖY" olarak belirlenmiştir. Köyün yedi asıl kurucusu vardır. Bu ailelerden bazıları: Kahya soyadını alan Hafız Osmanlar, Hacı Hüseyinler, Selim Ağalar; Ünal soyadını alan Yusuf Onbaşılar, Dağ soyadını alan Gavurdağlı Sülalesi, Kara soyadını alan Hayrullah Dede silsilesi ile gelen Mustafa - Kara Osman - Kara Mustafalar; Doğan soyadını alan Beytullah ve Hüsnü Ağalar; Nur soyadını alan Hacıoğullarıdır.Yedi asıl kurucu aileden sonra gerek bu kurucu aile akrabalıkları gerek sonradan yerleşmeler yoluyla bugün köyümüzde, Pınar, Aksoy, Yılmaz, Coşkun, Çankaya, Aysu, Aydoğan, Erzin, Berber, Keskin, Akyar, Akyol, Yavaş, Serçe, İncekara, Alkan, Tekbasan, Aksoy, Ildıran, Aktaş, Taşkıran, Ay, Özcan, Aysu, Tekin... soyadını taşıyan aileler köyde yaşamlarını sürdürmektedir. Dini inanç ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan muhacirler köye geldikten kısa bir süre sonra, 1920’li yıllarda cami, 1946 yılında da ilkokul yaptırdılar. 1990’lı yıllarda yeniden yaptırılan caminin avlusunda köyün kurucuları olan Hafız Osman ile Hafız Kasım’ın mezarları bulunmaktadır. 1951 yılında Ülkemize gelen Muhacırlardan (27) hane bu köye devlet tarafından yerleştirilmiştir. Köyün çevresinde Lidyalılar ve Romalılar dönemine ait tarihi antik yerler bulunmaktadır. Halen bu yerler Turizme kazandırılmak üzere beklenmektedir. Yöre çevresinde Yeraltı şehirleri olduğu bilinmektedir. Ancak herhangi bir kazı çalışması yapılmamıştır. Bu yeraltı şehirlerinin birbirlerine geçişi sağlayan yeraltı tüneller mevcuttur. Bu tünellerde halen demir parmaklıklar mevcuttur. Ancak hiçbir arkeoloji çalışma yapılmamıştır.

  Kültür

  Beyaz badanalı ve çinko çatılı evler dikkat çekmektedir. Kültür açısından Köyde kısmende olsa halen muhacir gelenek/görenekleri yaşatılmaktadır. Düğünlerde eğer kız tarafı köyde ise kız almaya halay eşliğinde gidilir, Bayramdan bir gün önce (arife günü) konu komşuya peksimet (gıygaşa) dağıtılır. Birde bildiğim kadarıyla sadece bizim oralarda kullanılan bazı kelimeler mevcuttur. Örneğin; Bocit=Sürahi, Tırapazan=Korkuluk, Sundurma=Hol ve Helke=Bakraç

  Yemekleri:Yüssük(Yüzük) çorbası, Analı kızlı, Tarhana çorbası, Papara, Büzmeli Pide, Dızmana, Mantı, Sarmısaklı köfte(fellah köftesi), Mercimekli köfte, İçli köfte, Erişte, Gözleme, Bazlama (Sıkma), Borana (Çılbır) Baklava, Muska tatlısı, İrmik tatlısı, Sütlaç, vb. geleneksel ve vazgeçilmez yemeklerimizdir

  Coğrafya

  Adana iline 86 km, Yumurtalık ilçesine 5 km uzaklıkta olup, Rakım 70 m'dir. Kuzeyinde Tahtalı dağı etekleri, Güneyinde Yumurtalık ilçesi ve Akdeniz, Doğusunda Demirtaş köyü, Batısında Zeytinbeli Kasabası mevcuttur. Tahtalı Dağı etekleri 1983 yılında ağaçlandırılmaya başlanılmış bugün ise yaklaşık 23.000 Dekar alan Çam dikilerek ağaçlandırılmıştır. Düz bir ovada kurulu olan Yeniköy temiz havası yönünden ilgi çekicidir.


  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 387
  2000 474
  1997 443

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Toprakları 2006 yılında Devlet Su İşleri tarafından yapılan sulama sistemi ile sulu tarım önemli yer tutmakta olup, Tarımda Yöre olarak Seracılık dikkat çekmektedir. 1995 yılından sonra köyün tarım işçisi tamamen dışardan gelmektedir. Ondan önce kendi ve çevre köylülerden gelen işçiler çalıştırılırdı. Köyde eğitim oranı yüksek olduğundan 1985 ve sonrası yıllarda eğitim gören gençler Devlet memurluğu başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta çalışmak için göç etmiştir. Bayramlarda köye ziyaret için gelindiğinde ise köy nüfusu 2400 civarına çıkmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır, Ancak; Genç nüfusun şehir merkezlerine gitmesinden dolayı yeterli öğrenci olmaması nedeni ile taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyde 1980'li yıllardan bu yana içme suyu şebekesi bulunmaktadır. Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur, Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, yaz-kış ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Köyde elektrik ve sabit telefon olup, GSM hatlarının tamamı sorunsuz bir şekilde hizmet vermektedir. kanalizasyon Şebekesi bulunmamaktadır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniköy Köyü Yumurtalık Forum Tarih
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kümbetyeniköy Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş