Yeniköy Köyü Turgutlu Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeniköy Köyü Turgutlu Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Turgutlu Yeniköy Köyü - Yeniköy Köyü Hakkında - Yeniköy Köyü Tanıtımı - Yeniköy Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: AHMET ÖZGÜR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (236) 345 22 78

  Yeniköy, Manisa ilinin Turgutlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyümüz 1893 yılındaki osmanlı rusya savaşından sonra BULGARİSTAN'ın FİLİBE bölgesinden muhacir olarak gelenler tarafından kurulmuştur.kurucuları idris ağa-salih onbaşı-halim dayı lar tarafından kurulmuştur.Köyümüzün ilk ismi BURHANİYEDİR.Sonradan değiştirilmiştir.Daha o yıllarda köyün planını çok iyi çizmişlerdir çok düzenli bir köydür.Kuzey güney doğrultusunda geniş bir caddesi vebu caddeye dikey sokaklar düz ve geniştir.Eski ipek yolu üzerindedir.Şimdiki park ve soysal tesislerin bulunduğu yerde asırlık çınarlar vede yolcuların konaklayacağı han ve su kuyusu bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyün em önemli özelliği neredeyse adli vakkanın yok denecek kadar az olmasıdır.anlaşmazlık durumlarında muhtarlıkta sorunun çözümü giderilir.dışarıdan köyümüze göç almayız.sakin bir yarleşim birimidir.bayram namazlarında camiden çıkan herkes sıraya geçer vede bütün küsler orada barışırlar.böylece erkekler arasında köyde bayramlaşmamış kimse kalmaz.düğünlerimiz tipik ege düğünleri gibidir.halkımız yeniliklere çok açıktır.avrupa kökenli olduğumuzdan bireysel yeteneklerimiz çok gelişmiştir.Son yıllarda tipik bir emekli köyü gibidir.köyümüzde yaşlı nüfus daha fazladır.geçler aldıkları eğitimlerden dolayı.dışarıdaki şehirlere çalışmak için göç etmişlerdir.hafta sonları vede bayramlarda neredeyse nüfus ikiye katlanmaktadır .

  Coğrafya

  Manisa iline 45 km, Turgutlu ilçesine 15 km uzaklıktadır.1.5 km kuzeyimizde 12000 nüfuslu urganlı kasabası bulunmaktadır.bu kasabaya köyümüzün içinden geçen yolla ulaşılabilinir.güneyimizde 1.2 km akçapınar köyü ve izmir ankara ulusal karayolu vardır.düz bir zeminde gediz havzasında kurulmuştur.gediz nehri 6 km kuzaydedir.köye 500 mt yaklaşıldıktan sonra ancak görülebilir ağaçlık vede yeşillik bir yerdir.urganlı kaplıcalarına köyümüzün içinden geçilerek ulaşılır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus :2000 - 520

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır.özellikle meyve -sebze konusunda civar köylere örnek olmuştur.ağırlık sultaniye üzüm yetiştiriciliğindedir.kurutulmuş olarak değerlendirilir.son yıllarda yaş olarakta köyümüze önemli girdi sağlamaktadır.hayvancılık aile ziraati şeklinde yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniköy Köyü Turgutlu Forum Tarih
Musalaryeniköy Köyü Turgutlu Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kümbetyeniköy Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş