Yeniköy Köyü Posof Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeniköy Köyü Posof Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Posof Yeniköy Köyü Bilgileri - Yeniköy Köyü Hakkında - Yeniköy Köyü Tanıtımı - Yeniköy Köyü Resimleri  Yeniköy ,Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: POSOF

  İl: ARDAHAN

  İle Uzaklığı:97 km

  İlçeye Uzaklığı:16km

  Rakım: 2080 m

  Nüfus:

  2000:364
  1997:452

  Tarihi

  Osmanlı Tahrir Defterleri'nde adı geçmeyen, son zamanlarda kurulmuş bir köydür. Eski Ahıska - Ardahan yolu üzerindeki bu köyün bulunduğu arazi, vaktiyle Ahıska'nın Cağısman köyünün yaylağıymış. 1828'de Osmanlı - Rus Harbi müteakip Ahıska Rus'ların elinde kalınca Cağısman'lılar, Osmanlı tarafında kalan yaylalarına göç ederek burayı şenlendirmişlerdir. Bu yayla köy haline gelmesinde Osmanlı Memur'larından Yusuf Beg adında birinin öncülük ettiği söylenmektedir. Bunları takiben diğer sülaleler ise Dağıstan, Artvin, Ahıska, Kağızman, Erivan, Posof'a bağlı Binbaşıeminbey, İlçe Merkezi, Gönülaçan ve Uluçam köylerinden gelerek köyün oluşumunu tamamlamışlar.

  Kültür

  Bayram namazından sonra camide topluca bayramlaşılır. Daha sonra mezarlıklara gidilir. Mezarlık dönüşünden sonra evlere büyüklere ziyaretlere gidilir.

  * Düğünler:Nişandan sonra düğün günü kararlaştırılır. Düğün gününden bir gün önce kız evinde kına gecesi yapılır.Düğün bir gün bir gece devam eder.Sabahtan gelinin yüz görümlüğü yapılıp hediyeler verildikten sonra düğün biter.
  * Mutfak Kültürü:Köyde genelikle hamur işi ağırlıklı hayvansal ürünler geniş yer tutar.Hamur işlerinde fırın ekmeği,mısır ekmeği,punturuş, kazma pağaça, kakala , gevrek, saç ketesi, saç ekmeği,pişi, mafiş,lokum, kete, katmer, içli kete, fırın gevreği, khinkal, molla khinkal'i, el makarnasıdır.
  * Hayvansal ürünler: yağlı peynir, çökelek, çeçil, tuluğ peyniri, bal sofralardan eksik olmaz. Sulu yemekler: pirinç çorbası, kesme çorbası, puşruk çorbası, patates yemeği helle çorbası, cincar çorbası, ayran çorbası, yarma çorbası, keş çorbası, ekmekli yemekler: kelecoş, sinor, döğmeç, ekmek aşı, su böreği, dönderme,feselli, khacapur bunlara örnektir.

  Coğrafya

  Ardahan iline 97 km,Posof ilçesine 13 km uzaklıktadır.Kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Savaşır Köyü,güneyinde Damal-Seyitören köyü, batısında Alköy bulunmaktadır.Köy Atyolu ve Kavaz dağlarını eteklerinde kurulmuştur. Köyümüzde Söğütlü dereden başka Gürcistan ile sınır teşkil eden Amanak çayı bulunmaktadır.Atyolu dağı etekleri yılanlı mevkiinde köyün ormanlığı olan rahmetli istiklal savaşı gazisi ali aga tarafından dikilmiştir kayınlık bulunmaktadır. Bunun dışında Kavaz dağı eteklerinde de geniş ormanlık alanlar yer almaktadır.

  Köyden Yetişenler

  Yeniköy ilkokulundan mezun olduktan sonra çok sayıda öğrenci, öğretmen okullarında, ortaokul, lise, meslek lisesi, yüksek okul ve üniversiteyi bitirerek meslek sahibi olmuştur.

  Yüksek Öğretim Görevlisi:Kemal Yazıcı

  ARAŞTIRMACI YAZAR:Huzeyfe Şanlı

  SİYASETÇİLER:İrfan Topçu, Yaşar Balcı, Serdal Çiftçi

  BÜROKRATLAR:Hayati Başaran, Hüsamettin Boy, Necmi Boy, Burhanettin Çakıcı,

  SAĞLIKÇILAR:Yakup Bilgili, Dr.Salih Kurban, Dr.Yavuz Pehlivan, Dr.Davut Pehlivan, Dr.Özkan Kalem, Dr.Yavuz Kalem, Gülseren Canbay, Kemal Yazıcı

  HUKUKÇULAR:Arzu Aydemir, Fikri Yazıcı

  GAZETECİLER:Zeki Pehlivan, Alper Tekel, Ayhan Şeker

  EMNİYET MENSUBU:Köksal Avcı, Ayhan Koç ve çok sayıda Polis Memuru.

  ORDU MENSUBU:Özer Şanlı, Mustafa Kavak,

  EĞİTİMCİ:50’ye yakın Öğretmen olduğundan listemizde yer veremedik.

  DİN GÖREVLİSİ:Yalçın Topçu ve çok sayıda vaiz ve imam bulunmaktadır.

  EKONOMİST:Öztürk Aydemir,Yaşar Okumuş,Erkan Canbay,Ayhan Okumuş, Öztürk Kalem

  MÜHENDİSLER:Şahset PEHLİVAN, Zeki Pehlivan, Murat Aydemir, Tufan Kurban, Yüksel Koç, Ahmet Elma, Burkay Boy, Metin Elma, Fikret Koç, Özer Çakıcı, İsmiazam Yazıcı, Adnan AYDEMİR, Ali Balcı, Metin Balcı, Yusuf Topçu, Şerafettin Uzun, Nurettin Uzun, Hakan Uzun, Ferdi Uzun, Ahmet Uzun, Mesut Yazıcı, Akif Kurban

  BANKACILAR:Fezayir Şanlı, Baran Boy, Fatih Balcı, Rahim Başaran

  ŞAİRLER:Huzeyfe Şanlı, Yafez Çakıcı, Pakize Şanlı

  İklim

  Köyün iklimi,Karadeniz İklimi'nin etki alanı içersindedir.evet

  Nüfus

  2007 sayımına göre Posof'un en büyük köylerindendir. Ama bu köyden göçte çok fazla olmuştur. Başta yurt içinde Bursa ili olmak üzere Zonguldak, Kars, Ankara, İstanbul, Konya, İzmir ve Kocaeli gibi illerde yoğun bir nüfus yaşamaktadır. Yurt dışında ise Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika başta olmak üzere ABD, Etiyopya ve KKTC'de de pek çok Yeniköy'lü yaşamaktadır.

  Genel Nüfus

  2006 yılı nüfus sayımına göre Almanya'nın Lünen şehrinde 381 nüfus, 81 hane Yeniköy'lü vardır. Bu şehri Almanya'da Dormagen şehri 6 hane, Münih şehrinde ise 5 hane Yeniköy'lü olmak üzere Almanya'da diğer şehirlerinde yaşıyan Yeniköy'lüler genel olarak 500 nüfus ve 100 haneden oluşmaktadır. Türkiye'de ise en çok Yeniköy'lü Bursa ilinin Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl ilçelerinde ikamet etmektedir. Toplam hane sayısı ise 200 hane kadardır ve 1000 kadarda Yeniköy'lü nüfus vardır.

  Ekonomi

  Köyün en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bilhassa örnek bir arıcılık yapılarak, kaliteli organik bal üretilmektedir. Bununla bağlantılı olarak Saf Kafkas Arıırkı ana arı üretilmektedir. Tarımda daha çok patates, buğday, arpa, çavdar, fasülye, mısır gibi yiyecekler hayvancılıkta ise büyük baş hayvan ve arıcılık yaygındır. El sanatları az çok geçim kaynağı olarak yapılmaktadır. Arıcılık fazla gelişmiştir.En önemli arıcılarından biri de Atanur BALTACI'dır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniköy Köyü Posof Forum Tarih
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kümbetyeniköy Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş