Yeniköy Köyü Merkez Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yeniköy Köyü Merkez Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yeniköy köyü bilgileri - yeniköy köyü resimleri - yeniköy köyü resimleri  Yeniköy, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Migara, Zazaca dilinden gelir ve dere anlamındadır. Yeni isimi Bayburt vilayetinden verilmiştir. Köye ilk yerleşimin Erzincan'dan göç ile gerçekleştiği söylenmektedir.

  Zaman içinde köy önemli göçler vermiş, hane sayısı oldukça azalmıştır. Köyden ilk göçler I. Dünya Savaşı esnasında yaşanmıştır. Rus işgali ile birlikte, bir kısım insan Merzifon'a göçmüş, mutemelen Ermeni göçü ile boşaltılan köylere yerleşmiştir. İşgal sonrası önemli ölçüde geri dönüşler yaşanmış olsa da Hasyol ailesi, örenğin, Merzifon'da kalmıştır. Daha sonraki dönemlerde ülke içinde Muş Varto, Erzincan, Samsun, İzmir, İstanbul gibi şehirlere ülke dışında ise ağırlıklı olarak Almanya'ya göçler olmuştur.
  Kültür
  Dil

  Anadil Zazaca olmakla birlikte, göçler nedeniyle dışarıda büyüyüp yetişen yeni nesillerde Türkçe ana dil olarak Zazaca'nın yerini almaktadır.  Dernekleşme

  Köyünün kültürüne ve insanlarına sahip çıkmak adına 1990 yılında Bayburt Yeniköy Çevre Koruma Dernepi kurulmuş olup, dernek halen faaliyetlerini sürdürmektedir.
  Coğrafya

  Bayburt merkezine 38 Km. uzaklıktadır. 1500 metre yükseklikte bulunan köyün etrafı dağlarla çevrilidir ve çok az sayıda ağaç bulunur.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 89
  1997 92
  1970 400
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi [tarım] , (hayvancılık) ve (çifçiliğe) dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniköy Köyü Merkez Forum Tarih
Merkezyeniköy Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Yeniköy Köyü Merkez Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Yeniköy Köyü Merkez Samsun Samsun Tanıtımı 30 Nisan 2010
Yeniköy Köyü Merkez Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş