Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Gemerek Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Gemerek Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri -Yeniköy Köyü Gemerek - Yeniköy Köyü Hakkında Bilgiler - Yeniköy Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 804 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58840
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Gemerek
  Yeniköy, Sivas ilinin Gemerek ilçesine bağlı bir köydür.
  Konu başlıkları [göster]
  1 Tarihi
  1.1 Kültür
  1.2 Coğrafya
  1.3 İklim
  1.4 Nüfus
  1.5 Ekonomi
  1.6 Muhtarlık
  1.7 Altyapı bilgileri
  2 Dış bağlantılar


  Tarihi
  1071 Malazgirt Savaşından sonra Türklerin Anadolu’yu fethi sırasında Orta Asyadan gelen konar göçer Türkmenlerin kurduğu bir yerleşimdir.Köy tarihi Hitit yerleşkelerinin hakimiyet alanı içerisinde yer almaktadır.Selçuklu Osmanlı dönemlerinde çeşitli zamanlarda yerleşkeler yaşanmıştır.Eski adı Hınzır dır Cumhuriyet döneminde Yeniköy adını almıştır.

  Kültür
  Köyde geniş bir kültür yelpazesi vardır. Bu kültürün ayrıcalığını milli bayramlarda, dini bayramlarda, düğünlerde hissetmek mümkündür. Köyde Türk - Türkmen kültürünün köklü ve bozulmamış hali yaşatılmaktadır. Kullanılan dil ve şive Türkçe'nin bozulmamış yalın halidir. Köyde halaya (babanın kız kardeşi) bibi denmesi çok ilginçtir. İlk Müslüman türklerin yaptığı eserlerden birisinin adı da Ayşe Bibi türbesidir. Orta Asya'dan gelirken kullanılan kelimeler bozulmadan kullanılmaktadır. Başörtüsüne de yağlık denmektedir. Türkmenistan'da bahar aylarında yüksek bir yere başötüsü asıp, delikanlıların zıplayarak alması formunda yağlık yakalama denilen bir oyun oynanmaktadır. Bölgenin herhangi bir merkeze yakın olmaması, herhangi bir şehirler arası yolun üzerinde olmamasından dolayı kültürel olarak dış etkilerden uzaktır. Dört tarafı dağlarla kaplıdır.

  Coğrafya
  Sivas iline 152 km, Gemerek ilçesine 30 km uzaklıktadır.Köyde doğal su kaynakları mevcut olup etrafı hınzırı, keçi deresi, elmalı dağlarıyla çevrilidir. Komşu köyleri küçüktuzhisar ve çerkez köyleri bulunmaktadır. Köyün dört tarafı dağlarla kaplıdır.engebeli arazinin çok olması tarım arazisinin az olması köye tarımsal anlamda katkı sunamamaktdır. Gemerektengüneydoğu istikametinde açılan bir koridor gibi olan bölgeye boğaz adı verilmektedir ve bu boğazın en dibindede yeniköy yer almaktadır. doğal su kaynakları bakımından bir sıkıntısı yoktur. Fazla yayğın olarak rastlamadığımız pur adı verilen beyaz tuz kristallerine benzer kayalar köyün içinde yer almaktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yagışlıdır. Bunda denizde uzak olması etrafının dağlarla çevrili olmasının etkisi vardır. iklim kışın soğuk ve ayaz yazın yaylalar serin dere dediğimiz köyün içi sıcaktır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 804
  1997 887

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım arazisi azdır. Germerek ilçesinin nüfus olarak en büyük köyüdür. Ancak ekim alanını kısıtlılığı, sulama sisteminin olmayışı, toprağının erezyonla aşınması, ve kalitesiz toprağından dolayı tarımdan da yeteri kadar verim elde edilememektedir. nadas sistemi kullanılmaktadır. Altarnetif ekim sistemeleri denememektedir. 90'lı yılların sonuna doğru şeker pancarı ekiminede yönelinmiştir. Ekilebilen arazilerinde Arpa, buğday, çavdar, sulanabilen yerlere de yonca ekilmektedir. Köye özgü özel bir ürün yoktur. Ancak köylüler ihtiyaçları olan; patates, domates,soğan, mısır, elma, armut, kayısıgibi sebze ve meyveleri yetiştirebilmektedir. Hayvancılık, yine engebeli arazisi yüzünden sağlıklı bir şekilde yapılamamaktadır. Hayvanlar yeteri kadar beslenemedikleri ve engebeli arazide gezinmekten dolay harcadıkları enerjiden dolayı yeteri kadar et tutamamaktadırlar. Köy 90lı yılların başına kadar sadece hayvancılık, rençberlik ve çoğunlukla çerkez köylerinde yaptıkları çobanlıkla geçimini sağlarken daha sonra büyük şehirelre yönelerek, Okumak, fabrika işcisi olmak, kapıcılık yapmak, ticarete atılmak ve inşaat işlerinde çalışma yollarına gitmişlerdir. Bu çabalar da köye bir girdi meydana getirmemektedir. Zira köyde nkernte büyük göç vardır. Kayseri'de köy nüfusuna yakın bir nüfus barınmaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Bizim köyde muhtarlık seçimi türkiye'ye cumhur başkanı seçmekten daha zordur. Muhtarlık seçimi yakaşınca tüm köyde kulis faliyetleri başlar. gece oturmaları yolu ile seçmen ikna etme turları başlar. muhtarlık seçiminde temel kriter kabileciliktir. Liyakata balıkmaz. Bizden olsun çamurdan olsun felsefesi güdülür. Gizli olarak ikna edebileceklerine inadıkları seçmeni ikna etmek için vaatte bulunmaktan kaçınılmaz. Köydeki, Potuşağı, Abbesler, ehmetler(ahmetler), Sarıyusuplar, mantıcılar, filomarlar, yörükler ve gögeneler kabileleri yaşamaktadır. Her zaman muhtarlık seçimlerinde gögenler ile potuuşağı kabilesi ittifak halindedir. Mantıcılar ile de filomarlar ittifak halindedir. Seçim sonucunu kabile ittifakları belirler. eski muhtarlardan Mevlüt polat ile Osman Gürbüz'ün muhtarlıkları döneminden milletin hafızasında birşeyler kalmıştır. seçimlerle ugraşan belirli casuslarıda mevcuttur

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  ((2009)) -durdu aktay
  2004 - ışık koçyiğit
  1999 - Cuma ÖZDEMİR
  1994 - Mustafa Mert
  1989 - Arif Dağhan
  1984 -arif dağhan  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu mevcuttur. Öğretmen açığı bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır,ebeside görvindedir. Köye ulaşım asval yol olmuştur. elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefonları çekmektedir.Köy yukarıdada belirtildiği gibi kayseri ile sivas sınırında kayseriye daha yakındır. Ticareti, nüfus akışı, ve yönelimi Kayseri'ye olmasına rağman idari olarak Sivas'a bağlıdır. Sivastan fazla bir hizmette alamamaktadır. bu yıl asfaltlama yapılacağı belirtilmiştir ve bu köyde ve bu köylü bütün vatandaşlarda memnuniyet oluşturmuştur. tüm köylü kayseriye idari olarak bağlanmak istemektedir.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kümbetyeniköy Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş