Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeniköy Köyü Devrek hakkinda bilgiler - Yeniköy Köyü Devrek resimleri  Yeniköy, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

  * 1 Tarihi
  * 2 Kültür
  * 3 Coğrafya
  * 4 İklim
  * 5 Nüfus
  * 6 Ekonomi
  * 7 Muhtarlık
  * 8 Altyapı bilgileri


  Tarihi

  Yeniköy daha önceden ilçenin bir başka köyü olan Müfettişler Köyüne bağlıydı. Bu köy Kdz. Ereğliden ayrılıp Devreke bağlandığında Müfettişler küçültülüp ayrı iki muhtarlık daha oluşturma kararı alındı. Bu yeni muhtarlıklardan biri Mumcuoğlu mahalle ismini kullanarak bir köy kurdu, kurulan diğer köy ise o dönem Yeniköy olarak dillendirildi. Bu isim daha sonra kayıtlara da Yeniköy olarak geçirilmiş ve köy ismini bu yolla almıştır.

  Kültür

  Tipik Karadeniz köy kültürü hakimdir. Tarıma dayalı geçim son yıllarda terkedilmiş olup, yine de köy ahalisi kendi yiyeceği köye has ürünleri yetiştirmekten vazgeçmemiştir. Yeşile hakim olan yeniköyde cevizli kömeç, karalahana (mancar=pancar), gözleme ve peyniraltı suyundan yapılan bir tür peynir olan keş en tipik yiyeceklerdendir. Ayrıca pırasa mancarı, keşkek, misir çorbası ve komeci, malay, örük şırası, lokum vb.... Genellikle yemekler yer sofrasında yenir. Bayramlar 1. 2. 3. bayram olarak mahalle mahalle ayrılmıştır. 1. bayram: kasahatoğlu ve kargaoğlu 2. bayram: alt böcekler ve yeni mahalle 3. bayram: üst böcekler ve bozcuoğlu olarak ayrılmıştır. Bayramlarda çeşit çeşit yemekler hazırlanır: sarma, dolma, tatlılar, 10 ile 15 çeşit yemek pişirilmektedir. Düğünler mevlitli ve dovul-zurnalı olmak üzere ikiye ayrılır. Çingen vatandaşlardan köçek (meytar takımı) getirtilerek düğünler eğlenceli hale getirilir.İmkanı olanlar düğün salonunda tören yaparlar.

  Coğrafya

  Zonguldak iline 67 km, Devrek ilçesine 7 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Tosunlar Köyü, Batısında Müfettişler Köyü, Doğusunda Tabaklar Köyü Güneyinde Yılancakuz ve Ermekoğlu köyleri bulunmaktadır. Dikmen tepesi önemli yükseltisidir. Değirmen yanı önemli geçiş noktasıdır.

  Köyün belli başlı mahalleleri vardır: Bozcuoğlu mah. Böcekoğlu mah. kasahatoğlu mah. yeni mah. kargaoğlu mah gibi...
  Köyde 4 cami bulunmakta 2'sinde kadrolu imam bulunmaktadır. Köyde 4 mezarlık bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün yüzü güneye baktığı için sıcaklığın güneşin etkisi daha fazla hissedilmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 466
  1997 463

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca madenden emekli olan bol miktarda emekli ve dul aylığı alan vatandaş köyün ekonemisine katkı sağlamaktadır. Bunun yanında Almancı vatandaşlarımızın katkıları da olmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ercan Böcek
  1999 - Ercan Böcek
  1994 - Şevket Keçi
  1989 - Nevzat Böcek
  1984 - Sefer KekLİK
  1978 - Ahmet Keklik (Koca Muhtar)
  1972 Ahmet Keklik
  1966 Ahmet Keklik
  1960 Ahmet Keklik
  1954 Halis Böcek

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat bozcuoğlu mahallesine şebeke suyu verilmemektedir. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ama köyün yolları ciddi bakım istemektedir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefonu heryerde çekmese bile yinede iyi sayılır.

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kümbetyeniköy Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş