Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yeniköy köyü bilgileri - yeniköy köyü tanıtım - yeniköy köyü resimleri  Yeniköy, Kayseri ilinin Develi ilçesine bağlı bir köydür.


  köy çevre köylerden gelen birkaç aile tarafından, içinden geçen dere etrafında kurulmuştur. köyün türklerden önceki tarihi hakkında bir takım ipuçları mevcut olup herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Develi kütüphanesinde bulunan "Cenupta Türkmen Oymakları" adlı eski bir kitapta da Yeniköy hakkında 80 ila 100 yıl öncesine ait bazı bilgiler yeralmaktadır.


  Kültür turizm ve spor

  Köyün Gelenek ve görenekleri Kayseri ve Adana Kültürünün karışımı şeklindedir. Adana Köylerine yakın olması v e 1945 den önce Adana iline bağlı olması sebebi ile bu ilden etkilenmiştir.Turizm yerleri terece mevkiinde bulunan kaya mezarları(Çift mağra), şu anda yıkıntıları bulunan yeniköy kalesidir. Ayrıca Triking için terece,keben,abdalyurdu,keloğlan dağı mağderesinden inerek dereboyu nenelik,sekmenlerden geri köye dönebilirsiniz. bu yol güzergahında bulunan kaynak sularından bolbol içebilirsiniz oldukça soğuk ve içimi hoştur.Avlanmak isterseniz bol miktarda karagavur tarlasında tatar damında ve deli bandilde keklik , tavşan kurt,yaban domuzu bulabilirsiniz. Yılanlarla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir.Köyde düğünler üç gün sürer. perşembe günü ikindi namazından çıkan cemmat düğünü dualarla başlatır ve pazar günü öğle vakti gelinin oğlan evine gelmesi ile son bulur.
  Coğrafya

  Kayseri iline Develi - İncesu ilçesi istikametinden giderseniz 126 km, Develi erciyes dağı- tekir yaylası-Hisarcık ilçesi istikametinden giderseniz 80 km uzaklıktadır. Ayrıca orman yolu kullanılarak ADANA ilinin Feke ve Kozan ilçelerinede 40-50 Km yol kat ederek gidebilirsiniz. Yeniköy Köyü Develi ilçesinin Adana il sınırında olan bir köydür. Köyün yüksek yaylalarında yörük tabir edilen Adananın çeşitli bölgelerinden gelen koyunculuk yapan aşiretlerde senelin ücretini il özel idaresine ödeyerek yaylaları kiralamaktadır.Yaz mevsiminde hayvanlarını bu yaylalarda barındırmaktadırlar.Ayrıca Köyde 1 adet de sulama barajı bulunmaktadır.Köyüniçme suyu kaynakları başka köylerinde içme suyunu karşilayacak kadar zengindir. Şıhlı köyünün içme ve sulama suyu Yeniköy tarafından karşılanmaktadır.Yeniköy dört tarafı yüksek dağlarla çevlidir. bu dağlar arasında kalan verimli arazide sulu ve susuz tarım yaılmaktadır. Son yıllarda bodur ve yarı bodur elma yetiştiriciliğinde gözle görülür bir artış vardır. Diğer amasya elması starkin elması kiraz, kaysı,üzüm,ceviz bol miktarda üretilerek havadan,Hoşça,Kale ve develi ilçesi pazarında satılarak köy ekonomisine katkı sağlar.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 631
  2007 635
  2000 673
  1997 680
  1990 908
  1985
  1980 1 081
  1975 1 163
  1970 949
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık, eldokuma halıcılığı, inşaat işciliği ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olup köye yerleşen emeklilerin maaşına dayalıdır. Bu nedenle köyün kişi başına düşen geliri iyi durumdadır. Köyde Köyde altı bakkal iki kıraathane, bir kuran kursu mevcuttur.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  [[2009] - Haydar Demir
  [[2004] - Cumali Taş
  [[1999] - Fahri Sönmez
  [[1994] - Isa Karademir
  [[1989] - Hasan Gürbüz
  [[1984] - Hasan Gürbüz

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde kanalizasyon sistemi vardır.Köyün terecemevkiinde alabalık tesisleri mevcuttur.
  [​IMG]
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kümbetyeniköy Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Merkezyeniköy Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş