Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri -Yeniköy Köyü İmranlı - Yeniköy Köyü Hakkında Bilgiler - Yeniköy Köyü Resimleri  Bilgiler
  Nüfus 51 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58980
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe İmranlı
  Yeniköy, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Yeniköy hakkında belgelere dayalı bir kayıt yoktur. İkiyüz, ikiyüzelli yıllık bir geçmiş olduğu söylenmektedir. Köymüzün Türkmen olduğu söylenir aileler parça parça eklenerek köy oluşmuş ve zamanla büyüyüp gelişmiştir. Yeniköy, 1920 yılında "İmraniye isyanları" denilen Koçgiri kürt ayaklanmasında isyancıların hedef köyü olarak yağmalanmış ve acı olaylar yaşanmıştır. İsyanı bastıran "Topal Osman" Yeniköy'e de gelerek burada konaklamıştır. 1950 lerden sonra Yeniköy hızla göç vermeye başlamış gittikçede erimiştir. Bu gün 10 hane civarında yaşlı aile yaşamaktadır.

  KÜLTÜR- 1936 Yılında İlkoku açılmıştır. 1960 lı yıllara kadar kız çocukları okula gönderilmemiştir.Yeniköy İlokulu'ndan mezun olanların pek azı okumayı sürdürmüş ve az sayıda öğretmen,mimar, doktor gibi meslek sahibi olanlar vardır. Yeniköy'de zengin bir halk kültürü vardır. Uzun kış gecelerinde anlatılan masallar bilmeceler, orta oyunları ile kış eğlenceleri yapılmaktaydı. "Saya" denilen bir gelenek ilkbahara elli gün kala yapılır. Gençler bir evde toplanırlar, aralarından birini "köse" birini kadın elbisesi giydirerek "gelin" yaparlar. Akşam vaktinde grup ev ev dolaşarak "Hey sayadan sayadan, yılan aktı kayadan..." tekerlemesini söyleyerek yiyecek toplarlar, sonra topladıkları yiyecekle ziyafet sofrası kurar eğlenirlerdi. Ayrıca "çiçim ana" denilen yağmur duası töreni Dil Tarih Coğrafya fakültesi literatürüne girmiştir. Zengin bir atasözü, deyimler, maniler kültürü vardır. Ayrıca Aşık Veysel ellili yılllarda Yeniköy'e gelerek konaklamıştır. Misafirperverlik ileri seviyede bir gelenek olmuştur. Köye gelen bir misafiri misafir etme yarışı zaman zaman sert tartışmalara dönüşerek "ben misafir edeceğim" ağız kavgalarıda olur.Aslında yeniköy'de zengin Sivas folklörünün izleri yansır.El sanatları bakımından ahşap işleri hayli ileridir. Ahşap tavan süslemeleri, tarım aletleri, kanı arabası, karasaban, döven, yaba gibi ahşap işlerinde hayli ileridir. Halı, kilim dokumacılığında, boncuk oya işlerinde, nakışlı çorap örmede hayli ileridir. Bir delikanlının giyindiği nakışlı çoraptan onun evli yada bekar olduğunu anlaşılırdı. Ne yazık ki bu zengin kültür mirası yeni nesillere aktarılamadı. Doğru dürüst bir derlemede kayda alınamadı. Yok olup gitmek üzere. Köy mutfağı un mamullerine ve peynire dayalıdır. Çökelek meşhurdur. Sivas'a özgü olan madımak ve yemliğin en güzeli Yeniköyde yetişir. Buğdayı kaliteli ve özlü olur. Bu nedenle ekmeği çok lezzetlidir. Lavaş ve somun olarak pişirilir. Et çok lezzetlidir. Bunun nedeni hayvanların gezerek ve daha çok kekik otlamalarıdır. Ayrıca bal içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Arıların bol kır çiçekleri ve kekik çiçeğinden bal derlemeleri ayrı bir lezzet katar bala. Etli madımak, keşkek, yahni, Çirli çorba, bulgur plavı, efelek sarması, pazı turşusu, lahana sarması, et kavurma, pişi, taptama (çökelekli), kesme çorbası, taze fasulye çorbası, elde kesme içli börek, kısır köfte, kaygana (mıhlama), etli kuru fasulye... köyün lezzeti özel yemekleridir.

  Coğrafya
  YENİKÖY Sivas iline 120 km, İmranlı ilçesine 14 km uzaklıktadır. TÜRKİYE'nin en uzun nehri olan Kızılırmak'ın 5 km güneyinde kurulmuşur. Kızılırmak bu bölgeden doğar. Yeniköy 1750 m rakımlı olup arazi oldukça engebelidir. 3025 m. yüksekliği olan Kızıldağ, tüm heybetiyle Yeniköyden görülmektedir. Yeniköy Sivas-Erzincan E-23 karayoluna 3 km uzaklıktadır. Arazi sebze meyve yetiştirmeye elverişli değildir. Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu iklimlerinin kesişme noktasıdır Yeniköy. Bu üç iklimin melezi bir iklim hüküm sürmektedir. İstikrarsız ve kararsız iklim olduğundan tarımı olumsuz etkilemektedir. Genelde arpay ve buğday yetiştirilir. Hayvancılık, arıcılık yapılır. Bitki örtüsü bakımından arazi genelde çıplaktır. Su havzaları çayır ve yoncalarla kaplıdır. Yer yer kuşburnu, dağ armudu ağaçları vardır. Su kenarları genelde kavak ve söğüt ağaçlarıyla kaplıdır. Vaktiyle yeniköy yakın çevresinin ormanlarla kaplı olduğu söylenir. Kışların sert geçmesi odunun yakacak olarak kullanılması bu ormanların tükenmesine neden olmuştur. Hatta Kızıldağ ormanları bile büyük zarar görmüştür. Ağaçlandırma çalışmaları için atılımlar başlamıştır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Esasınsda bölge Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu iklimlerinin kesişme yeridir. İstikrarsız bir yağış rejimi vardır. Kışlar çok sert ve kar yağışlı geçer. Düzensiz yağan yaz yağmurları hububat tarımını olumsuz yönde etkiler.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 51
  1997 92

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim var ancak taşımalı sistem olduğu için kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi 1987 yılında tamamlanmıştır. Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün minareli camisi mevcuttur. .Göç edenlerle birlikte YENİKÖY'ün 2600 kişi nüfusu vardır. Yeniköy %95 civarında göç vermiştir. Gelede İstanbul ve Ankara'ya göç eden köy halkı buralarda inşaat işleri, dekorasyon, inşaat taşeronluğu, Lüks lokantalarda aşcılık garsonluk, küçük ticaret işletmeleri işleri yapmaktadırlar. Yeniköy göçenlerinden, üniversite okuyarak öğretmen, mimar, mühendis, doktor,avukat, radyocu, yazar.. gibi önemli mesleklerde kişiler yetişmiş ve belli noktalara gelmişlerdir. Gurbette olan Yeniköylüler kurdukları dernekle, köylerinin alt ve üst yapısını geliştirmek için çalışmalarını sürdürmektedirler. ilk etapta ağaçlandırma, mezarlık çevresini ihata duvarıyla çevirme, misafirhane yapma gibi projeler üzerinde çalışmaktadırlar.

  SANA NASIL TANITAYIM YENİKÖYÜ

  Yurdun bayırına çıkıb yeniköye bakmadıysan
  Musanın tepesinde mantar toplamadıysan
  Öküzleri götürüp de atölende sulamadıysan
  Ne penövdereyi tanırsın ,Ne de karanlık dereyi

  Fırın yakmak için Odun kırımadıysan
  Tekneden tutup hamur götürmediysen
  Çökelikli pişen tabdamadan yemediysen
  Ne değirme ekmeğini tanırsın Ne de keteyi

  Tarlaya gedip, öközleri çite koşmadıysan
  hevlek alıp tarlaya tohum saçmadıysan
  desteleri toplayıp yığın yapmadıysan
  Ne orağı tanırsın, Ne de anadudu

  Köyde olup çöklikli dürmeci yemediysen
  Yeniköyden sosaya kadar yaya yürümediysen
  beyaz pınarın soğuk suyundan içmediysen
  Ne yaylanın önünü tanırsın Ne katır kayayı

  Çevlükde unluk zahrasını yıkamadıysan
  Kenarına sergi serip zahrayı kurutmadıysan
  Irmağında terek kesip balık tutmadıysan
  Ne böyük güneyi tanırsın,Ne de taş köprüyü

  Görmemişsen yeniköyü kara tepenin bayırından
  Yapmamışsan çalı süpürgesi karanbuk dalından
  Danalara, ot getirmemişsen paşanın çayırından
  Ne sürmel dereyi tanırsın,Ne de kayoğlun boğazı
  Sivas İmranlı Yeniköy TURAN YILDIZ  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kümbetyeniköy Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş