Yeniköy Köyü Dikmen Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yeniköy Köyü Dikmen Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinop Köyleri - Yeniköy Köyü Dikmen - Yeniköy Köyü Hakkında - Yeniköy Köyü Resimleri
  Sinop

  Bilgiler
  Nüfus 293 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 57660
  Alan Kodu 0368
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Sinop
  İlçe Dikmen

  Yeniköy, Sinop ilinin Dikmen ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  1994 SEÇİMLERİ ESNASINDA ÇORAK KÖYÜNDEN AYRILIP ANAVATAN PARTİSİ MİLLET VEKİLİ ADAYI OLAN SAYIN HİLMİ BİÇER TARAFINDAN ADI YENİKÖY KONMUŞTUR.

  Kültür


  köyümüz gelenek ve göreneklerine bağlı bir köydür.babanın yanında bacak bacak üstüne atılmaz sigara içilmez.büyüklerin sözünden çıkılmaz.yemeklerine gelince tirit çok meşhurdur.kışın mısır çorbası güzünenin üstünden inmez.yaza karşı çıkan dere mancarı sakarcık gazıyak bey mancarı vaz geçilmez yemekler olur.

  Coğrafya


  Sinop iline 67 km.dikmene ise 7 km dir.çorak küplüce büyükdağ ile komşudur.ilçede yolu asvalt olmayan nadir köyler arasındadır.kanlıçay tarafından 4kn lik yol asvalt olmuş daha sonra bakımsızlık tan dolayı oda delik deşik olmuştur.zamanın muhtarlarından kıral kaya yol için çok uğraşmış ancak çakılını yaptırabilmiştir.sonraki muhtarlar satılmış özdemir ile ahmet koşar bu konuda hafif kalmıştır.kışın güneye doğru ağaçlar tellre değer elektirikler bile kesilir.

  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.yazın sıcak kışın ise yaman soğuk olur.öyle bir kar olurki her taraf bembeyazdır.yılın ilk karı gündüzlü kaşı ile saray sırtlarından ğörülür.daha sonraki yağmada köye iner.kar en çok avcıların işine gelir.kar yağdınmı alırlar ellerine tüfekleri doğru kırana yukarı çıkarlar.oradan geçerler göllerin altına doğru.iki domuz vurdunmu onlardan ağası yoktur.avcılıkta reşidin uşakları nam salmıştır.ayrıca yılmaz sucu ile rızanın ali de attığını vuran avcılardır.yeniköylüler en çok domuzu göllerin altında vururlar.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 293
  1997 259
  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.eskiden tütün yapılırdı son zamanlarda par yapmıyor diye bu işten vaz geçildi.her kes ihtiacı kadar reçberlik yapıyor. ticari olarak satılan tahıl veye sebze meyve yoktur.davarcılık yapan bir kaç aile kalmıştır.onlarda geçimini bundan sağlarlar.son zamanlar da kanlı çaya açılan fabrikalar millet için umut kaynağı olmuştur. yetişkin kızlar buralarda çalışarak ailelerinin umut kaynağı olmuşlardır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Ahmet Koşar

  1999 - AHMET KOŞAR
  1994 - SATILMIŞ ÖZDEMİR
  1989
  1984 -

  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt DEĞİLDİR köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniköy Köyü Dikmen Forum Tarih
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kümbetyeniköy Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş