Yeniköy Köyü Şarköy Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeniköy Köyü Şarköy Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeniköy Köyü Şarköy Bilgileri - Yeniköy Köyü Hakkında - Yeniköy Köyü Tanıtımı - Yeniköy Köyü Resimleri
  İlçe: ŞARKÖY - İl: TEKİRDAĞ

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Tekirdağ
  Bilgiler
  Nüfus 908 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 59800
  Alan Kodu 0282
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Tekirdağ
  İlçe Şarköy
  Web Sitesi
  Yeniköy, Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  1923 - 1995 yılları arasında Türkiye’ye göç eden nüfusun % 25’i olan, 424.645 kişiyi Yunanistan göçmenleri oluşturmakta olup, bunların büyük çoğunluğu ( % 95 ) mübadil olarak gelen göçmenlerdir (Köy Hizm.Env.s.139). Yunanistan,Romanya,Bulgaristan göçmenlerinden oluşan köyün ismi göçmenlerin gelmesiyle yeni kurulmuş olmasından kaynaklanmaktadır.

  Kültür

  Köyün el sanatları açısından zenginlikleri teknolojiye yenik düşmüş el dokumacılığında örnek olabilecek değerlerden Selanik kilimi ve yaygısı bugün el tezgahlarında dokunulmamaktadır.

  Yemek

  Köyün göçmen kültürü taşıması bu özelliğini yemeklerine yansıtmıştır. Mısır unu ile bir çok yemeği bulunmaktadır.Ayrıca keçi sütünden yapılmış peynirinden de bahsedilmeden geçilemez.Orman varlığı ve bitki florasındaki çeşitlilik bu peynirin alamet-i farikasıdır. Yeniköy'de bu işi bilen diyebilinen keçi peynirini satın alabileceğiniz keçi sürüsü bulunan 4 aile bulunmaktadır.

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 107 km, Şarköy ilçesine 12 km uzaklıktadır. Tekirdağ ilinin coğrafik açıdan en farklı köylerinden olan Yeniköy, Tekirdağ'ın Çanakkale İl sınırındaki son köyüdür. Yeniköy'ün Denize kıyısı bulunmamaktadır. Köyden Kavak Belediyesi istikametine gidildiğinde Çam kokuları içinde sizi Gölet karşılayacaktır.Botanikçiler için bulunmaz bir floraya sahip Yeniköy'de Sarı çiğdem ve kardelenlerle sık sık karşılaşırsınız. Avcıların uğrak yeri olan Yeniköy'ün Orman açısından zenginliği ona yabani hayvanların çeşitliliğini getirmiştir. Yeniköy'den geçerken kendinizi Avustralya'daki gibi karşınıza kanguru çıkacakmış duygusuna kapılırsınız. Belki kanguru çıkmaz ama her an bir yaban domuzu, tilki, kurt karşınıza çıkabilir. Yeniköy'ün belirleyici sembollerinden sayılabilen CİN TEPE'den de bahsetmek gerekir.Saroz Körfezinin güzelliği bu tepenin üzerinden bir başka güzel görünür.Cin tepenin eteklerinde yer alan KIZ KAYA'sının bir hikâyesi vardır ki ilginç; " Burada yaşayan bir aileden bahseder yaşlılar. Yaşlılar diye bahsedilenler de dinini iyi yaşayan diye tabir edilen örf ve adetlerine bağlı insanlardır bunlar" Hikayenin özünde aslında var olan gerçek nimete saygıdır. Hikayeye gelince; Burada yaşayan ailenin küçük yaşta bir kaç çocuğu vardır biri henüz bebektir. Anne günlük ev işlerini,yemekleri,çocukların bakımını yetiştirmek için yoğun bir çaba göstermektedir.Fakat tek başına bunları yapmak gerçekten zordur.Yine bir gün Taş fırını yakar ekmekleri yapmaya başlar.o sırada da bebeği ağlamaktadır. Anne kalkar hamur bulaşmış ellerini yıkamaz bebeğinin altını değiştirmeye çalışır. Ama nimete olan saygı her zaman herşeyden üstündür.Yaradan hemen orada onu taşa çevirir.Rivayet böyledir kısaca köyde bu hadiseyi tasvir eden kaya oluşumunu isteyen Şarköy istikametinden köye girişte görebilir.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Yapım aşamasında olan Çokal barajı tamamlandığına Barajın ard alanı olacak olan Yeniköy de Mikroklimal özellik gösteren alanlarında barajın oluşturacağı iklim değişikliğinin etkisiyle farklı bir tarım çeşitliliği oluşabileceği teatti edilmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 855
  2000 908
  1997 843

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım(Ayçiçeği,buğday,kanola ve bağcılık) ve hayvancılığa dayalıdır. Şarköy ilçesinin Nüfusça en kalabalık köylerinden olan Yeniköy'de Çok sayıda Küçük esnaf bulunmaktadır.(5 kahvehane işletmesi, 4 market işletmesi, ^3 Berber dükkânı, 1 Akaryakıt istasyonu mevcuttur.)

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Nazmi KAÇAR
  2004 - Sedat AKYÜZ
  1999 - Osman UYAR
  1994 - Elmas ÖNBEY
  1989 - Cemal AKKOÇ
  1984 - İsmail AKKOÇ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün Kapalı şebekesi var. Suyu yeterlidir. Kanalizasyon Şebekesi ve fosseptik mevcuttur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ara sokaklar parke taşları ile kaplıdır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde ADSL internet bağlantısı vardır.
  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniköy Köyü Şarköy Forum Tarih
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kümbetyeniköy Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yeniköy Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş