Yenihayat Köyü Merkez Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yenihayat Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum Köyleri - Merkez Yenihayat Köyü - Yenihayat Köyü Hakkında - Yenihayat Köyü Tanıtımı - Yenihayat Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: ABBAS BEKAR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0(364)2785567

  Cep Telefonu:0(5375845692


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000-124

  1997-154


  İle Uzaklığı:37 km

  İlçeye Uzaklığı:37 km


  Tarihi

  İlk ismi Abdalbodu Köyü olan Çorum'un merkezine bağlı Yenihayat Köyü soyadı kanundan sonra isim değişikliği yapılarak şimdiki ismine kavuşmuştur. İlk yerleşenler Kars Yöresinden gelip yerleşmişlerdir,diğer bir kısmı ise kuraklık olduğundan dolayı Aydın Yöresinden gelmişlerdir. Köyün önceki ismi olan Abdalbodu köyde bulunan bir dervişin adıyla anılmaktaydı. Bu Abdalbodu ismindeki derviş Horasan Erenleri'ndendir. Tahminen köyün kuruluş yılı 1820'li yıllardır.Köyümüzü oluşturan sülaleler değişik yerleşkelerden gelmektedirler.Abdallar;Ankara Çubuk civarından,Höseyinler;Aydın civarından gelmektedirler.Köyümüzde Cumhuriyet Tarihi'nin ilk eğitmenleri yaşamıştır.Bunlar Kazım Özcan,Süleyman Alkaç dır ve köyde eğitmenlik yapmışlardır.Köyümüzde Horasan Erenleri'nden gelen Cemal Karkınoğlu mezarı bulunmaktadır.1957 de yapılan köy okulumuz şu anda kapalıdır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bigiler: Tipik Anadolu köyüdür.Düğünler ve bayramlarda birbirleri ile yakın ilişki içerisindedirler. Yemekler arasında Madımak yer alır. Dügünlerde yapılan Keşkeh yemeğide çok meşhurdur.Ayrıca iki sacın arasın yapılan çöreği söylemeden geçmek olmaz.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Karadeniz iklimi görülmesine rağmen genelde kurak bölge bitkileri yetişmektedir.örneğin buğday buradaki önemli geçim kaynaklarından biridir. Çorum ili 2007 yılı hasat döneminde buğdayda % 40'lık bir artış yapmıştır. Türkiye'de 1. olunmuştur. Bunda köy yerleşmelerinin payı çok büyüktür.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 Ali YILDIRIM
  1999 Sait BÖREKÇİ  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi VARDIR.. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi , YerelNet


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş